طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)مرتضی سیاسرناهیده تقویShaqayeq Abaszadeقالیکده iran carpetمحمد فخری داریانسهند منشیسمیه ابراهیمیپویا ریاضی خواهنیلپر info@nilper.irمحمد قديريصادق صیدبیگی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

ترکیب معماری اسلامی با مدرنیته

معرفی مساجد مدرن دنیا

بازدید : 58,483 بار

21 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی مکان‌های مذهبی همیشه چالش بزرگی برای معماران بوده، آن‌ها به‌طور جزئی و دقیق شرایط مکانی را که از قرن‌ها پیش به عنوان محل عبادت مسلمانان تعیین می‌شدند در نظر می‌گرفتند. به همین دلیل، سال‌ها است که مساجد با طرح‌های سنتی و زیبایی‌های خاص خود شناخته می‌شوند. با طراگاه همراه باشید تا این مساجد را بیشتر باهم بررسی کنیم.

ذخیره عکس
مساجد مدرن دنیا

چندین تیم معماری در سرتاسر جهان، با طراحی‌های منحصر به‌فرد خود ثابت کرده‌اند، که می‌توان مساجد مدرنی ساخت که با سلیقه‌ی نسل جوان مسلمان هم‌خوانی بیشتری داشته باشد. سال قبل، یک شرکت معماری معروف از یک مسجد مدرن در "کپنهاگ" "Copenhagen" پرده‌برداری کرد. این مسجد گنبدهای خوشه‌ای شکلی دارد که با ترکیبی از سبک‌های اروپایی و اسلامی ساخته شده‌اند.

ذخیره عکس

 

حجم‌ها، یک فضای مرکزی بزرگ را تشکیل داده‌اند که سقف موج‌داری برفراز آن قرار دارد و استخر دایره‌ای در وسط سالن، نقش یک نقطه‌ی کانونی منعکس کننده را ایفا می‌کند. دیوار‌ها و سقف‌ با تعدادی پنجره و نورگیر مزین شده‌اند، که طرحی مشابه یک ساختمان معروف در «ابوظبی»"Abu Dhabi" دارند.

شکل‌های گنبدی و جزییات مینیمالیستی، طرح جدیدی را در معماری سنتی اسلامی ایجاد کرده‌اند که ایجاد این تغییر، حرکت جسورانه‌ای به حساب می‌آید.

در ادامه، به مناسبت ماه مبارک رمضان، هفت پروژه‌ی دیگر را که مدرنیسم (و گاهی اوقات پست مدرنیسم) را به مساجد آورده‌اند، با هم بررسی می‌کنیم.

ذخیره عکس

 

یک شرکت معماری معروف، به خاطر طراحی یک مسجد، مرکز اسلامی و موزه در شهر «تیرانا»"Tirana" کشور «آلبانی»"Albania"، برنده‌ی جایزه‌ی مسابقه‌ی طراحی شده است. طرح پیشنهادی آن‌ها، یک حجم وارونه‌‌ی مسجد گنبدی شکل می‌باشد که سه ساختمان بطور خوشه‌ای در اطراف یک میدان عمومی قرار گرفته‌اند‌.

این طراحی به عنوان گسترش فضایی و منظم فضای درونی درنظر گرفته شده است.

این مسجد زیبا که در سال 2013 در شهر«جاکارتا»"Jakarta" پایتخت «اندونزی»"Indonesia" ساخته شده است و "Permata Qolbu" نام دارد، با ستون‌های سفیدش که مشابه ساختمان‌های کلیسای مسیحی است، طراحی منحصر به‌فردی را به نمایش می‌گذارد. مناره‌ی بسیار مدرن مسجد دارای دو باله متقاطع و یک بلندگو می‌باشد که زمان نماز را اعلام می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یک شرکت طراحی معروف با طرح و ایده‌ی (مسجدی که یک ساختمان نباشد و در بافت شهری محو شود) چنین مسجدی را طراحی کرده است. این مسجد متفاوت که در «امارات»"U.A.E" قرار دارد، یک مکان باز برای عبادت در حیاط شهری زاویه‌ای ایجاد کرده است. این طراحی به گونه‌ای است که انگار یک هواپیما از زمین در حال بلند شدن می‌باشد و این هواپیما یک تراس سنگی رو به قبله را برای نمازگزاران بوجود آورده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

یک شرکت طراحی معروف تلاش کرده است تا «حریم سنتی» "Kulliye" (ترکیبی از مسجد و ساختمان‌های مکمل با کاربری‌های متفاوت) را با فضای باز عمومی در هم بیامیزد. نتیجه‌ی این تلاش محبوب در عرصه‌ی طراحی مدرن شهری، این مسجد زیبا در شهر «استانبول»"Istanbul" «ترکیه»"Turkey"  می‌باشد. نقطه‌ی کانونی این ساختمان، یک مکعب بتنی پیکسلی ساده است که با استفاده‌ی زیرکانه از نور، مسجد را به یک فانوس شهری در شب تبدیل می‌کند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

این مسجد زیبا با همکاری دو شرکت طراحی معروف‌، در «ریاض»"Riyadh" «عربستان سعودی»"Saudi Arabia" طراحی شده است و بخشی از پیشرفت چشم‌گیر این شهر به حساب می‌آید. در طرح پیشنهادی این مسجد، از مصالح سنتی سنگ مرمر سیاه و سفید به روش مدرن استفاده شده است و با تشکیل یک مکعب که با صفحات آلومینیومی پوشانده شده است، طراحی متفاوتی را ایجاد نموده است. در صفحات آلومینیومی نما، با کمک برش لیزری ستاره‌های هشت پر به عنوان یک نماد اسلامی به چشم می‌خورند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

هدف از طراحی این مسجد خارق العاده، قرار دادن طبیعت در قلب مسجد بوده است. دیوار آن پر از گل‌های رز، یاس و گل‌های دیگر می‌باشد که به دور یک میدان مرکزی بزرگ پیچیده است و یادآور بهشت موعود می‌باشد. این مسجد زیبا در «استانبول»"Istanbul"  «ترکیه»"Turkey" در حال ساخت است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

شاید عجیب‌ترین طراحی در بین مساجدی که مشاهده کردید، مربوط به این مسجد باشد. در این مسجد دو عنصر اصلی مساجد که (قبله) و (گنبد) می‌باشند، با یکدیگر آمیخته شده‌اند. همراه با این دو عنصر، طراحی مدرن نمای خارجی ، این مسجد زیبا را تکمیل کرده است. سلول‌های فتوولتائیک تعبیه شده روی سطح خارجی نما، انرژی این ساختمان را تامین می‌کنند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظر شما درباره‌ی طراحی متفاوت مساجد چیست؟ با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 58,483 بار

21 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاطراحی معماریطراحی مسجدمعماری اسلامیمعماری مسجدطراحی متفاوتمعماری مدرنترکیب مدرنیته و سنتایدهاسلام

مطالب محبوب »

Wednesday , 28 June , 23:44