طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

رضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجراییFarzin Forouzanسوگند عندليبمحمد احمدیشرکت رویا طرح داخلینیلپر info@nilper.irمرتضی سیاسرایزدیار اهیرضا نجفیانمحمد مهدی فخیمیمـــهـکامه کــرمانـیميثم ذکريايي
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مواجه‌ی آجر و کاشی در معماری

مقبره‌ی بایزید بسطامی‌، بنایی متاثر از طبیعت بسطام است

بازدید : 132,869 بار

11 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

«طیفور ابن ‌عیسی ابن ‌آدم ابن سروشان» مشهور به «بایزید بسطامی»، از مشایخ بزرگ صوفیه و از مشهورترین عرفای ایران بوده است. دوستان وعلاقمندان به معماری‌، در این مبحث اجمالا به مقبره‌ی بایزید بسطامی پرداخته خواهد شد. با طراگاه همراه شوید.

ذخیره عکس
مواجه‌ی آجر و کاشی در معماری

مقبره‌ی بایزید بسطامی ملقب به «سلطان العارفین» در بسطام شاهرود واقع شده، اما از زندگی و آثار او هیچگونه اطلاعاتی موجود نیست. در این مبحث اجمالا به  مقبره‌ی بایزید بسطامی پرداخته خواهد شد.  بایزید بسطامی در سال ۲۶۱ درگذشت و او را در خانقاه وی دفن کردند. در مقبره‌ی بایزید بسطامی، مجموعه‌ای از بناهای مختلف در دوره‌های گوناگون کنار هم شکل گرفته‌اند. بر سردر ایوان ورودی‌، ترکیبی از نقوش ظریف آجر و کاشی نقش بسته و در درون طاقنمای  میانی آن ردیفی از مقرنس‌های گچی پر‌کار نشسته است‌. 

ذخیره عکس
مواجه‌ی آجر و کاشی در معماری

در تزئینات سطوح نمای ایوان‌، خطوط هندسی در نقوش گره چینی آجر و کاشی در ترکیبی موزون کنار هم جا‌گرفته و طرحی از تزئینات سده هفتم هجری را به تماشا گذاشته، که در آن عنصر تزئینی کاشی رفته رفته آجر را کنار می‌زند و خود به‌جای آن می‌نشیند. عنصر تزئینی کاشی ابتدا به‌صورت خال نگین و بسیار کم در میان آجر استفاده می‌شد، اما به مرور زمان استفاده از کاشی توسعه و رشد بیشتری می‌یابد و در سده‌ی هفتم هجری به حدی می‌رسد که آجر و کاشی در ترکیبی  یکسان‌، کنار یکدیگر جای می‌گیرند‌.

ذخیره عکس
مواجه‌ی آجر و کاشی در معماری

مجموعه‌ی بایزید بسطامی از بناها و بخش‌های مختلفی شکل گرفته، که  یکی از قدیمی‌ترین قسمت‌ها مناره آجری است، که تزئینات و نقوش سطح نما و کتیبه کوفیان‌، زمان ساخت بنا را به اوایل سده ششم هجری می‌رساند. به‌طور کلی بخش‌های مختلف این مجموعه گسترده  شامل گنبد قازان خان‌، گنبد غربی‌، بقعه‌ی امامزاده محمد و مسجدهای مردانه و زنانه بایزید‌، مدرسه شاهرخیه و چند بنای دیگراست‌.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

از قسمت‌های قابل توجه مجموعه‌ی بنای مسجد بایزید، که ساختمان آن برخوردار از ویژگی‌های سده ششم و هفتم هجری است‌ این مسجد که پوشش اولیه‌ی شبستان آن ریخته‌، پوشش دیگری بر فراز ستون‌های چوبی آن جای گرفته‌، بر لبه‌ی بالای فضای مربع و در زیر گنبد،  کتیبه‌ای نقش بسته که سطح نمای آن مزین به نقوش گل‌و‌گیاه و خط ثلث است این کتیبه که خود برسطح کتیبه‌ی دیگری گچبری شده تاریخ این قسمت از بنا را حدود سال 699 هجری می‌رساند. در محراب این مسجد، نقوش گل‌ها و پیچک‌ها‌، در ترکیب با کتیبه‌ها‌، طاق‌نما‌ها و ستون نماها‌، شکل ظریف و پیشرفته‌ای را به‌وجود آورده‌اند که طرحی از طبیعت آرام و زیبای  بسطام را در خود دارد.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

آرامگاه بایزید بسطامی یکی ازعرفای بزرگ مسلمان در بسطام از شهرستان شاهرود قرار دارد که پذیرای علاقه‌مندان به عرفان اسلامی و معماری ایرانی است.

ذخیره عکس
مواجه‌ی آجر و کاشی در معماری

دوستان و مخاطبان عزیز از اینکه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص موضوعات مطرح شده در این نوشته‌، با طراگاه در میان می‌گذارید بسیار خوشحال هستیم.

 

     کانال


بازدید : 132,869 بار

11 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامقبرهمعماریشاهرودبایزیدبسطامآجرکاشیخط ثلثکتیبهبایزید بسطامیایوان‌

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:27