طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ابزار تونل جهانایمان حسومیالهام ضیاءآبادیعلیرضا شریفاناسماعیل سحاب رحمن پناهکمال کمونهرضا قره داغیمصطفی اذریشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)نیما کیوانیمحمد داوریندا عاشوریان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

چند نمونه توازن در طراحی داخلی

آرامش در خانه با طراحی متوازن دکوراسیون

بازدید : 44,654 بار

23 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

تا به حال فکر کرده‌اید چرا بعضی اتاق‌ها باعث تشویش و ناراحتی شما می‌شوند، در حالی‌که بعضی دیگر به شما احساس آرامش و اطمینان می‌دهند؟ تفاوت اصلی آن‌ها در برقراری توازن در دکوراسیون داخلی است. با طراگاه همراه شوید تا به اهمیت توازن در طراحی پرداخته و انواع آن را به شما معرفی کنیم.

ذخیره عکس
طراحی داخلی

توازن یک اصل حیاطی در طراحی دکوراسیون است، که باعث می‌شود فضای خانه‌ی شما دل‌پذیر و همراه با هارمونی باشد. در دکوراسیون داخلی، سه نوع توازن داریم: متقارن، نامتقارن و شعاعی. هر یک از این سه نوع توازن، ظاهری متفاوت به خانه می‌بخشند، اما همه‌ی آن‌ها احساس دلپذیر و خوشایندی ایجاد می‌کنند.

ذخیره عکس

1. توازن متقارن


در توازن متقارن، اشیاء و مبلمان خانه به صورت کاملاً قرینه در امتداد یک محور مرکزی چیده می‌شوند. اتاق‌نشیمن تصویر زیر نمونه‌ی بسیار خوبی از توازن متقارن است، چراکه تمام اجزای اصلی آن – از کاناپه‌ها گرفته تا چراغ‌های رومیزی – در دو سمت خط مرکزی اتاق، درست روبه‌روی هم تکرار شده‌اند. 

توازن متقارن را می‌توان در امتداد محور عمود هم پیاده کرد. در این اتاق‌خواب کمدهای قرینه‌ی دو طرف تخت باعث شده‌اند، که دیوار پشت تخت به نقطه‌ی کانونی این اتاق‌خواب تبدیل شود. اشیاء تکرار شده روی قفسه‌ها هم آرامش بیشتری را به طراحی این اتاق اضافه می‌کنند.

ذخیره عکس
طراحی داخلی

2. توازن نامتقارن


توازن نامتقارن علاوه بر ایجاد آرامش، انرژی بیشتری به دکوراسیون داخلی خانه می‌بخشد. در این نوع توازن هم یک محور مرکزی وجود دارد، اما طراحی اتاق بیشتر با تکیه بر حس توازن چشم انسان انجام می‌شود. یعنی به‌جای استفاده از اشیاء و مبلمان نظیر هم در دو طرف محور مرکزی، از اشیاء متفاوت با وزن بصری یکسان استفاده می‌شود. در این اتاق‌نشیمن، سمت چپ شومینه به عنوان محور مرکزی عمل می‌کند. ارتفاع و وزن کاناپه و کوسن‌های سمت راست با گنجه‌ی دیواری ته اتاق در سمت چپ برابری می‌کند. وزن و ارتفاع شومینه در سمت راست هم با وزن و ارتفاع کتاب‌خانه در سمت چپ خنثی می‌شود.

ذخیره عکس
طراحی داخلی

میزهای مخصوص هال، مکانی بسیار مناسب برای امتحان کردن روش‌های مختلف دستیابی به توازن نامتقارن هستند. کافی است وسط میز را محور مرکزی در نظر گرفته و بعد اشیاء مختلف را طوری در دو طرف آن بچینید که وزن و ارتفاع یکدیگر را خنثی کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

توازن شعاعی (دایره‌ای)


توازن شعاعی به ندرت در خانه‌ها دیده می‌شود، چرا‌که گنجاندن یک اتاقِ گرد در فضای خانه کار دشواری است. البته حتماً لازم نیست اتاق کاملاً گرد باشد و اگر امکان پیاده‌سازی توازن شعاعی در فضایی از خانه وجود داشته باشد، نتیجه‌ی آن بسیار جذاب خواهد شد. مبلمان مرکزی واقع در اتاقی که توازن شعاعی دارد – مثل میز و لوستر در این فضای غذاخوری – نقاط کانونی این توازن محسوب می‌شوند. سپس صندلی‌ها، مجسمه‌ها، و تابلوها همگی دور تا دور این نقطه‌ی کانونی چیده می‌شوند.

ذخیره عکس
طراحی داخلی

پله‌های مارپیچ هم می‌توانند فضای دایره‌ای شکل خوبی، برای یک توازن شعاعی ایجاد کنند. در تصویر اول، یک میز دایره‌ای شکل، یک توازن شعاعی بسیار خوب در فضای میان پله‌ها ایجاد کرده و گلدان مدور روی آن هم نظر ما را به خود جلب می‌کند. رنگ سیاه میز ترکیب خوبی با نرده‌های تیره رنگ پلکان ایجاد کرده و این توازن را تکمیل می‌کند. در تصویر دوم، نرده‌های دایره‌ای شکل به کمک پلکان مارپیچ آمده‌اند و یک فضای دایره‌ای شکل را ایجاد کرده‌اند که با مبل قوسی شکل میانیِ آن تکمیل می‌شود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

تاکنون کدام‌یک از انواع توازن را در دکوراسیون داخلی منزل‌تان پیاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را با طراگاه در میان بگذارید.

 

    کانال


بازدید : 44,654 بار

23 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هادکوراسیونچیدمانترکیب‌بندیتوازنتقارننامتقارندایرهقرینهاتاق‌نشیمناتاق‌خواب

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:34