طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

کمال کمونهامید حیدری پوریmahmood Ghasemiuser 5رضا قره داغیسوگند عندليبمهدی مصلحیجواد خداییپمپ ابارا اباراآرش غلامعلی طهرانیمحمد مرتجیحامد شکریان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی یک کتابخانه متناسب با نیاز انسان امروز

زوایای تند و انحناهای زیبای کتابخانه‌ای در نزدیکی "ونکوور"

بازدید : 125,690 بار

06 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

دیوارهای بتنی زاویه‌دار، پنجره‌های خمیده و یک گوشه‌ی نوک تیز شبیه به دماغه‌ی یک کشتی اصلی‌ترین مشخصه‌های معماری کتابخانه‌ی مرکزی شهر سوری (Surrey) هستند که امروز می‌خواهیم در طراگاه به شما معرفی کنیم. کتابخانه‌ای که به‌جای تمرکز بر تعداد کتاب‌ها با در نظر گرفتن فضایی راحت و صمیمی برای مراجعه‌کنندگان طراحی شده است. با ما همراه باشید.

ذخیره عکس

کتابخانه‌ی مرکزی شهر "سوری"، شعبه‌ی اصلی مجموعه‌ی کتابخانه‌های عمومی این شهر است که در 50 کیلومتری جنوب شرقی "ونکوور" (Vancouver) قرار دارد. ساخت این کتابخانه در سال 2011 توسط گروه معماری "بینگ تام" (Bing Thom) در چهار طبقه به اتمام رسید. فرم ساختاری بنا متشکل از دیوارهای بتنی است که اندکی به داخل شیب دارند. این شیب علاوه بر اینکه جلوه‌ی بصری زیبایی ایجاد کرده، میزان دریافت حرارت خورشید را هم به حداقل رسانده است. قسمت شمالی ساختمان به صورت یک گوشه‌ی نوک تیز طراحی شده که ظاهری شبیه به دماغه‌ی کشتی دارد. پنجره‌های ساختمان هم زوایای تند دارند و هم زوایای خمیده. هر دوی این ویژگی‌ها پیش از این در آثار "زاها حدید" اسطوره‌ی فقید معماری جهان رواج و محبوبیت یافت.

 

ذخیره عکس

برای اینکه اسکلت بتنی ساختمان استاندارد بالایی داشته باشد و به راحتی ساخته شود، طراحی آن توسط نرم‌افزارهای مدلسازی رایانه‌ای انجام شد. نمای بتنی با دقت و ظرافت به عنوان سطح خارجی بنا انتخاب شد تا دیگر نیازی به روکش‌های گران‌قیمت برای نمای ساختمان نباشد. پنجره‌ها مساحت زیادی از دیوارهای بنا را تشکیل می‌دهند و به این ترتیب نور کافی وارد ساختمان می‌شود. بعلاوه، ورودی ساختمان زاویه‌ی دید خوبی نسبت به فضای داخلی دارد و باعث می‌شود بازدید‌کنندگان به محض ورود با جغرافیای فضای داخلی آشنا شده و دچار سردرگمی نشوند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

محوطه‌ی کتابخانه‌ی مرکزی شهر "سوری" حدود 7618 متر مربع زیربنا دارد و شامل اتاق‌های چند منظوره، یک کافی‌شاپ، محوطه‌ی مخصوص کودکان و "بخش زبان‌های مختلف دنیا"است که مجموعه‌ای از کتاب‌های گوناگون به بیش از 12 زبان مختلف را شامل می‌شود. طراحی بنا با توجه به نیاز موجود برای مطالعه، کتاب‌خوانی، و از همه مهم‌تر گردهم‌آیی‌های اجتماعی انجام شد. با توجه به پیشرفت‌هایی که امروزه در زمینه ارائه‌ی محتوای الکترونیک صورت گرفته، نقش کتابخانه‌ها هم در حال تغییر است و دیگر جمع‌آوری کتاب در مرکز توجه نیست. فضای داخلی به صورت مجموعه‌ای از فضاها با ارتفاعات مختلف طراحی شده که همگی حول محور یک نورگیر مرکزی قرار گرفته‌اند. فضای نورگیر در میانه‌ی دیوارهای سفید کنار پله‌ها که مارپیچ‌وار بالا رفته‌اند، محاط شده است. قسمتی از فضای وسیع پله‌ها به عنوان نشیمنگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

اتاق‌ها ترکیبی هستند از فضاهای باز و روشن در طبقات بالا و فضاهای بسته‌تر و دنج‌تر در طبقات پایین که علاوه‌بر جای دادن قفسه‌های کتاب، برای مطالعه و نوشتن هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. از اصلی‌ترین فاکتورها در طراحی این کتابخانه، ایجاد یک محیط غیررسمی بود. فضاها تعمداً به دور از رسمیت طراحی شده‌اند تا مراجعه کنندگان در آن‌ها احساس راحتی کنند. شرکت معماری "بینگ تام" با همکاری مرکز کتابخانه‌های شهر، کمپینی را در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرد که مردم را دعوت می‌کرد در پروسه‌ی طراحی کتابخانه همفکری کنند. می‌توان گفت این اولین کتابخانه‌ی عمومی بود که با کمک رسانه‌های اجتماعی طراحی شد. بعدها کتابخانه‌های دیگری نیز در کانزاس و محله‌ی چینی‌های شهر شیکاگو به این راهکار در طراحی متوسل شدند.

ذخیره عکس

به نظر شما کتاب‌خانه‌های امروزی باید با چه معیارهایی طراحی شوند تا برای عموم، به خصوص جوانان، جذاب باشند؟ دیدگاه خود را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 125,690 بار

06 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریطراحی نماطراحینمای بتنیکتاب‌خانهنورگیرشبکه‌های اجتماعیمعماری کتا‌خانه

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:10