طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مرتضی صادقیامیر دیزانیابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)رضا نجفیانسوگند عندليبساربوک sarboukمهدی جعفری منشmostafa ahmadiحامد شکریانShaqayeq Abaszadeآرش غلامعلی طهرانیمحمد مرتجی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

پرلاشز، تجسم برابری و دموکراسی

پرلاشز فقط یک گورستان نیست

بازدید : 18,841 بار

02 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در مطالب پیشین، مطلبی را به آرامگاه ظهیرالدوله اختصاص دادیم. گورستان بخشی از فرهنگ و هنر و ادب ایران‌زمین که متاسفانه در حال حاضر خود نیز درسایه ساختمان‌های مرتفع بساز بفروش‌ها در حال دفن شدن است و عدم توجه میراث فرهنگی و بازار پرسود فروش تراکم آن‌را رو‌به زوال برده و کمتر کسی در حال حاضر آن‌جا را می‌شناسد و ناخود‌آگاه به‌یاد پرلاشز افتادم و تفاوت این‌دو گورستان فاصله‌ای به‌اندازه‌ی  شرق تا غرب بود. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
گورستان پرلاشز

احتمالا درباره‌ی گورستان پرلاشز زیاد شنیده و خوانده‌اید و من قصد آن ندارم که همان مطالب تکراری را تکرار کنم زیرا در بسیاری از سایت‌ها می‌توان یافت و خواند.

ذخیره عکس

گورستان پرلاشز در باغی به مساحت 44 هکتار دارای حدودا  5 هزار درخت، تاریخ‌، فرهنگ‌، هنر و سیاست را در دل خود مدفون کرده که بسیاری از آن‌ها چهره‌های سرشناسی هستند که قطعا می‌شناسید. وقتی وارد پرلاشز می‌شوید انگار وارد یکی از باغ‌های بهشت شده‌اید و جالب اینجا است که شما موزه‌ای از قبرها با معماری‌های متفاوت را شاهد هستید‌، طراحی و معماری در این گورستان به اوج خود می‌رسد وقتی هم‌خوانی نما و طراحی و معماری قبرها را هم‌خوان با شخص دفن شده می‌بینید. تنوع قبرها به اندازه‌ی تنوع آدم‌ها با یکدیگر است. به‌عنوان مثال انتزاع‌، انزوا و فضای رمز‌آلود آثار صادق هدایت در معماری قبر او نیز مشاهده می‌شود سنگی که همانند هرمی تراش خورده و سیاهی آن به‌چشم می‌آید. البته ما در ایران نیز در قرن‌های گذشته آرامگاه‌هایی داریم که بسیار زیبا و جالب توجه هستند اما تعداد آن‌ها زیاد نیست اما در اینجا زمینی به مساحت 44 هکتار مملو از قبرهای متفاوت، بسیار حیرت‌انگیز است. 

با دیدن ظهیرالدوله خودمان و پرلاشز فرانسوی‌ها‌، ظهیرالدوله ما چقدر غریب‌مانده و در دست فراموشی است و بسیاری از مواقع کسی نمی‌تواند به آن‌جا وارد شود اما فرانسوی‌ها از اطراف پرلاشز درب‌های متفاوت گشوده و همه به‌راحتی وارد شده و از آن‌جا دیدن می‌کنند و حتی نقشه‌هایی تهیه شده به‌همراه لیست افرادی که در آن‌جا دفن شده و شما به‌راحتی می‌توانید قبر اشخاص دل‌خواه خود را بیابید. و باز به یاد ظهیرالدوله افتادم که باید با مشقت به آن‌جا وارد شوی و خودت دست به‌کار شوی و سنگ مزارها را بشویی که قبر شخص مورد علاقه‌ی خود‌را بیابی اما در پرلاشز ذره‌ای گرد و خاک بر قبرها دیده نمی‌شود. آن‌ها تلاش می‌کنند پرلاشز دیده شود حتی سایتی راه‌اندازه کرده  تا شما بصورت مجازی نیز بتوانید از آن‌جا دیدن کنید و اما ظهیرالدوله در حال احتضار بسر می‌برد.  

ذخیره عکس
ذخیره عکس

و نکته‌ی دیگر آن‌که پرلاشز تجسم برابری انسان‌ها بوده و شما با دیدن افراد بلندپایه مملکت‌ها و شخصیت‌های سیاسی‌، فرهنگی و هنری و تاریخی که در کنار یکدیگر به‌خواب رفته‌اند بدون برتری و یا حقارت  و دیگر اینکه هر فردی با هر دینی و مذهبی و آیینی و اعتقادی در آن‌جا حضور دارد و همگی در یک خاک آرمیده‌اند و میان آن‌ها تفاوتی قائل نشده و شاهزاده در کنار فقیرترین فرد جامعه‌، در کنار یکدیگر هستند و شاید بتوان گفت که گورستان تنها جایی است که می‌تواند نماد برابری باشد و تنها جایی‌که عدالت برقرار شدنی است همین گورستان‌ها است. و نکته‌ی آخر این‌که در پرلاشز اوج هنر معماری به‌عنوان هنری تزئینی وهنری کاربردی و تحلیلی است و این نسبت به‌طرز زیبایی رعایت شده و به نوعی معماری به‌کار رفته در ایجاد قبرها به لحاظ بصری دارای هویت خاص خود بوده و به بیانی این مکان تجسم هویت بصری در یک مجموعه  آثار هنری است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس
ذخیره عکس

در این گورستان اشخاصی چون آلفرد دو موسه، اسکار وایلد، لافونتن، امیل زولا، بالزاک، مارسل پروست، آلفونس دوده، کولت، مولیر، میگل آنخل آستوریاس، صادق هدایت و غلامحسین ساعدی، آنری ورنوی، ادیت پیاف و ایوو مونتان، جیم موریسون، فردریک شوپن، روسینی، ماريا کالاس، سارا برنار، ژرژ مليس و آمادئو موديلياني دفن شده‌اند. نقطه نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 18,841 بار

02 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاپرلاشزظهیرالدولهپاریسفرانسهاسکار وایلدصادق هدایتغلامحسین ساعدیامیل زولاسارا برنار،بالزاک

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:37