طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

آزاده شاهچراغیمیثم ذکریاییعلیرضا شریفانطاها رضاییمحمد فخری داریانشرکت رویا طرح داخلیامیرحسین امیریمازیار فخرقاسمیایمان رجبیانرضا مفاخرپرهام شکوهیرضا جعفری نژاد
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

رود ، شهر ، زندگی

نگاهی به نمونه ای از طراحی شهری در بافت های کنار رودخانه ای

بازدید : 5,505 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی بافت های شهری و آسیب هایی که ممکن است سکونتگاه های بشری به طبیعت وارد کند،  بخشی از نگرانی های امروز دوستداران محیط زیست است. طراگاه نگاهی می اندازد به تولد یک شهر در کنار رودخانه ای در کانادا که طراحی آن قرار است همسو با ارزش های زیست محیطی باشد .رودخانه ها از  خصوصیت برجسته اتاوا می باشند ، میتوان بافت های سکونتی در حاشیه ی این رودخانه ها را از دیگر ویژگی های این منطقه دانست . مثل کانال زیبی (Zibi  ) ، منطقه ای به وسعت 150 هکتار که شرکت وایندمیل (Windmill Development Group  ) و دریم انلیمیتد ( Dream Unlimited Corp ) پروژه ی موسوم به زیبی را در آن اجرا کرده اند .

ذخیره عکس
طراحی شهری در بافت های کنار رودخانه ای

زیبی در زبان محلی این منطقه به معنی رودخانه است ، در این فضا ساختمان های مسکونی، تجاری و خرده فروشی با فضای عمومی گسترده از جمله پارک ها،  معابر و فضای سبز دیده می شود . و چنین مجموعه ای اولین بار در این منطقه ساخته خواهد شد .اولین فاز این پروژه، بهار گذشته در  منطقه کبک (Quebec  ) بهره برداری شد.  بیش از نیمی از 66 بلوک در منطقه فروخته شده  و دومین فاز که شامل 75 واحد است، بهار بعدی افتتاح می شود . 1200  واحد نیز در ده سال بعدی ساخته خواهد شد .کانال Gatineau طراحی شده توسط معمار  Barry Hobinبخشی از طرح این شرکت است ، باریکه ای از آب که دو بخش از جلوآمدگی های خشکی را از هم جدا میکند . این مجموعه به فضاهای عمومی باز می شود ، فضاهایی مثل میدان عمومی به سبک اروپایی که شامل ساختمان های صنعتی با فضای تجاری و خرده فروشی است .

ذخیره عکس

یکی از مسئولین پروژه می گوید : « این یک ساختمان منحصر به فرد است. خصوصیت برجسته ی آن این است که در سمت جنوبی واقع شده است و می توانید بر روی تراس خود و یا پاسیو نشسته و چشم انداز خوبی را داشته باشید » . این واحدها در دو نوع180 مترمربعی یک خوابه و 524 متری دو خوابه ساخته شده اند . شرکت سازنده، این واحد های مسکونی را ارزان و دلپذیر توصیف میکند . این ساختمان ها طوری طراحی می شوند که حداکثر  ظرفیت را داشته باشند . در همین راستا ، اپارتمان ها کمی به عقب رفته اند تا تراس ها  مشرف به آب باشند .

ذخیره عکس

پلان کف در داخل ساختمان ها از جمله پنتاوس هایی که کمی به عقب  نشسته اند، واحد را به سمت نور هدایت کرده و جریان هوا به خوبی  وارد می شود . به این ترتیب شما می توانید تهویه مطبوع را به طور پیوسته انجام دهید .زیبایی و پایداری از شاخصه های مهم این پروژه است، ساختمان ها طوری ساخته می شوند که بر اساس استاندارد های LEED  باشند که بالاترین سطح برنامه ی طراحی زیست محیطی است و این سیستم رتبه بندی صنعتی برای ساختمان های سبز در نظر گرفته شده است . به عنوان مثال برای گرمایش مجموعه از سیستم لوپ آب گرم  برای جذب حرارت استفاده می شود .

ذخیره عکس

این پروژه قرار است خطوط ساحلی را به اراضی طبیعی برگرداند . این طرح توسط One Planet Community پشتیبانی شده است که یک شبکه جهانی در حال رشد برای محله های پایدار است .ویژگی های سبز در این ساختمان ها شامل استفاده از در های صنعتی در لابی است. در ضمن آشپز خانه ی این واحد ها آلودگی کمتری تولید می کند . سقف های چوبی نیز از  چوب های مجاز و مدیریت شده ساخته می شوند .خریداران این واحدها ظاهرا از انتخاب خود راضی هستند ، یکی از آنها معتقد است که این ساخت و ساز مقرون به صرفه بوده و این ساختمان ها از جهت پایداری محیطی جذاب می باشند . محیط زیبا و آینده ی روشن این منطقه ساکنین را به زندگی در این مجموعه امیدوار میسازد . وایندمیل قصد دارد تا میدان عمومی،  میراث فرهنگی و  اپارتمان ها و ساختمان های دیگری را طراحی کنند، این شرکت انتظار دارد تا ساخت و ساز در کانال در بهار امسال شروع شده و در اوایل 2018 به بهره برداری برسد.

ذخیره عکس

این پروژه نشان میدهد که انسان امروزی هوشمند تر از گذشته ، قادر است تا بدون آسیب به محیط زیست خود از مواهب طبیعت استفاده کند و زندگی خود را با محیط اطرافش همساز کند . نظر شما درباره این پروژه و آینده ی پروژه هایی مثل این چیست؟ در ادامه ی این بحث با طراگاه همراه باشید.


بازدید : 5,505 بار

20 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 22:51