طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

الهام ضیاءآبادیکسری سعادت جوجلیل موسویمحمد مرتجیبلوک سبک لیپرفرامرز گشایشیحسین نوروزیحامد شکریانپویا ریاضی خواهتینا شاه محمدیسجاد اسدیناهیده تقوی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تسلط بی نظیر معمار غربی بر سنت ایرانی

نماد و نشانه ها در حافظیه

بازدید : 171,226 بار

24 آذر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

حافظ شیرازی همواره میهمان مردم ایران زمین بوده و چه بسیار شبهای یلدا و دیگر شبهایی که محفلی برقرار بوده اشعار وی نقل مجالس بوده و هر کس صفحه ای از دیوان وی را به نیتی باز کرده و از ظن خود یار وی گشته و این شیرازی خوش کلام قلب اورا سرشار امید و عشق ساخته ، در همان خاک وطن خود آرمیده و بنایی زیبا به یاد وی بر مزارش ایجاد شده که حاصل ذوق و قریحه فردی فرانسوی بوده است. با طراگاه همراه شوید

ذخیره عکس

از آنجا که ایرانیان همواره نسبت به این شاعر بزرگ ارادت داشته لذا آرامگاه وی بدست افراد بسیاری ساخته و مرمت شده اما بنای یادبودی که ما امروزه با آن مواجه هستیم بنایی است که توسط آندره گدار (André Godard) طراح و معمار فرانسوی طراحی شده وتوسط علي‌اصغر حکمت، وزير فرهنگ وقت با همکاري علي رياضي، رييس فرهنگ استان فارس و با نظارت علي سامي، محقق، باستان‌شناس و استاد دانشگاه، بر روي آرامگاه حافظ پياده شده است. که از سال 1314 شمسي شروع شده و در سال 1317 به پايان رسيده است. و احتمال به یقین بسیاری با این بنا آشنایی نزدیک اشته لذا در این مبحث بصورت اجمالی به دو نکته می پردازیم. نکته نخست نمادها و نشانه ها بوده که در این آرامگاه مورد استفاده قرار گرفته است.

ذخیره عکس

یکی از نشانه ها خود بنای آرامگاه بوده که نماد خورشید است. ایوان از ۲ ردیف پله‌کان تشکیل شده که هر ردیف شامل ۹ پله‌است. در ادبیات فارسی، ۹ عدد آسمان‌ها بوده و مقدس شمرده می‌شود. بخش شمالی آرامگاه نماد دنیای ملکوت است. این بخش شامل ۸ درب ورودی و خروجی است؛ هم‌چنین آرامگاه نیز از ۸ ستون سنگی به ارتفاع ده متر تشکیل یافته‌است. عدد ۸ نماد سده هشتم (سده‌ای که حافظ در آن می‌زیسته) و هشت درب بهشت است.

ذخیره عکس

نمای بیرونی گنبد آرامگاه، نماد آسمان بوده و به شکل کلاه درویشان ترک است. در اين بنا که از ذوق و هنر هنرمندان ايراني بهره بسيار برده است، از کاشي‌کاري‌هاي معرق در سطح زيرين گنبد استفاده شده است. همچنين در خود سازه گنبد از رنگ‌هاي مختلف عرفاني مانند آبي فيروزه‌اي (نماد بهشت)، سرخ ارغواني (نماد شراب‌ازلي)، سياه و سفيد (نماد شب و روز) و قهوه‌اي سوخته (نماد خاک) بهره گرفته شده است. سنگ مزار حافظ تلفيقي از چند هنر تجسمي است. در اين بنا معماري، خوشنويسي، کاشي‌کاري و حکاکي به طرز زيبايي در کنار هم قرار گرفته‌اند. همچنین در سقف آرامگاه هشت بیت بر روی سنگ‌های یکپارچه با خط ثلث نگاشته شده‌است.

ذخیره عکس

و نکته دیگر اینست که معماری غربی بنایی طراحی کرده که به شدت از جزئیات و طرح های ایران زمین استفاده نموده است و اهمیت این نکته در اینست که معمار غربی با شناخت دقیق و اصولی خود ، بنایی کاملا ایرانی را ایجاد نموده و از آنسو معمار ایرانی امروزه با تقلیدی صرفا سطحی بناهایی را ایجاد نموده که هیچگونه ارتباطی با این مردم و سرزمین ندارد. و در واقع کپی از نمونه غربی است. به عنوان نمونه ساختمان بانک قوامین در میدان آرژانتین را در نظر بگیرید که هیچ سنخیتی با معماری ایرانی نداشته و برگرفته از سبک گوتیک است که از این گونه آثار در تهران بسیار است. اما یک معمار غربی بر پتانسیل موجود در معماری ایرانی کاملا آگاه بوده و هیچگونه گرایش غربی در اثر او یافت نمی شود.

ذخیره عکس

آندره گدار باستان‌شناس و معمار و متخصص در صنایع ایرانی و اسلامی و خاور میانه بود و در ایران مسئولیت‌هایی از قبیل «مدیر اداره عتیقیات» (باستان‌شناسی و موزه)، «فعالیت‌های پژوهشی و شناسایی و ثبت آثار فرهنگی ایران»، «انتشار نشریه‌ی باستان‌شناسی» با هم‌کاری همسرش یدا گدار و ماکسیم سیرو، «بنیان‌گذاری دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران»، «ریاست و استادی دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران» و …را بر عهده داشته است.

ذخیره عکس

برای حسن خطام یک بیت از اشعاری که بر روی یکی ازکتیبه ها آورده شده را نقل می کنیم.

مژده ی وصل تو کو کز سر جان بر خیزم

طایر قدسم و از دام جهان برخیزم

 

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 171,226 بار

24 آذر 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاآرامگاه حافظمعرقکاشیکاریآندره گدارگنبدآبی فیروزه ایدانشکده هنرهای زیبا

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 06:32