طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

نیما کیوانیویدا لطفیمیلاد نصرالهیمحمد اسدالهیmahmood Ghasemiساربوک sarboukاسماعیل سحاب رحمن پناهروزبه عالمیانفرزاد دلیری farzaddaliriرضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجراییایرج اعتصامآذران پلاستیک azaran-plastic
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی منحصر به‌فرد دانشگاه پلی‌تکنیک چین

زها حدید روح حاضر در دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ است

بازدید : 102,136 بار

13 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در این مطلب سعی خواهیم کرد که بدانیم چطور زها حدید روح مکان دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ را خلق کرد. بعد از مرگ زها حدید، نام او در ایران بسیار بر زبان‌ها افتاد،گرچه در آن طرف دنیا زها حدید در زمان حیاتش اسم و رسم خود را داشت و معماری بسیار توانمند، خلاق و ساختار شکن به حساب می‌آمد. برج‌های زها حدید به خاطر نبوغ این معمار دست‌مایه‌ی خوبی برای شناخت کار زها حدید می‌تواند باشد. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
دانشگاه پلی‌تکنیک چین

زها حدید چندین برج طراحی کرده که از این میان می‌توان به برج دانشگاه، پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ(Hong Kong Polytechnic University) در سال 2010‌، باشگاه اسب دوانی برج نوآوری نیز اشاره داشت. در طراحی که برای برج‌های مختلف انجام داده، شاید نمای بیرونی بیشتر به چشم بیاید. اما کار حدید پرداختن به کوچک‌ترین جزئیات بود، او همان انرژی را برای طراحی فضاهای بیرونی می‌گذاشت که برای طراحی داخلی صرف می‌کرد. برای مثال در برج دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ، مکان‌های داخلی چون استودیو طراحی، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزشی، مناطق نمایشگاه، کلاس‌های درس چند‌منظوره، سالن سخنرانی و سالن عمومی به گونه‌ای طراحی شده‌اند ‌که سبب شده ظرفیت 1800 نفری ایجاد کند. همه این ظرفیت در یک برج 15 طبقه و به مساحت 15000 متر مربع جای دهی شده‌اند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مورد دیگری که در مورد برج‌های او کاملاً مشهود است، معرفی به‌عنوان یک  المان برجسته‌ی شهری است. او پروژه‌هایی را انتخاب می‌کرد، که منجر به یک فضای جدید شهری بشوند. تاکید او بر روی وجه بصری برج‌ها بدین خاطر است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مورد دیگری که می‌توان حدید را به خاطر آن تحسین کرد، این است که او به روح مکان احترام زیادی قائل است. در مورد همین برج، وقتی از او خواسته شد که محلی برای نوآوری درون رشته‌ای و تعامل‌های مابین دانشگاهی و میان‌رشته‌ای باشد، او سعی کرد در قدم اول در فضای بیرونی نهایت نوآوری را به خرج بدهد و برای فضای داخلی نیز، محیط‌های تعاملی بسیاری را طراحی و ساخته و پرداخته کرد. در راستای همین احترام به روح مکان، او پوشش شیشه‌ای داخلی و حفره‌ی شفاف و اتصال‌های مهندسی شده را انتخاب کرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

هم‌چنین او برای آن‌که نوآوری اجتماعی، را رونق بدهد طراحی یک باشگاه اسب دوانی و ورزشی مجهز را پیشنهاد داد که با آن هم موافقت شد.

ذخیره عکس
دانشگاه پلی‌تکنیک چین

طراگاه در این مطلب نگاهی گذار به یکی از کارهای این معمار و متفکر پرآوازه داشته است، احترام به روح مکان، نوآوری نکات کلیدی است، که زها حدید در این برج از خود به جا گذاشته است. زها حدید را با این مطلب بهتر به بقیه معرفی کنید.


بازدید : 102,136 بار

13 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هازها حدیدنوآوری در معماریبرج دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگHong Kong Polytechnic Universityروح مکانطراحی دانشگاهمعماری دانشگاه

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 10:02