طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سلیمانیعباس اقسامیkaveh maleknejadسامسونگ samsungمحمد مهدی دودانگهداوود آبادیامیرحسین صرامیسهراب رفعتآذران پلاستیک azaran-plasticشرکت رویا طرح داخلیnaser movahedنادیا خوشخوی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معماری نور و رنگ، تلفیق با هندسه ایرانی

طراحی متفاوت از بنایی رنگی در دل شهر تهران

بازدید : 27,425 بار

29 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

می‌خواهیم ساختمانی متفاوت را نقد کنیم؛ آن هم در تهران، آن هم ساختمانی دولتی. طراح این ساختمان، در دل شهر خاکستری‌مان رنگ‌های شادی را کنار هم چیده است. احتمالا، الآن در حال تصور خانه‌ای عروسکی و کودکانه هستید؛ ولی اشتباه می‌کنید.

در این یادداشت، طراگاه ساختمان رنگارنگ شهرمان را بررسی کرده است.

ذخیره عکس
معماری نور و رنگ ، تلفیق با هندسه ایرانی

زندگی در دل شهر صنعتی چون تهران، گاهی طراحان را وادار به طراحی های خاص می کند. ساختمانی اداری واقع در دارآباد، این روزها کانون توجه خیلی از رسانه ها شده است. چند لحظه توقف در کنار این بنای نوساز که قرار است به زودی محل فعالیت حدود 4000 کارمند بشود، ما را به فکر فرو می برد که بازی با رنگ و نور، چقدر ماهرانه در نمای آن به کار گرفته شده و برای عموم مورد توجه قرار گرفته است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

استفاده از نور طبیعی روز، مهار انرژی گرمایش خورشید در پوسته خارجی بنا و تهویه طبیعی فضاهای عملکردی با وجود فضای مرکزی باز، از جمله عوامل طراحی این بنا از منظر طراح آن می باشد که آن را تبدیل به بهترین مکان آسایشی برای تمامی کارکنان خواهد کرد. 

ذخیره عکس

 

البته باید منتظر ماند و به مرور زمان، نقطه نظرات ساکنین دائمی آن را جویا شد. برخلاف تاکید اکثر رسانه ها، نکته قابل توجه این پروژه، فقط ترکیب خلاقانه نور و رنگ با شیشه نیست، بلکه بر اساس تحقیق و پژوهش گروه طراحی درباره هندسه ایرانی و ترکیب آنها با رنگ و نور، نتایجی ملموس به طور هنرمندانه ای در پوسته خارجی بنا مشاهده می شود که زیبایی آن را دو چندان کرده است. طبق گفته طراح، واکنش هر مخاطب نسبت به نور و مناظر اطرافش بر اساس مطالعات روانشناسی متفاوت است و باعث کاهش استرس و اختلالات ناشی از خستگی چشم می شود. نکته جالب توجه در طراحی این بنا این است که هر شخصی عکس العمل خاصی به رنگ ها و نورهای مختلف می دهد و برایش یادآور خاطرات از زمان و مکان خاصی خواهد بود.

در سال های اخیر طرح هایی از این دست مورد استقبال کارفرمایان قرار گرفته است که عمدتا با استفاده از مواد و متریال رنگی، مانند مجموعه تجاری-مسکونی رشد و صالح در شهر مشهد تاثیر به سزایی در نمای شهری داشته است.

ذخیره عکس
معماری نور و رنگ ، تلفیق با هندسه ایرانی

با اینکه این پروژه با بیان های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، ولی طراگاه بر آن شده که نظر مخاطبین را در مورد همجواری این پروژه با ساختمان بیمارستان ناجا و محله مسکونی دارآباد جویا شود. هنوز این پروژه به بهره برداری نرسیده و تقریبا خالی از سکنه می باشد و باید در آینده ای نزدیک دوباره به بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم.


بازدید : 27,425 بار

29 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:25