طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

داوود آبادیحبیب الله نیکنامیمرضیه مجدالاشرافیمحمد مهدی دودانگهفرزاد دلیری farzaddaliriاکوآرکرضا جعفری نژادنادیا خوشخویمهدی مصلحیسامسونگ samsungفریناز رضویboshra javaheri
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

ساختمانی در تهران با نمای آجری منحصربه‌فرد

معماری سنتی ایرانی الهام‌بخش ایجاد نمایی آجری زیبا در یک ساختمان مسکونی بوده است

بازدید : 151,404 بار

توسط : سجاد اسدی
03 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

هنر آجرچینی یکی از شاهکارهای معماری سنتی ایرانی است که استفاده از آن می‌تواند زیبایی بناها را چندبرابر نماید. استودیوی معماری CAAT برای ساخت نمای یکی از ساختمان‌های مسکونی تهران از هنر آجرچینی استفاده نموده‌اند که می‌تواند علاوه بر زیبایی سبب تهویه‌ی هوای ساختمان هم بشود. با طراگاه همراه باشید تا یک نمونه از پروژه‌های برتر معماری ایران را بررسی نماییم.

ذخیره عکس
معماری سنتی ایرانی

این نما بر روی ساختمانی 6 طبقه ایجاد شده است که در جنوب‌غربی تهران و در شهر کهریزک قرار دارد. آب و هوای این منطقه بسیار خشک و گرم می‌باشد و نوع نما می‌تواند در طول روز علاوه بر تهویه‌ی هوا، باعث ایجاد سایه بر روی شیشه‌ها شده و از شدت گرما بکاهد. معماران طرح بر این عقیده بودند که نوع طراحی نمای بناهای هم‌جوار، برای این منطقه نامناسب هستند. ساختمان‌های اطراف اکثرا دارای نماهای یکسان با شیشه‌های رنگی و یا نمای سنگی می‌باشند.

ذخیره عکس
معماری سنتی ایرانی

هدف اصلی طرح تیپ‌شناسی ساختمان‌های مسکونی منطقه بوده و در این راستا، شیوه‌ی زندگی و طبقه‌ی احتماعی ساکنین مورد توجه واقع شده است. این طرح بر روی نمای جنوبی ساختمان و با استفاده از آجرچینی ایجاد شده است. نوع آجرچینی نیز در هر بالکن متفاوت از دیگری بوده و در کل از 21 نوع آجرچینی با شیب و طرح مختلف استفاده شده است.

ذخیره عکس
معماری سنتی ایرانی

این بالکن‌ها طوری طراحی شده‌اند که بر روی شیشه‌ی پنجره‌ها ایجاد سایه نموده و می‌توان از فضای پشتی آن‌ها بع‌نوان کتاب‌خانه، انباری و یا انباری استفاده کرد. به سبب وجود سوراخ‌های موجود، هوای تازه و نور طبیعی به‌راحتی وارد فضای داخلی می‌شود.

ذخیره عکس
معماری سنتی ایرانی

آجرهای بکار رفته نیز بر اساس طرح‌های هندسی غالب در طراحی سنتی ایرانی بوده است. دیوارچینی بالکن‌های مرکزی با شیب‌های مخالف هم بوده و در ظاهر ایجاد یک دیوار کلی در ساختمان می‌نماید. آجرها در بالا و پایین بالکن‌ها با به‌کارگیری سیمان ثابت شده‌اند و علاوه بر شیب‌های مختلف دارای طرح‌های مختلفی نیز می‌باشند. استفاده از آجرهای خاکرس محلی و کارگران بومی، هزینه‌ی طرح را به‌شدت کاهش داده است و شکل آجرها نیز بر اساس الگوی هنر ایرانی بوده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

هدف طراح علاوه بر نورگیری مناسب و گردش مناسب هوا، ایجاد یک فضای قابل استفاده در پشت آجرها بوده است. ایران به‌سرعت در حال تبدیل شدن به قطب معماری با طراحی‌های مبتکرانه می‌باشد و با برداشتن تحریم‌های اقتصادی، راه برای یافتن کار و رشد معماران نسل جوان ایرانی هموار خواهد شد.

ذخیره عکس
معماری سنتی ایرانی

مجری طرح: استودیو CAAT، طراح اصلی: مهدی کامبوزیا، همکار طرح: هلنا قنبری و دستیار طرح: علیرضا موحدی.

ذخیره عکس
معماری سنتی ایرانی

به نظر شما استفاده از هنرهای معماری اصیل ایرانی تا چه حد می‌تواند در طراحی‌های امروزی کمک‌کننده و اثرگذار باشد؟ ما در طراگاه منتظر دریافت نظرات شما می‌باشیم.


بازدید : 151,404 بار

توسط : سجاد اسدی
03 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماریمعماری سنتیساختمان مسکونینمای آجریمسکونیالهام‌بخشساختمان زیباآپارتمانایرانمعماری ایرانقطب معماری

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 09:17