طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

تینا شاه محمدیآذران پلاستیک azaran-plasticجواد خداییفرزاد دلیری farzaddaliriداوود آبادیویدا لطفیپرهام شکوهیboshra javaheriامیررضا امیریkaveh maleknejadلیلا عراقیانمهدی مصلحی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

زاحا حدید

زاحا حدید (Zaha Hadid) یکی از اولین معماران زن

بازدید : 12,213 بار

20 آبان 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

رسومات و مدها ممکن است تغییر کنند و یا جایگزین شوند اما ساختمان­ها و فضای اطراف ماتغییر نمیکنند تا زمانیکه نگرش ما به دنیای اطرافمان عوض شود این مسئله تا زمانی پابرجاست که کسی چیزجدیدی را خلق کند و همه چیز را تغییر دهد. با طراگاه به معرفی این معمار زن همراه باشید.

ذخیره عکس

زاحا حدید (Zaha Hadid) یکی از اولین معماران زن است که به شهرت جهانی رسیده ؛ او اولین زنی است که نشان ریبا (RIBA Royal Gold Medal for Architecture) را دریافت کرده است. او فردی است که جهان و زیبایی­ شناختی محیط اطراف خود را به طور اساسی تغییر داده است. موضوع بحث برانگیز دیگر این است که حدید به راستی سبک خود را به عنوان الهام­ بخش طراحی به دست آورده است و یقیناً این خصیصه قابل تحسین است. در ضمن بررسی این اثر علاوه بر ویژگی­های معمول بحث، میتوان دلایل بیشتری را برای اثبات اینکه او یک اسطوره است، یافت.

ذخیره عکس

زاحا حدید در مهر 1950 در بغداد عراق متولد شد. وی دارای تابعیت دو ملیتی (عراقی- بریتانیایی) بوده که در دهه 1970 وارد صحنه معماری شد؛ او برای تحصیل معماری وارد مدرسه معماری لندن شد و در حین تحصیل نظر دو تن از اساتید به نام­های دکتر رم کولهاس (Rem Koolhaas) و الیا زنگلیس (Elia Zenghelis) به وی جلب شد و در مراحل بعد توسط این دو تن به سازمان معماری متروپولیتن (Metropolitan Architecture) هلند دعوت شد. او تا سال 1977 در سطح مشارکتی مشغول بود تا اینکه در سال 1980 حدید عنوان خود را وارد بازار معماری جهان کرد.؛ در این سال او فعالیت­های طراحی خود را در لندن آغاز کرد.

زیبایی شناختی

درخشش حدید در سطح جهانی ناشی از بی­پروایی و زیبایی شناختی منحصر به فرد او بود. امروزه طراحی­های منحنی، جسورانه و مشهور او معماری مدرن و طراحان جهانی را تحت تأثیر قرار داده است. پاسخ او به چالش های ناشی از تجدد، طراحی­ های بومی و تکنولوژی سطح بالا در آثار زاحا حدید باعث محبوبیت وی شدند. استعداد و نبوغ وی باعث خلق ساختمان­هایی چون مرکز آبی لندن(London Aquatics  Centre) ، موزه ریورساید گلاسکو (Riverside Museum ) ، پل شیخ زاید ابوظبی  و اپرای شیشه­ای (glass Opera House)  شده است. تصویرسازی خطوط مواج پویا، منحنی­ های پیچیده و فضاهای باز مرتعش و غیرقابل انتظار، سبک حدید را فارغ از مسائل مالی یا رسم و رسومات، خلاقانه و مبتکرانه کرده است. حدید معماری است که با نگرش منحصر به فرد خود توجهات بین­ المللی را به خود معطوف کرده است. همچنین حدید، برخی از طراحی های دکوراسیون داخلی با چشم انداز بالا را ارائه نمودند، که شامل منطقه خاطره انگیز (Mind Zone) گنبد هزاره (Millennium Dome) در شهر لندن می باشد، ایشان مسئول پروژه برخی از تاسیسات نوین سیال گونه (fluid furniture) در سالن اصلی اعضاء باشگاه خصوصی (Home House  private members club) در شهر ماری لبون ( Marylebone ) می باشند، علاوه بر این  حدید، سیستم مبلمان ماه گونه ( Moon System Sofa ) را برای شرکت ایتالیایی سازنده مبلمان B&B طراحی نموده اند.

ذخیره عکس
ذخیره عکس

الهام گرفتن

بنابراین چگونه می توان از دیدگاه  زاحا حدید در طراحی روش دکوراسیون داخلی استفاده نمود؟

تمرکز نمودن بر اشکال برجسته، منحنی های پایه و خطوط گرافیکی منجر به رسیدن به درجه ای از طراوت و شادابی دیدگاه طراحی حدید در فضای مورد نظر می گردد، این امر در رسیدن به یک خانه پویا و احساس مدرن در منزل شما سودمند می باشد. جزئی از دیدگاه  حدید بدون نیاز به هیچ گونه تغییر در شرایط معماری، با تمرکز بر اثاثیه مدرن، مجسمه سازی و آثار هنری طراحی شده با خطوط منظم و مدرن، به فضای طراحی افزوده می گردد. با انتخاب حداقل عناصر معماری و تمرکز بر روی شکل، بدون در نظر گرفتن رنگ در فضای دکوراسیون داخلی، ترکیب رنگ زمینه یا تمایز (contrast) و بافت توسط موادی مانند شیشه، سنگ و فلز در ایجاد شیوه مشخص طراحی الهام بخش میسر می­گردد. از همه مهمتر به جرات می توان عنوان نمود که دیدگاهی که زاها حدید از آن تبعیت می نماید، این است که بدون هیچ گونه انطباقی، چشم انداز منحصر به فردی از طراحی خانه صورت می گیرد.  

ذخیره عکس

با  طراگاه  همراه باشید.


بازدید : 12,213 بار

20 آبان 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هاتگی ثبت نشده است

مطالب محبوب »

Sunday , 28 May , 23:04