طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیرحسین صرامیShaqayeq Abaszademohammad marvastyمـــهـکامه کــرمانـینیلپر info@nilper.irمازیار فخرقاسمیsina kamali tabriziآیدین صادقیبابک مجدپورسارا  کلانتریجواد خداییامیر دیزانی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مکثی کوتاه و لذت‌بخش بر پل خواجو

پل خواجو پلی است متمایز و خاطره‌ساز

بازدید : 180,809 بار

07 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

پل خواجو به لحاظ معماری و ایجاد فضاهای داخلی و بیرونی و با توجه به باغ‌های اطراف آن،  تبدیل به پلی متمایز گشته و گذراندن لحظاتی در میانه‌ی پل‌، خاطره‌ای خوش را برای بازدیدکنندگان می‌سازد. پس با طراگاه همراه شوید تا بر پل خواجو گذری داشته باشیم و با دقت نظر بیشتری این اثر زیبای تاریخی را شاهد باشیم.

ذخیره عکس
پل خواجو

پل خواجو یکی از پل‌های تاریخی شهر اصفهان، که در شرق پل «الله ‌وردی خان» یا همان «سی‌و‌سه پل» اصفهان بر روی رود زاینده رود، در انتهاى شرق خيابان کمال اسماعيل اصفهانى و انتهاى جنوبى خيابان خواجو واقع شده است. پل خواجو یا پل شاهی به دستور شاه عباس دوم در سال 1060 قمری روی ویرانه‌های پلی از دوره تیموری ساخته شد. اين پل كه طولش 150 متر و عرضش 14 و معبر آن 5/7 متر است از سنگ و آجر ساخته شده و 21 جوى و 26 چشمه دارد.

ذخیره عکس

اين پل به منزله سد و از حيث معمارى و استحكام،  بى اندازه زيبا و بى‌‌نظير بوده‌ و چهار طبقه و در دو طرف داخلى معبر فوقانى هر طرف 51 غرفه بزرگ و كوچك دارد.

طول سنگ‌هاى اين پل متجاوز از دو متر و امتداد ستون‌هاى فاصله هر چشمه به سقف 20 متر است‌. اين پل را با اسامى “بابا رکن الدين”، “خواجو”، “گبرها”، “شيراز”، “حسن آباد”، “پل شاهى”، “تيمورى” نیز خوانده‌‏اند. این پل در دوران صفویه‌، در زمان سده یازدهم هجری‌،  در شهر اصفهان بر بقایای پلی قدیمی بنام پل حسن بیک‌، شکل گرفت که در روزگار خود‌، از مشهورترین پل‌های جهان شد.

 سکوهای آب‌شکن پل با مصالحی از  سنگ و ساروج شکل گرفته و در مقایسه با سایر پل‌ها‌، طویل‌تر از سطح پایه‌ها ساخته شد.‌ این امر در گذشته‌،  شاید بخاطر جلوگیری از نفوذ آب خروشان رود و رسیدن رطوبت به پایه‌های آجری پل باشد‌.پل خواجو در دو طبقه ساخته شده‌، فضای زیرین پل  با خطوط و لبه‌های  موزون‌،  فضاهای پر و خالی متناسب و سایه روشن‌های  متنوع‌،‌ مکان دلپذیری  را  برای توقف‌های کوتاه مدت پدید آورده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

درگاه‌ها و سایه گیرهای کنار پل، در تمام طول مسیر به شکل موزون در دیواره‌ها جاسازی شده‌اند و با ایجاد فضاهای پر و خالی متعدد، هم  از بارهای زیاد برروی  پایه‌های  پل کم کرده‌اند و هم مکان مناسب و دلپذیری برای استفاده مردم از طبیعت زیبای زاینده رود  پدید آورده‌اند. در میانه‌ی پل بنایی قرار گرفته که در گذشته محل استراحت فرمانروایان صفوی و پذیرایی از مهمانانشان بوده و سطح  نمای آن با کاشی‌کاری و نقاشی رنگین تزئین شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در بخش شرقی پل در ادامه، این آب  همچون سکوی  پله‌ داری شکل گرفته است. این پله‌ها همچون سطح شیب‌داری در هنگام طغیان رود‌، سرعت جریان تند آب را ملایم  می‌سازد. پل خواجو پلی است، متمایز از بقیه پل‌ها و با چشم‌اندازهای درون و بیرون پل و باغ‌های کنار آن لذت عبور و توقف کوتاهی روی پل را به یادی خوش بدل می‌سازد.

ذخیره عکس
پل خواجو

ضمن تشکر از شما، مخاطب علاقمند به معماری، اگر پیشنهاد و یا نقدی سازنده دارید و یا مرتبط با معماری ایده‌ای دارید خوشحال می‌شویم که با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 180,809 بار

07 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاپلخواجواصفهانصفویهمعماریکاشی‌کاریزاینده رودسی و سه پلنقاشی

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:57