طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

الهام ضیاءآبادیجلیل موسویمهرداد زواره محمدیصفورا شریعتیحمید نادریمحمد غفاریسهیل براکآذران پلاستیک azaran-plasticعلی رضا بندر ابادنیلپر info@nilper.irحمید عرفانیانویستابست vista best
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

با شش‌ضلعی‌ها فضای اطرافتان را زیبا و مدرن کنید

ایده‌هایی برای استفاده از شش‌ضلعی در طراحی بنا و دکوراسیون

بازدید : 54,838 بار

23 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

شش‌ضلعی (Hexagon) یکی از اَشکال هندسی است که به دلیل جذابیت بصری کاربرد زیادی در معماری فضاهای مدرن دارد. اما دلیل علاقه‌ی ما به شش ضلعی‌ها چیست؟ و چه راهکارهایی برای استفاده از آن‌ها در طراحی بناهای مدرن امروزی وجود دارد؟ با طراگاه همراه شوید تا نمونه‌هایی از کاربرد شش‌ضلعی‌ها را در طراحی‌های مختلف به شما نشان دهیم.

ذخیره عکس

بخشی از علاقه‌ی ما به شش‌ضلعی‌ها به این دلیل است که این شکل هندسی ریشه در طبیعت دارد. الگوی شش‌ضلعی کندوهای زنبور عسل فضایی شبیه به استوانه و متناسب با فیزیک زنبورها برایشان فراهم می‌کند، اما برخلاف استوانه هیچ فضای خالی بین خانه‌های کندو باقی نمی‌ماند. بخش دیگری از علاقه‌ی ما به شش‌ضلعی ریشه در اهمیت عدد شش دارد، به این دلیل که خداوند جهان را در شش روز آفرید. شش‌ضلعی همچنین از الگوهایی است که از قدیم در معماری ایرانی به کار گرفته شده است، نمونه‌ی آن را هم در نمای خارجی، طاق‌ اصلی و پنجره‌های برج آزادی می‌توانید ببینید. بنابراین، از دکوراسیون داخلی منازل و اماکن عمومی گرفته تا طراحی نماهای خارجی ساختمان‌ها، همه‌و‌همه می‌توانند از شکل هندسی شش‌ضلعی برای دستیابی به یک طراحی مفهومی زیبا استفاده کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

طراحی کف‌پوش و دیوارها به صورت شش‌ضلعی، الگوهای خیلی زیبایی خلق می‌کنند. الگوهایی که می‌توانند با دیوارهای ساده‌ی فضا یا کف‌پوش‌های چوبی ترکیب شوند و فضای مدرن‌تری را به وجود بیاورند. حتی می‌توان با گنجاندن رنگِ غالب دیوارها در این الگو هارمونی رنگ‌ها را هم حفظ کرد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

البته گاهی با استفاده از الگوی ساده‌تری از کاشی‌های شش‌ضلعی می‌توان طراحی مینی‌مال و شیکی برای طراحی فضای داخلی انتخاب کرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

حتی می‌توان از آن‌ها در ساخت عایق‌های صوتی استفاده کرد. این پنل‌های شش‌ضلعی از تراشه‌ی چوب، سیمان و آب درست شده‌اند تا صدا را به خود جذب کنند. به این ترتیب شما دیواری با الگوی شش‌ضلعی زیبا دارید که عایق صدا هم هست.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پنل‌ها و دیوارهای جدا کننده هم با ترکیبی از شش‌ضلعی‌ها زیباتر می‌شوند. نمونه‌ی آن این دیوار تشکیل شده از شش‌ضلعی‌های شیشه‌ای آبی رنگ است که اتاق ناهارخوری این خانه را از اتاق‌نشیمن جدا می‌کند. در ورودی شرکتی در ونکوور (Vancouver) که از فریم‌های چوبی به شکل شش‌ضلعی ساخته شده و داخل هر فریم را الگوی درهم بافته‌ای از نخ‌های رنگی تشکیل می‌دهد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شش‌ضلعی‌ها می‌توانند در نمای خارجی ساختمان‌ها هم به کار روند. یک الگوی شش‌ضلعی می‌تواند نمای خارجی یک فروشگاه را شبیه به یک کندوی عسل کند. گاهی هم می‌توان با طراحی پنجره‌ها به صورت شش‌ضلعی، نمای متفاوتی به یک ساختمان بخشید.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

آینه‌ها و شلف‌ها از دیگر مواردی هستند که می‌توانند به صورت شش‌ضلعی طراحی شوند. یک آینه با الگوی شش‌ضلعی برای دیوار پشت ظرف‌شویی می‌تواند در عین زیبایی، فضای پرنورتری ایجاد کند. ضمن اینکه ترکیب آینه با شلف‌های شش‌ضلعی می‌تواند انتخاب خوبی برای یک حمام مدرن باشد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یکی از کاربردهای خلاقانه‌ی اَشکال شش‌ضلعی در طراحی اتاقک‌های مدرن است. از این روش می‌توان برای طراحی اتاقک‌های اختصاصی در کافه‌ها، کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی و یا طراحی فضاهای خلاقانه برای بازی کودکان استفاده کرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

در نورپردازی داخلی فضاهای کاری و گالری‌ها هم می‌توان از طرح‌های شش‌ضلعی استفاده کرد. یک کندوی فلزی با چراغ‌هایی که در آن تعبیه شده می‌تواند دکوراسیون داخلی محل کار شما را زیبا و متفاوت کند. و چراغ سقفی‌های رنگی شش‌ضلعی برای مکان‌های خاص‌تر مثل گالری‌های هنری بسیار ایده‌آل هستند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

و بالاخره آخرین راهی که می‌توانید شش‌ضلعی‌ها را به داخل خانه یا محل‌کار خود بیاورید، از طریق دکور و وسایل مختلف است. امروزه می‌توانید طرح‌های شش‌ضلعی را در لوازمی مثل میز و صندلی، فرش، ساعت، لوستر، ظروف و غیره پیدا کنید.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شما تا به‌حال از طرح‌های شش‌ضلعی در دکوراسیون داخلی منزل یا دکوراسیون داخلی محل‌کار خود استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 54,838 بار

23 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هااَشکال هندسیشش‌ضلعیطراحیدکوراسیونطراحی نماکاشیکف‌پوشعایق صوتیپنجرهپارتیشنحمامآشپزخانهرستوران

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 10:44