طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ایزدیار اهینازنین سادات ملکوتیهومن بالازادهاکبر تقی زادهمرتضی صادقیبهرام شکوهیانبهمن احمدیnaser movahedسیروس مهراندیشنیما کیوانیمهدی مصلحیسهند چوبان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی داخلی مساجد مدرن جهان اسلام

استفاده از المان‌های اسلامی در طراحی داخلی

بازدید : 81,619 بار

25 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

هر روز که می‌گذرد، خلاقیت و نوآوری بیشتری را در دکوراسیون داخلی اماکن عمومی و فرهنگی جهان مشاهده می‌کنیم. در این میان، مسلمانان هم تلاش کرده‌اند با استفاده از المان‌های غنی معماری جهان اسلام، به طراحی مدرن و مفهومی برای فضاهای داخلی مساجد دست یابند. با طراگاه همراه شوید تا نمونه‌هایی از طراحی مدرن داخلی مساجد جهان اسلام را به شما معرفی کنیم.

ذخیره عکس
طراحی داخلی مساجد مدرن

مسجد الایرسیاد در اندونزی


مسجد الایرسیاد در غرب جاوه، در کشور اندونزی واقع شده است. نمازگزاران قادرند از درون مسجد چشم‌انداز زیبایی از طبیعت بیرون مسجد را نظاره کرده و آفریننده‌ی آن را ستایش کنند. با توجه به این‌که ورودی اصلی مسجد در ضلع شرقی قرار دارد، فضای داخلی مسجد با نور دل‌پذیر صبحگاهی روشن می‌شود که در طول روز کیفیت نور تغییر می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مسجد چاندگائون در بنگلادش


طراحی مسجد چاندگائون را "کاشف محبوب" (Kashef Mahboob) معمار معروف بنگلادشی به عهده داشته است. وی سعی کرده با تشخیص اصلی‌ترین المان‌های مساجد، فرم و بیان جدیدی را برای این نماد هزار و پانصد ساله‌ی مسلمانان تعریف کند. نتیجه یک بنای یکپارچه است، که از یک جفت مکعب مستطیل شبیه به هم تشکیل شده است. اولین صحن پیشین است که دیوارهای سنگی سفید با ورودی‌های کوتاه، اما عریضی رو به فضای باز و نیز روزنه‌ی بزرگی شبیه به چشم در سقف دارد. دیوارِ محراب در صحن دوم طوری طراحی شده که نور طبیعی خورشید را دریافت کند و یک گنبد نورگیر زیبا نیز در سقف طراحی شده است. این روزنه‌ها اگرچه در طول روز به تهویه و دریافت نور مسجد کمک می‌کنند، اما در طول شب مثل یک فانوس دریایی نور چراغ‌های داخل مسجد را به تاریکی شب می‌تابانند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مسجد و کانون فرهنگی اسلامی دانمارک


این مسجد که بخشی از یک کانون فرهنگی در شهر کپنهاگ (Copenhagen)، ترکیبی از معماری اسلامی با معماری منطقه‌ی اسکاندیناوی است. مجموعه‌ی روزنه‌ها و نورگیرهایی که در دیوارها و سقف این مسجد طراحی شده‌اند، نور را به زیبایی به فضای داخلی مسجد می‌تابانند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مسجد الانصار سنگاپور


هدف اصلی در طراحی این مسجد سهولت دسترسی و پیوند آن با ساختمان‌های اطراف بوده، که با اضافه کردن روزنه‌ها و ورودی‌های متعدد به ساختمان قبلی محقق شد و آن را به محلی برای اجتماع مردم تبدیل کرد. مسجد دارای صحن مسقف بسیار بزرگی است. پنجره‌ها که از پنل‌های توری فلزی ساخته شده‌اند، دارای الگوی اسلامی بسیار زیبا و پیچیده‌ای هستند که علاوه بر تأمین نور، از تابش مستقیم آفتاب به درون مسجد جلوگیری می‌کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر


فضای داخلی مسجد دانشگاه مطالعات اسلامی قطر، شبیه به یک غار سفید و وسیع است که آیه‌های قرآن در سقف بزرگ آن حک شده‌اند. بعلاوه‌ی روزنه‌های انبوهی که با عبور نور یادآور تلألؤ ستارگان در آسمان هستند. این مسجد می‌تواند 1800 نفر را در نمازخانه‌ی داخلی و صحن بیرونی خود جای دهد. نمازخانه‌ی آقایان در طبقه‌ی اول، شامل یک کتابخانه است، و یک محراب مطلای بزرگ منقوش به آیه‌های قرآنی در دل دیوار مسجد تعبیه شده است. مسجد روی پنج ستون بنا شده که نماد پنج رکن اصلی اسلام هستند و زیر آن، چشمه‌هایی از آب روان جریان دارند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مسجد سانجاکلار در استانبول


فضای داخلی مسجد سانجاکلار بسیار ساده و شبیه به یک غار طراحی شده، که می‌گویند نمادی از غار حرا است. برای راهنمایی نمازگزاران، درزها و شکاف‌هایی در امتداد دیوار سمت "قبله" طراحی شده که نور را به درون هدایت می‌کند. هدف از این نوع طراحی این بوده که انسان‌ها در فضایی نسبتاً بکر، آرام، و دور از هیاهوی شهر به عبادت بپردازند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

مسجد سکیرین در ترکیه


مطبوعات ترکیه این مسجد، را مدرن‌ترین مسجد کشورشان می‌دانند. ضمن این‌که این اولین مسجدی که توسط یک زن، "زینب فاضل اوغلو"، طراحی شده است. طراحی داخلی مسجد شامل آیات قرآنی روی دیوارها و داخل گنبد و پنجره‌های بزرگ در سه طرف نمازخانه است. منبر زیبای مسجد، از جنس اکریلیک ساخته شده و نگاره‌های تزئینی مسجد ریشه در هنر سلجوقی دارند. چلچراغ متوازن مسجد دارای گوی‌های بلورینی به شکل قطرات آب است، که اشاره به رحمت حق تعالی دارد که هم‌چون بارانی دائماً بر عالم هستی می‌بارد. نمازخانه‌ی بانوان به خصوص طوری طراحی شده، که دید بسیار خوبی به این چلچراغ داشته باشد. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شما طراحی داخلی کدام‌ یک از مساجد فوق را می‌پسندید؟ نظرتان را با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 81,619 بار

25 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامسجدطراحیمعماریمعماری اسلامیطراحی داخلینورگیرمحرابمنبرچلچراغ

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:31