طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

الهام صحافیانیتا  فضلیحسین نوروزیسیروس مهراندیشمحمد فخری داریانقالیکده iran carpetآیدین صادقیبیژن شجاعیرضا مفاخرصادق صیدبیگیامير احمدي نياویدا لطفی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

شکل‌گیری و معماری نوعی ابنیه و اماکن مذهبی در ایران پس‌از اسلام

با ورود اسلام به ایران و شکل‌گیری تشیع نوعی از معماری و ابنیه‌های مقدس به‌وجود آمد

بازدید : 179,406 بار

05 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

با توجه به ماه رمضان و مناسبات مرتبط با جامعه‌ی مسلمان دراین ماه مبارک‌، بیان شرحی اجمالی از تاثیر ورود اسلام بر معماری ابنیه و اماکن مذهبی ایران و پرداختن به آن خالی از لطف نمی‌باشد. با طراگاه همراه باشید شاید ادای دینی باشد، به‌واسطه‌ی قلمی که در دست داریم‌.

ذخیره عکس
اماکن مذهبی در ایران پس‌از اسلام

لازم به ذکر است که شکل‌گیری تشیع نه تنها بر نوع معماری و آذین بندی اماکن موجود اسلامی هم‌چون مساجد تاثیر گذاشته‌، بلکه در ایجاد و انواع دیگری از اماکن مذهبی هم به شدت تاثیر‌گذار بوده است.

ذخیره عکس

جامعه‌ی مسلمان به پیروی از پیامبر و در نظر گرفتن تقدس اماکن دینی و مذهبی‌، بنیان‌گذار زیباترین ابنیه‌های ویژه نیایش و عبادت در جهان اسلام بوده است.

و هرچند که پایه‌گذاری این مکان‌ها  هدف اصلی بوده اما جنبه‌های اجتماعی و رویارویی مردم‌، همدلی و چهره‌به‌چهره شدن و جامعه‌شناسی تعاون و همیاری و هم فکری در انجام فرایض دینی و رعایت تشریفات مذهبی نیز همیشه مد نظر بوده است. در ایران زمین همواره در گستره تاریخ‌، حرمت نیایشگاه‌ها حفظ شده‌ و همچنین در روند شکل‌گیری شهرها‌، مراکز مذهبی جایگاه خاصی داشته و بر این اساس نیایشگاه‌ها‌ی شهرها و روستاهای مختلف همواره  در دل آبادی جای گرفته‌اند.

و در طول تاریخ اسلام شاهد هستیم که اماکنی همچون مسجد‌، حسینیه‌، تکیه‌، آب انبار و زورخانه‌های بسیاری در این شهرها و روستاها به‌دست اهل تشیع، بنا شد‌. به‌عنوان مثال با نگاهی به تاریخ می‌بینیم که پس از گذشت کمتر از نیم سده از ایجاد بنای مسجدی در مدینه به دست رسول خدا‌، یک نو مسلمان در فهرج نیز مسجدی بنیاد کرد. اما آن‌چه در تاثیر شیعه بر معماری مساجد فرا می‌گیریم ایجاد محراب و کتیبه‌بندی و نگارش اشعاری در وصف سرسپردگان تشیع است. مسجد یزد خواست‌، مسجد جامع اردبیل‌، مسجد تبریز و.. همگی نشان از به کارگیری نمادهایی از سوی شیعیان در معماری بنا  دارند. 

ذخیره عکس
اماکن مذهبی در ایران پس‌از اسلام

بنای دیگر مختص اهل تشیع حسینیه بود و از آنجا که مساجد اغلب در اختیار و سلطه حکومت‌هایی بود که که محدودیت‌هایی برای برگزاری مراسم مذهبی شیعه ایجاد می‌کرد حسینیه‌ها یکی پس از دیگری ساخته شدند‌. یکی از حسینیه‌های معروف‌، حسینیه مجتهد در اردبیل است. از جمله ابنیه دیگر که نشان از فعالیت‌های اهل تشیع داشته تکیه‌ها می‌باشد که در دهه‌ی محرم ساخته و برپا می‌شوند. و در واقع  برای سوگواری شهادت امام حسین و برگزاری تعزیه مورد استفاده قرار می‌گرفت. از جمله تکایای معروف در تهران تکیه زنبورک خانه‌، تکیه دباغ خانه‌، تکیه چهل تن‌، تکیه عودلاجان‌، تکیه هفت تن و...بود.

ذخیره عکس
اماکن مذهبی در ایران پس‌از اسلام

از دیگر ابنیه‌های مربوط به تشیع می‌توان سقاخانه‌ها و آب انبارها‌، امام زاده‌ها و زورخانه‌ها را عنوان نمود و چه بسیار هنرمندانی بوده‌اند صاحب دل‌، بی‌ریا و اهل صفا  که بسیار هنگام‌، هنر خود را وقف تحریر وقف نامه‌ها و کتیبه‌ها نمودند و چه بسیار هنرمندانی هم که شاهکارهای خود را‌، در قاب آیینه صحن و سرای مساجد‌، تکیه‌ها‌‌، حسینیه‌ها‌، امام زاده‌ها و سقاخانه‌ها و زورخانه‌ها عیان نمودند تا از این راه به جلا دادن آیینه دل‌ها و صفا دادن آن‌ها و زنگار گرفتن از آیینه دل‌ها‌، شک را برطرف نموده و حقیقت را زنده نگاه دارند.

ذخیره عکس
اماکن مذهبی در ایران پس‌از اسلام

در مجموع مساجد مناظری از روضه خلد برین را مجسم می‌سازد و صحن و سرای امامزاده‌ها‌، پیچیده در گل بانگ‌های ایمان‌، همواره معطر هستند و سقاخانه‌ها همواره منور و آب انبارها به وقف، سیراب کننده مردم در طول تاریخ بوده‌اند. و چه بسیار نقش‌ها را عهده‌دار بوده و چه بسیار کارکردها برای مسلمانان به‌ویژه اهل شیعه داشته‌اند که پرداختن به آن در این مقال نمی‌گنجد و مفصل‌تر آن نیاز به قلم‌ها و مرکب‌ها و طومارهایی دیگر و زمانی دیگر دارد.

ذخیره عکس
اماکن مذهبی در ایران پس‌از اسلام

دوستان و خوانندگان عزیز، اگر مطلبی در این زمینه در اختیار دارند خوشحال می‌شویم که با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 179,406 بار

05 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامسلمانتشیعمسجدتکیهحسینیهامام‌زادهزورخانهآب انبارتاریخعبادتنیایشابنیه

مطالب محبوب »

Tuesday , 30 May , 03:05