طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

جمال احمدی شلحهمرتضی صادقیمهرداد زواره محمدیایزدیار اهیرضا مفاخرپویا ریاضی خواهبهرام شکوهیانآزاده شاهچراغینیلپر info@nilper.irنیما کیوانیمازیار فخرقاسمیسوگند عندليب
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

10 ویژگی رایج دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی؛ سادگی، مینیمالیسم و کاربردی بودن

بازدید : 34,610 بار

28 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

امروزه طراحی دکوراسیون داخلی به سبک اسکاندیناوی در جهان بسیار محبوب شده؛ سبکی که به سادگی، مینیمالیسم و کاربردی بودن شناخته شده است. با طراگاه همراه شوید تا علاوه‌بر شناخت مختصری از این سبک، با 10 ویژگی رایج سبک اسکاندیناوی نیز آشنا شوید.

ذخیره عکس
سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی (Scandinavian) جنبشی در طراحی، که در اواسط دهه پنجاه میلادی در کشورهایی مثل دانمارک، سوئد، نروژ و غیره ظهور کرد و امروزه از سبک‌های محبوب دکوراسیون در جهان است. اصلی‌ترین مضمونی که در طراحی با رویکرد "نوگرا" و "کارکردگرا" دنبال می‌شود این است که لوازم زندگی زیبا و کاربردی نباید فقط در اختیار یک قشر محدود، بلکه در اختیار همه باشند، و این مضمون به خوبی در سبک اسکاندیناوی تحقق می‌یابد. در ادامه 10 ویژگی اصلی که طراحی دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی را از دیگر سبک‌ها متمایز می‌کند باهم مرور می‌کنیم:

ذخیره عکس

 

1. عدم تمایل به مفروش کردن خانه


فرش‌ها چندان در سبک اسکاندیناوی محبوب نیستند. به جای آن‌ها، اغلب از کف‌پوش‌های چوبی در سرتاسر خانه استفاده می‌شود و گهگاه با اضافه کردن قالیچه یا زیراندازهای پشمی کمی فضا را تلطیف می‌کنند.

2. رنگ‌های روشن و خنثی


چون منطقه‌ی اسکاندیناوی دارای زمستان‌های بلند و تاریکی است، دیوارها در این سبک اغلب دارای رنگ سفید هستند تا فضای داخل خانه را روشن نگه‌ دارند. حتی در صورت استفاده از رنگ هم، سعی می‌شود از رنگ‌های ملایم و نسبتاً خنثی استفاده شود تا کل فضا پیوسته، یکپارچه و روشن به‌نظر برسد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

3. استفاده از چوب

 

چه در کف، یا روی دیوارها، یا کابینت‌ها، یکی از متریال‌های محبوب سبک اسکاندیناوی چوب است. اما نه هر چوبی! برای برقراری هارمونی میان رنگ‌های روشن، چوب مورد استفاده نیز باید از رنگ‌های روشن باشد مثل چوب افرا، یا چنار، یا زبان گنجشک.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

4. خطوط ساده


در سبک اسکاندیناوی خبری از تزئینات شلوغ و چشم‌گیر نیست، بلکه این سبک بیشتر با خطوط ساده و مبلمان مدرن و مینیمال شناخته می‌شود. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

5. اتاق‌های خلوت و عاری از شلوغی


از دیرباز بسیاری از خانه‌های منطقه‌ی اسکاندیناوی بسیار کوچک بودند و امکان گنجاندن اثاثیه‌ی زیاد در آن‌ها وجود نداشت. با اینکه امروزه اتاق‌ها بزرگ‌تر ساخته می‌شوند و فضای کافی برای مبلمان و اثاثیه وجود دارد، اما ایده‌ی خلوت نگهداشتن اتاق به یکی از ویژگی‌های اصلی سبک اسکاندیناوی تبدیل شده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

6. جزئیات ساده


در راستای خلوت نگه‌داشتن فضای خانه، ایده‌ی استفاده‌ی کمتراز اشیاء دکوری هم مطرح می‌شود. دکور در سبک اسکاندیناوی در کمترین حد مورد نیاز استفاده می‌شود. وجود دیوارهای لخت و فضاهای خالی در این سبک امری عادی است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

7. اسباب‌بازی‌های ساده


حتی اسباب‌بازی بچه‌ها هم در سبک اسکاندیناوی ساده و کاربردی است. اسباب‌بازی‌های چوبی و چادرهای سرخ‌پوستی از لوازم بازی کودکان در خانه‌هایی به سبک اسکاندیناوی است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

8. استفاده‌ی حداکثر از نور طبیعی


با توجه به تاریکی هوا در بیشتر فصول سال، در کشورهای منطقه‌ی اسکاندیناوی سعی بر استفاده‌ی حداکثر از نور طبیعی بوده است. بنابراین حتی در صورت استفاده از پرده برای پنجره‌ها، سعی می‌شد که این پرده‌ها نازک و نیمه‌شفاف باشند تا بتوانند بیشترین نور ممکن را از خود عبور دهند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

9. استفاده از گیاهان و فضای سبز


برای آنکه فضای خانه از انرژی و سرزندگی بیشتری برخوردار شود، اغلب خانه‌های این سبک از گیاهان در فضای داخلی خود استفاده می‌کنند. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

10. روتختی و رومبلی‌های بافت‌دار


شاید در سبک اسکاندیناوی خبری از پتوها و بالش‌ها و کوسن‌های متعدد و رنگارنگ برای تزئین تختواب و کاناپه نباشد، اما پتوها و بالش‌ها در این سبک طوری انتخاب می‌شوند که هم کاربردی و گرم و نرم باشند و هم کمی بافت به فضای خانه اضافه کنند.

ذخیره عکس

نظرتان را در خصوص سبک اسکاندیناوی با طراگاه در میان بگذارید.

 

   کانال


بازدید : 34,610 بار

28 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هادکوراسیونسبکطراحیسبک اسکاندیناویطراحی مللچوبطراحی مینیمالنورگیاهاندکورفرشبافت

مطالب محبوب »

Saturday , 27 May , 03:18