طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

علی رضا بندر ابادنازنین سادات ملکوتیmohammad marvastyمهرداد زواره محمدیرضا صیادیانطاها رضاییایزدیار اهیFarzin Forouzanرزیتا فتاحیمحمد مهدی فخیمیمحمد اسدالهیفریناز رضوی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

معماری مدرن ایران؛ معرفی بناهایی شگفت‌انگیز

بعضی از این آثار را خود ما ایرانی‌ها نمی‌شناسیم، ولی سایت‌های خارجی بررسی‌شان می‌کنند.

بازدید : 2,337,605 بار

28 بهمن 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

در این خبر طراگاه گفتیم که مقاله‌ی curbed را برای‌تان ترجمه می‌کنیم. این مطلب، همان ترجمه است. شاید بعد از خواندن حس کنید که با آثار معماری ایران بیگانه هستید. شاید هم دل‌تان بخواهد ایران را کمی بیشتر بگردید.

ذخیره عکس
برج آزادی تهران

با برداشته شدن تحریم‌ها، ایران مقصد توریست‌های زیادی است. این توریست‌ها می‌خواهند میراث و جامعه‌ی منحصر به فرد‌ ایران را از نزدیک ببینند. آژانس‌های مسافرتی هم در این میان بیکار ننشسته‌اند؛ با هم رقابت می‌کنند تا توریست‌ها را به ایران بفرستند. دلیل این موضوع مشخص است. به جز وجود منظره‌های خاص، نوزده سایت از لیست «میراث جهانی یونسکو» (UNESCO World Heritage) در خاک ایران وجود دارد. تا قبل از برداشته شدن تحریم‌ها، بازدید از هیچ‌کدام این‌ها ممکن نبود. البته در ایران بسیاری از آثار دیگر هم وجود دارد که در لیست یونسکو قرار ندارند، ولی دیدن‌شان می‌تواند تجربه‌ای جذاب باشد. بعضی از این آثار، ساختمان‌هایی هستند که معماری مدرن‌شان در سال‌های اخیر انجام شده است. این ساختمان‌ها تلفیقی از هنر بومی ایران، معماری اسلامی و هنر مدرن هستند. در این‌جا، بعضی از این آثار را بررسی می‌کنیم. در نظر داشته باشید که این آثار تنها مشتی از خروار هستند.

 

1- ساختمان مجلس خبرگان رهبری (تهران؛ ساخته شده در سال 1333)

این ساختمان در حال حاضر محل مجلس خبرگان رهبری است. دو ستون کناری و ستن‌هایی که شبکه‌ی مربعی سردر را ساخته‌اند، این بنا را منحصر به فرد می‌کند. تصویر این بنا در اسکناس‌های صد ریالی ایران چاپ شده است. معمار این بنا، شخصی به نام «حیدر غیابی» است. این معمار، در بسیاری از نقاط ایران آثار دیگری هم دارد؛ از جمله ایستگاه راه‌آهن مشهد و هتل استقلال تهران.

ذخیره عکس
مجلس خبرگان

2- تیاتر شهر (تهران؛ ساخته شده در سال 1350)

این بنای دایره‌ای، در سال 1350 توسط «علی افخمی» ساخته شد. تیاتر شهر، از زمانی که ساخته شده است، برای اجرای نمایش استفاده می‌شود. اولین نمایشی که در این سالن تیاتر اجرا شد، «باغ آلبالو» اثر «آنتون چخوف» (Anton Chekhov) بود.

ذخیره عکس
تیاتر شهر

3- برج مقبره‌ی ابن سینا (همدان، ساخته شده در سال 1330)

این بنا در سال 1330 ساخته و با بنای قبلی آرامگاه تعویض شد. برج آرامگاه، شباهت زیادی به «گنبد قابوس» دارد؛ بنایی که به قرن یازدهم هجری تعلق و در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

ذخیره عکس
مقبره ی ابن سینا

4- موزه‌ی هنرهای معاصر (تهران، ساخته شده در سال 1355)

این بنا توسط «کامران دیبا» ساخته شده است. از دیگر آثار او می‌توان «فرهنگسرای شفق» و «فرهنگسرای نیاوران» را نام برد. این بنا، عناصری از فرهنگ بومی ایران را در خود دارد. برای مثال، اشکال روی این بنا شبیه به «بادگیر»های کویری یزد است.

