طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مهدی علیزادهرضا جعفری نژادشروین حسینیسجاد اسدیالهام صحافیمهراد رمضانیسپهر دانشآذران پلاستیک azaran-plasticلیلا عراقیانداوود آبادیصفورا شریعتیامير احمدي نيا
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

حکایتی نو از بنایی کهن به روایت باد صبا

روایت باد صبا از مقاومت معماری گنبد عالی در ستیز با زلزله

بازدید : 44,076 بار

25 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

من، باد صبا، باد عاشقان، در حکایت پیشین گفتم که برج‌ها و مقبره‌ها در اصل نشان راه و نشانه آبادی هستند تا مسافران و کاروان‌ها بتوانند با دیدن این نشان‌ها موقعیت جغرافیایی و مکانی خود را در دل صحرا و کوه و کمر باز یابند. حال با شتاب آمدم تا حکایت یکی از این گنبدها به نام  گنبد علی از روزگاران کهن را برایتان نقل کنم.

ذخیره عکس
معماری گنبد عالی

من، باد صبا در حال کوچ از ناکجاآبادی به ناکجاآبادی دیگر ناگاه خود را بر فراز تپه‌‌ای دیدم مشرف به شهر قدیمی و کهن ابرقو، ایستاده بر نقطه‌ای بلند که دیدگاهی مسلط بر این شهر تفته کویری و نواحی دوردست آن داشت. با چشمان خود دیدم  بنای مستحکمی از قرن پنجم هجری بر سر پاست،  که به گنبد علی یا گنبد عالی شهرت دارد. با شتاب به سمت آن تاختم و باز عجایبی در این دشت دیدم. فضای داخلی برج نمای ساده‌ای دارد و بر کف آن سردابی جای گرفته است. می‌گفتند این محل آرامگاه دو تن از بزرگان خاندان دیلمی امیر شمس الدوله پسر علی هزارسپ و مادر او بوده است.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

پس از کنکاش یافتم که‌این بنا، قديمی‌ترين بنای تاريخی ابرقو و يكي از محكم‌ترين و استوارترين مقابر دوره‌ی سلجوقی بوده و برعكس مقابر ديگر كه از آجر ساخته شده، من  سنگ و ساروج را در این  بنا یافتم. اين بنا كه بر بالای تپه‌ای ( كوه عالی) واقع در مشرق ابرقو و مشرف به محل قديم قرار دارد، آرامگاهی است هشت گوشه كه گنبدی به شكل نيم كره برفراز آن نهاده شده و ارتفاع آن از سطح زمين به حدود بيست متر می‌رسد.   

ذخیره عکس
معماری گنبد عالی

بر سطح نمای خارجی و بر پیشانی بنا دیدم، ردیفی از مقرنس‌های سنگی و کتیبه‌ای به خط کوفی نقش بسته است. این کتیبه و کتیبه کوفی دیگری که در درون طاق نیم گنبد؛ سردر درونی جای گرفته با آجرهای ظریف و نازکی  شکل گرفته‌اند، که طراحی آن‌ها متناسب با سطوح نمای مقبره و هماهنگ با آن است. چهار ضلع گنبد یک در میان، دارای چهار روزنه است. میان قبه هم باز است و من به همراه نور از روزنه‌ها به داخل بنا رفتم و در واقع از محل اختصاصی نور به درون گنبد رفتم.

ذخیره عکس
معماری گنبد عالی

مصالح ساختمانی بنا، سنگ‌های طبیعی کوهستان و ساروج است که بر فراز صخره‌های طبیعی کوهستان بنا شده و به همین علت با وجود زلزله‌های پی‌درپی منطقه کوچک‌ترین خللی در ارکان آن بوجود نیامده است و یا حتی باد دیونیز که به شدت ویرانگر است، نتوانسته لغزشی در این بنا ایجاد کند و این قضیه من راخوشحال کرده و با خیال آسوده در این بنا به این سو آن سو در جریان بودم و می‌دانستم که هیچ‌گاه این بنا بر سرم آوار نمی‌شود. اما در این روزگار از هر بنای نو و تازه‌ای دوری می‌کنم که مبادا حتی نسیم من لغزشی در بنا ایجاد کند. ساخت مقابر برجی شکل که بر گور شخصیت‌های مهم و برجسته‌ی اجتماعی بنا می‌شدند، در فاصله قرون چهارم تا ششم هجری گسترش بسیاری می‌یابد،که نمونه‌های متعددی از آن در گوشه و کنار این سرزمین به یادگار مانده است که در سفرهای بعدی حکایت هر کدام را برایتان بازگو می‌کنم.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

نظرات خود را نه با من بلکه با طراگاه در میان بگذارید.

 

   کانال


بازدید : 44,076 بار

25 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هامقبرهگنبدعلیعالیسلجوقیابرقوسنگساروجزلزلهباد صباقبهمقرنس

مطالب محبوب »

Thursday , 29 June , 03:06