طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بلوک سبک لیپرویدا لطفیمرتضی صادقیاستیل البرز pr@steelalborz.comانیتا  فضلیشرکت رویا طرح داخلیFarzin Forouzanامیر قاسمیشرکت رویا طرح داخلیمحمدحسین صفاریانفرهاد علیزاده افشارقالیکده iran carpet
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

آشتی با طبیعت

اینجا مردم می‌توانند طبیعت را تجربه کنند و با هنر مواجه شوند

بازدید : 41,583 بار

22 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

برخی از ساختمان ها موافق با طبیعت هستند، گروهی دیگر به سمت طبیعت باز می‌شوند. اما «ریور»(River) ، آخرین پروژه‌ی شرکتSANAA ، عملن بخشی از طبیعت است. همانطور که این نام نشان می‌دهد، شکل اصلی ساختمان شبیه به رودخانه‌ای پر پیچ و خم آرام در محیط روستایی‌اش است. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
آشتی با طبیعت

در این ساختار، نوارهایی از شیشه، فولاد و چوب در چشم‌اندازی شبیه تپه‌ی شناور است. از اینجا آسمان آبی‌تر، درختان سبزتر، و همه‌ی چشم‌انداز، با شکوه‌تر به نظر می‌رسد. مردم در آن می‌توانند طبیعت را تجربه کنند و با هنر مواجه شوند. خواسته مشتری یک ساختمان بود که در طبیعت گم شود.

ذخیره عکس

کازویو سجیما (Kazuyo Sejima  ) و  ریو نیشیزاوا ( Ryue Nishizawa ) ، شروع به جستجوی یک استراتژی برای تناسب این پروژه با این مکان کردند. هر چند زمین تا حد زیادی باز بود، با محدودیت هایی، مانند جنگل، تالاب ها، و میدان های تمرین اسب سواری محاصره شده بود که مشتری SANAA میخواست حفظ شوند. این پیچیدگی را با سادگی پاسخ داد. این شرکت یک سقف بلند مارپیچی را پیشنهاد میدهد که هر قطعه را در حجم شیشهای محصور شدهی زیرینش قرار میدهد. بین و اطراف این عناصر داخلی، ساختار تاج مانند پوششی در فضاهای بیرونی نشان می داد که حکایت از ابهامی عمیقاً ریشه دار در معماری ژاپنی داشت.

ذخیره عکس
آشتی با طبیعت

 ساخت کار سقف، هر چند ساده نبود، می باید تغییرات سطح زمین را دنبال می کرد. 700صندلی پناهگاه، به اضافه ی سالن آمفی تئاتر در بالاترین نقطه ی سایت و به دنبال آن یک کتابخانه، یک سالن غذاخوری و نشیمن بزرگ، غرفه های نمایشگاهی برای استقبال از بازدیدکنندگان، و یک ورزشگاه زیرزمینی از فضاهای اصلی این مجموعه هستند.فضای استودیوی هنر و رقص، به علاوه ی محل انجام امور اداری کلیسا، چراگاه و میدان اسب دوانی از دیگر امکانات این ساختمان است. انبار ترکیبی بخش مرکزی ساختمان، برای ایجاد یک حیاط باز و ردیف های اصطبل دوباره احداث شده و در هر دو طرف برای استفاده توسط کاربران عمومی و کلیسا به کار می رود .

ذخیره عکس

 

نکته ی جالب در این ساختمان این است که هیچ دربی قابل مشاهده نیست از آنجا که فضاهای مختلف از بیرون به هم متصل میشود، لازم است برای رفتن از جایی به جایی، به بیرون برویم و این خود یکی دیگر از ویژگی های معماری ژاپنی است. ملاحظات اقلیمی نیز با استفاده از پنجره های دو جداره و استاندارد رعایت شده است.پس تعجب آور نیست، که هدف اصلی جداره های شیشه ای باز کردن فضای داخلی به فضای خارجی از لحاظ بصری است.  برای به حداکثر رساندن شفافیت، SANAA شیشه هایی با قاب نازک فولادی ضد زنگ و اتصالات سیلیکون برای 203 پانل عمدتاً منحنی پروژه اختصاص داد که به صورت سفارشی در اسپانیا ساخته شدند.

ذخیره عکس

 

پانل های کف به سقف حدود 2/5 متر عرض دارند و برای انطباق با  سقف شیب دار ذوزنقه ای شکل، طراحی شده اند. حجم بنا پیرو توپوگرافی زمین است و طراح سعی داشته تا دید360 درجه ای از طبیعت اطراف را به بیننده ارائه کند. سجیما در این باره میگوید:« ما می خواستیم تجارب متنوع بین مردم و طبیعت ایجاد کنیم ».هر چند ساختمان به شیشه و فولاد متمایل است، چوب نقشی برجسته در ریور ایفا می کند. برای اولین بار در این شرکت، ساختمان با ترکیبی ساخته شده از ستون های فولادی و تیرهای چوبی تقویت می شود. در حالی که تیرها و خرپاهای فولادی سقف چوبی بالای  حجم های تکی را تقویت می کنند.

تعدادی از 200 درگاه متشکل از ستون های عمودی و تیرهای شیب دارهستند، هر یک به طور متفاوت، سقف را نگه می دارند. اگرچه سقف در سه بعد منحنی می شود، از عناصر دو بعدی ساخته شده است. ورق های آلومینیوم در بالا، لایه ی پوششی چوب سدر و نوارهایی از چوب صنوبر برای قسمت زیرین به کار رفته اند. پیمانکاران با پشتکار الوارهای، هم تراز با اتصالاتشان منطبق با زاویه ی چرخش سقف و سراشیبی ها قرار دادند. این نشان از دقت بالای نجاران این پروژه دارد. ریور هیچ تلاشی در ایجاد عظمت ساختمانی و شکوه ندارد .اما به روشی زیبا ساختمان با طبیعت همزیستی می کند، طراحان در این پروژه به چیزی های به مراتب والاتر رسیده اند، پروژه ای که به نظر می رسد مقصدی برای تبدیل شدن به یک مجموعه ی پربازدید و سمبلیک باشد.

ذخیره عکس
آشتی با طبیعت

تصورات شما از یک مجموعه ی فرهنگی در دل طبیعت چیست؟ ایده های خود را با ما در میان بگذارید، طراگاه محلی برای بحث و تبادل نظر در مورد ایده آل های شماست.


بازدید : 41,583 بار

22 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Thursday , 22 June , 22:47