طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سهیل براکالهام صحافیkaveh maleknejadسجاد اسدیحسین نوروزیmostafa ahmadiسارا  کلانتریمحمد اسدالهیجلیل موسویرضا جعفری نژادحمید نادریرضا نجفیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

پروازی رویایی بر فراز گنبد سرخ

قدیمی‌ترین گنبد آذربایجان شرقی

بازدید : 28,474 بار

10 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

اگر به خاطر داشته باشید، من که باد صبا هستم در سفرهایم به اقصی نقاط این سرزمین، درباره‌‌ی برج مقبره‌هایی صحبت کردم و از بناهایی غریب و غربت‌زده سخن گفتیم که شاید بسیاری از آدمیان از آن بی‌خبر بوده، و من که همواره عطش دانستن دارم شنیدم که در شهری به نام مراغه چندین مقبره و گنبد وجود دارد. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
گنبد سرخ

مراغه شهری از شهرهای استان آذربایجان شرقی بوده و داری چندین گنبد بوده و گنبد سرخ کهنسال‌ترین آن‌ها است و بین مردم آذربايجان به گنبد قرمز معروف است. معماران و کارشناسان، معماری این گنبد را پایان سبک رازی و نقطه عطف و شروع سبك آذری در معماری می‌دانند. در اطراف گنبد می‌چرخیدم و بافت زیبا و دل‌نشین آن را لمس می‌کردم و هم‌چنان استفاده از تلفيق آجر و كاشی در تزيين بنا توسط معماران این مرز و بوم با این همه زیبایی مرا حیرت‌زده کرده بود. چگونه آدمی می‌تواند این همه زیبایی بیافریند.

ذخیره عکس
گنبد سرخ

دیدم که گنبد سرخ دارای ساختاری مربعی شکل، و از سردابه و اتاق اصلی تشکیل شده است. بخش زیرین این اتاق هم یک سکوی سنگی، که با چند پله  بالا رفتم و وارد مکانی جالب شدم  که سقف بسیار زیبایی دارد. درون گنبد مذکور دو کتیبه وجود دارد، که کتیبه ضلع شمالی اطلاعاتی در خصوص بانی و القاب وی دارد و کتیبه ضلع شرقی و جنوبی دارای آیات قرآنی هستند و در ضلع غربی آن هم نام سازنده بنا قرار گرفته است. آن‌چه از این کتیبه‌ها دریافتم فهمیدم که بنای گنبد سرخ در سال ۵۴۲ هجری به‌دستور «عبدال‌عزیز بن محمود بن سعد یدیم» حاکم وقت  آذربایجان در دوره سلجوقیان و به وسیله «بنی‌بکر محمد بن بندان بن محسن معمار» ساخته شده‌ است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نمای خارجی گنبد، مرکب از طاق نماهایی، که در هر طرف آن دو طاق نما از سنگ و آجر سرخ ساخته شده است. این بنا دارای گنبدی دو پوش بوده که پوشش داخلی آن به‌صورت عرق‌چین هنوز پابرجا است؛ اما پوشش خارجی آن به شکل هرمی بوده و کاملاً فرو ریخته است. شیوه‌ی آجر چینی و تزئینات به کار رفته، در ساخت این بنا هم بسیار دیدنی و زیبا هستند چرا که تلفیق کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ با آجرهایی که ته‌رنگ سرخ دارند فرم و بافتی در ساختار بنا ایجاد کرده، که نمی‌توانم لحظه‌ای از آن چشم بردارم.

ذخیره عکس
گنبد سرخ

مطلب آخر آن‌که گویا این بنا قبل از رصدخانه مراغه، برای تعیین ماه‌های سال و ساعات روز کاربرد داشته و سوراخ‌های ایجاد شده بر ضلع‌های این بنا نشانگر این امر است‌. در ضمن جای خوشحالی دارد که این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

ذخیره عکس
گنبد سرخ

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.

 

    کانال


بازدید : 28,474 بار

10 مرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاگنبد سرخمراغهآجرچینیکاشیکاشیکاریمقبرهتلفیقطاق‌نماسلجوقیانسبک رازیسبک آذری

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 01:04