طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

فرهاد علیزاده افشارحسین نوروزیعلیرضا شرافتیحبیب الله نیکنامیندا عاشوریانمحمد احمدیفاطمه براتیmohammad marvastyامید ضرغامیابزار تونل جهانnaser movahedنازنین سادات ملکوتی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

حیات در حیاط

آب در بناهای سنتی

بازدید : 25,909 بار

20 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

رابطه انسان و طبیعت  رابطه ای جدایی ناپذیر است و از روز نخست نیز این رابطه برای آدمی همواره مورد تاکید و توجه بوده است.  شاید بتوان گفت که در ابتدا انسان خود بخشی از طبیعت بوده اما به مرور زمان ، انسان جهت تامین امنیت خود از خطرات و بلایای طبیعی به دنبال سرپناه بوده و در ابتدا به غارها پناه برده و پس از غارنشینی باز به دل طبیعت بازگشته است.

با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
رابطه انسان و طبیعت رابطه ای جدایی ناپذیر است

و اما آدمی این بار به سراغ معماری رفته تا هم سدی در برابر هجوم انواع خطرات طبیعت باشد و هم در دل طبیعت زندگی کند. اما هیچگاه نتوانسته بطور کامل با طبیعت قطع رابطه نماید و همواره به شکلهای مختلف این رابطه برقرار بوده است. یکی از عناصری که این رابطه را حفظ کرده عنصر مقدس آب بوده است که در معماری سنتی ما بواسطه  حوض و قنات در محل زندگی انسان حضور داشته است و در شکل دهی بافت سنتی نیز نقشی بسزا داشته  است. 

ذخیره عکس
عنصر مقدس آب

متاسفانه در سبک زندگی امروزی و در قالب آپارتمان نشینی انسان امروز هرچند تلاش می کند که با طبیعت در ارتباط باشد اما معماری بی هویت و خوابگاهی امروز او را از مواهب طبیعت دور ساخته و واقعا نیاز اساسی رجعت به زندگی گذشتگان خود را دارد تا بیشتر با اسلوب زندگی و معماری سنتی آنها آشنا شود بلکه بتواند گامی به آن سو بردارد و خود را از خفقان معماری امروز نجات دهد.

ذخیره عکس

در معماری سنتی حیاط مکانی مناسب برای ارتباط انسان با عناصر طبیعی و از جمله آب است. و  یکی از عناصر بسیار مهم شکل دهنده حیاط وجود حوض و آب بوده ، حوض هایی که گاه شش ضلعی ، گاه دوازده ضلعی و گاه مستطیل شکل بوده و همواره طول حوض در امتداد طول فضای منزل قرار می گرفت. وجود حوض در مرکز حیاط بیانگر اهمیت و مرکزیت آب در هستی می باشد و با انعکاس آبی آسمان در خود آینه تمام نمای هستی را به نمایش گذاشته است.و خصلت حیات در حیاط آن معماری برگرفته از وجود حوض لبریز از آب در  حیاط منزل بوده است. 

ذخیره عکس
ذخیره عکس

آب از جهات مختلف در زندگی انسان اهمیت بسزایی داشته ودرمعماری سنتی به خوبی بروز یافته است. آب عنصری اصلی و اساسی در حیات بخشی و پاکیزگی بوده و لذا انسان همواره برای دستیابی به آب روان و پاک تلاش کرده است . و وجود قنات در زیر خانه ها بسیار کارساز بوده است.

 

ذخیره عکس
آب عنصری اصلی و اساسی در حیات بخشی و پاکیزگی

همچنین حوض در تلطیف هوا نقشی موثر داشته و محلی برای وضو و شستشو و ذخیره آب برای آبیاری باغچه ها بوده و از طرفی حوض آب نماد بهشت و زندگانی است. در ضمن از آنجا که صدای آب همواره همچون موسیقی به گوش انسان  دلپذیر بوده با قرار دادن فواره ای در دل آن باز هم جنبه ای دیگر از طبیعت در زندگی بروز یافته است.

لذا نکته اینست که معماری را تنها نمی توان در معماری جستجو کرد بلکه در بسیاری موارد می بایست معماری را در محیط اطراف آن یافت. می بایست به دنبال انعکاس آن بود  و از انعکاس و سایه آن به اصل آن راه یافت. و از آنجا که معماری انعکاسی گسترده در جهان اطراف خود دارد میتوان جهانی ساخته و پرداخته معماری را تصویر کرد ومیتوان گفت جهان چیزی جز معماری نیست و  با این روش به اصل و ذات معماری دست یافت.

نظرات خود را با طراگاه در میان گذارید.


بازدید : 25,909 بار

20 شهريور 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامعماری سنتیحیات در معماریحیاط ، حوض آبآپارتمان نشینی

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 20:14