ذخیره عکس
موزه‌ی هنرهای معاصر

5- خانه‌ی شریفی‌ها (تهران، ساخته شده در سال 1391)

در میان آثاری که از فرهنگ ایران باستان الهام گرفته‌اند، طراحی‌هایی هم به چشم می‌خورد که تکنولوژی بالایشان بیننده را گیج می‌کند. یکی از این موارد، خانه‌ی هفت طبقه‌‌ی شریفی‌ها است. این خانه در خیابان دروس تهران واقع و با معماری «علیرضا تغابنی» ساخته شده است. تصور این بنا، بدون استفاده از نقشه‌ی طبقات‌اش خیلی مشکل است. ولی می‌توان تمایزش را با یک جمله بیان کرد؛ مجموعه‌ای از اتاق‌ها که با استفاده از تکنولوژی‌های سطح بالا، می‌توانند روی هم بچرخند.

ذخیره عکس
خانه‌ی شریفی‌ها

6- آرامگاه میرزا احمد نیریزی (نیریز، ساخته شده در سال 1353)

 به نظر می‌رسد که ساختار انتزاعی این بنا به همراه اشکال منشور مانند‌ش، آرامگاهی درخور را برای خطاط بزرگ ایرانی، «احمد نیریزی» ساخته است.

ذخیره عکس
آرامگاه میرزا احمد نیریزی

7- مجموعه‌ی ورزشی رفسنجان (رفسنجان، ساخته شده در سال 1379)

این مجموعه‌ی ورزشی شکلی انتزاعی دارد، ولی از طراحی «یخچال» (بنایی مثل آب‌انبار، که در ایران قدیم برای تولید یخ ساخته می‌شده است) الهام گرفته است. معمار این بنا، «سید هادی میرمیران» است؛ طراح ساختمان کانون وکلای دادگستری، ساختمان کنسولگری کشور ایران در فرانکفورت و ساختمان مرکزی بانک صادرات.

ذخیره عکس
مجموعه‌ی ورزشی رفسنجان

8- پل طبیعت (تهران، ساخته شده در سال 1392)

طراح این پل «لیلا عراقیان» است؛ دانش‌آموخته‌ی دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه «بریتیش کلمبیا» (British Colombia). طرح مهندس عراقیان، در مسابقه‌ای که به همین منظور برگزار شده بود برگزیده شد. این پل، با استفاده از لوله‌های فلزی ساخته شده است و جزوی از دو پارک طالقانی و آب و آتش است.

ذخیره عکس
پل طبیعت

9- کارخانه‌ی نساجی احسان‌پود (قم، ساخته شده در سال 1384)

این کارخانه در شهرک صنعتی شکوهیه‌ی قم ساخته شده است. طرح این ساختمان از دستگاه‌های نساجی الهام گرفته شده است؛ به طوری که کارخانه از دور شبیه به ماشین بافندگی عظیمی به نظر می‌رسد. طراحی این بنا، با مدیریت «عباس ریاحی فرد» انجام شده است.

ذخیره عکس
کارخانه‌ی نساجی احسان‌پود

10- ورزشگاه دشت نور (مازندران، ساخته شده در سال 1391)

این ساختمان، به عنوان سالن بدن‌سازی استفاده می‌شود. طراح این سالن، خانم «نرگس نصیری طوسی» آن را طوری طراحی کرده است که بعضی از کارهای «زاها حدید» را به یاد بیننده می‌آورد.

ذخیره عکس
دشت نور

این هم از ترجمه‌ای که قرار بود طراگاه برای‌تان آماده کند. امیدواریم اگر خوش‌تان آمده است، به ما بگویید. با این کار، ما هم مطالبی از این دست را بیشتر منتشر خواهیم کرد.


بازدید : 2,337,605 بار

28 بهمن 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Saturday , 24 June , 11:38