طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

منصور اجلیمـــهـکامه کــرمانـیمحمد غفاریمهدی علیزادهمهدی مصلحینادیا خوشخویمحمد داوریامین قشقاییمحمد مهدی فخیمیسامسونگ samsungامیرحسین صرامیابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

سرگشتگی انسان امروز در معماری بین آن‌چه از دیروز می‌داند و آن‌چه از فردا می‌خواهد

تجربه، یورش به ناشناخته‌ها

بازدید : 18,610 بار

17 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

انسان امروز با پاهایی در دیروز و سری در فرد‌ا، به‌خوبی معلق بودن را تصویر کرده و هم‌چنان بین دیروز و فردا در تلاطم بوده و بین واقعیت و خیال سرگردان است و این موقعیت به‌خوبی در هنر معماری امروز نمایان است. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
معماری مدرن

در دهه‌های اخیر‌، سینما به‌عنوان هنری پیشتاز در تصویر نمودن خیال انسان و تجسم بخشی از آن تا اندازه‌ای امیال و آرزوها و خیالات انسان در معماری را به‌تصویر کشیده و انسان محتاط افکار و عقاید خود را بهواسطه سینما بروز داده و سینما نیز  به‌عنوان فضایی خیالی  و غیر‌واقعی آن‌چه را که انسان در خیال می‌پروراند ساخته و پرداخته کرده که در این میان می‌توان ازنوع  معماری در برخی آثار نام برد که همگی دارای تصویر و فرم غیر‌معمولی بوده و شکل و فرم‌های مرسوم را کنار گذاشته و به آن‌چه که انسان امروز می‌اندیشد پرداخته است‌.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

اما جالب اینجا است که حتی در شرایطی که سینما هنجارشکنی لازم را در این زمینه صورت داده و تابو‌ها را شکسته اما باز هم آدمیان همچنان در معماری قواعد و فرم‌های مرسوم و مربوط به گذشته را الگو قرار داده و چندان تلاشی در جهت تحول معماری در عالم واقعی صورت نداده و به گذشتگان پایبند بوده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

اما تعداد معدودی از معماران در طراحی به سمت اشکال و فرم‌های عجیب‌و‌غریب با عنوان خانه آینده‌گرا رفته و البته بسیاری از آن‌ها در حد طرح باقی‌مانده و تعداد معدودی خانه‌ی آینده‌گرا بنا شده است. اما نکته‌ی جالب در خانه‌های آینده‌گرا که توجه مارا به‌شدت به‌خود جلب می‌کند رویکردهای اکثر این دسته از معماران بوده که در طراحی و ساخت تا جایی‌که امکان داشته سعی کرده‌اند به طبیعت نزدیک شوند و در دل طبیعت قرار گیرند. اولا در ماتریال خانه‌ها از مواد قابل بازیافت استفاده کرده که حرکتی در جهت حفظ طبیعت بوده و دیگر اینکه در طراحی و ساخت سعی شده که طرح با طبیعت هماهنگ و هم‌خوان شود و با موقعیت در‌نظر گرفته شده تطبیق یابد و در واقع طبیعت به هیچ وجه دچار تغییر نشود. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نکته‌‌ی دیگر اینکه معماران این بناها تا حد امکان سعی کرده‌اند که از درون خانه بیشترین دید به طبیعت ایجاد شود و با استفاده‌ی فراوان از شیشه و استفاده کمتر از سازه‌های مرسوم‌، درون خانه به‌بیرون که همان طبیعت است نزذیک شود و امتیاز دیگر اینکه در این خانه‌ها سعی شده از انرژی خورشیدی استفاده شود و این نوع انرژی جایگزین انرژی گذشته شود. اما عدم توسعه‌ی این‌گونه معماری و ادامه همان قالب گذشته نشان از چالش بزرگ معماران و طراحان دارد که هنوز نتوانسته‌اند این معماری را جایگزین سبک گذشته نمایند در صورتیکه تجربه یورش به ناشناخته‌ها است و جسارت می‌طلبد. برای نمونه آثاری را در تصاویر می‌توانید مشاهده نمایید.

ذخیره عکس
معماری مدرن

نظرات خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 18,610 بار

17 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ ها



معماری سنتیخانه آینده‌گراطبیعتبازیافتانرژی خورشیدی

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 09:55