طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

پرهام شکوهیمیثم ذکریاییصفورا شریعتیShaqayeq Abaszadeسجاد اسدیرضا قره داغیندا عاشوریانمهدی علیزادهسهند چوبانمهدی مصلحیاکبر تقی زادهمرتضی صادقی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

عمارت Serboli

بازطراحی یک خانه ی تاریخی جذاب

بازدید : 506,452 بار

23 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

بارسلون، شهری که مکتب هنری «آرت نوو»(art nouveau)  در آن متولد شد و رشد کرد. در گوشه‌ای از این شهر، عمارتی متعلق به خانواده ی «سربولی»(Serboli)  وجود دارد. طراگاه نگاهی انداخته به مرمت و به‌سازی این خانه توسط معماری ایتالیایی که جان تازهای به این بنا بخشیده است.

ذخیره عکس
عمارت Serboli

ماتیو کلمبو (Matteo Colombo) طراح و معماری ساکن شهر میلان است که تحصیلات خود را در دوبلین گذرانده است. او در کارنامه‌ی خود پروژه‌های مهمی دارد که نقطه‌ی مشترک تمام آن‌ها احترام و تعلق خاطر به بافت فرهنگی و هویتی است. پروژه ی خانه‌ی سربولی در بارسلونا در وقع خوانشی نوین از آرت نوو است. در این اثر سعی شده است تا با حفظ هویت و تاریخ بنا، جلوه‌ی متفاوتی به آن داده شود. این عمارت دارای اتاق‌های بسیاری است و کلمبو در حین عملیات تخریب متوجه شیوه‌ی سقف زنی ساختمان شد و تصمیم گرفت تا این طاق‌های «کاتالانی» (بخشی از کشور اسپانیا با زبان و فرهنگی منحصر به فرد) را تکرار کند، او با کاشی‌های رنگارنگ و با الهام از شیشه‌های سبک آرت نوو طراحی جذاب برای پوشش دیوار و سقف ارایه داد و الگوی هندسی تکرارپذیر این دوره را اساس طراحی خود قرار داد گرچه طرح و رنگ ساختمان کاملا جدید است.

ذخیره عکس
عمارت Serboli

کاشی‌های به کار رفته، نمایی شلوغ مثل قالیچه را به نمایش می‌گذارند و مسیر را پوشش می‌دهند. این نقوش در کف به تعریف فضا‌ها کمک شایانی کرده است. رنگ سفید در رنگ‌بندی داخلی ساختمان نقش محوری ایفا می‌کند. کاشی‌های سفید در کف حس نرمی را در زیر پای مخاطب القا و به ارتباط حسی در فضا کمک می‌کند. همچنین، این طراحی وجود طیف رنگهای چوب حضور رنگ سفید را تقویت می‌کند. کلمبو به جای حذف رنگ سبز پنجره‌های ساختمان، آن را با طیفی از صورتی ترکیب کرد تا حس راحتی را در فضا تقویت کند. در بخش نشیمن هم با یک دست مبل به شکل L و به رنگ آبی، توجه مخاطب به آثار هنری پیرو سربولی جلب میشود.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

اثاثیه قدیمی خانه هم به عنوان بخشی از تزیینات دکوراسیون داخلی، مورد استفاده قرار گرفته است. مثل آیینه و رادیوی عتیقه‌ای که در خانه یافت شد؛ عناصری که کلمبو آنها را «یادی از زندگی» می‌نامد. در اتاق غذاخوری هم یک ناقوس اثر «نرمن کپنهاوگن» (Normann Copenhagen) به سقف و بر فراز میز ناهارخوری آویخته شده‌است.رنگ صورتی، موجب تقویت وزن بصری راهروهای داخلی شده است؛ راهروهایی با درب‌های ریلی که به اتاق خواب منتهی می‌شوند. اتاق خواب‌ها هم مثل جعبه‌هایی سفید و عاری از هرگونه به هم ریختگی هستند. تمام این ویژگی‌ها این ساختمان را به محلی مناسب برای جمع شدن افراد دور هم تبدیل کرده و به کالبد این فضا جان تازه‌ای بخشیده است. نمونه‌های مرمت شده و زنده از این دست، در کشور خودمان هم به وفور یافت می‌شوند.

ذخیره عکس
عمارت Serboli

طراگاه فضایی است برای شناخت و معرفی این قبیل آثار. پس با انتقال نظرات و تجربیات خود ما را یاری کنید.


بازدید : 506,452 بار

23 دي 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 01:13