طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سپهر دانشسهند چوبانتینا شاه محمدیامید ضرغامیمرضیه مجدالاشرافیمحمد احمدیرضا صیادیانمحمد مهدی دودانگهالهام صحافیکسری سعادت جوهدی شکریانمحمد مرتجی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مقایسه‌ی اجمالی برج آزادی در تهران و ارگ پیروزی در پاریس و جذب توریست

برج آزادی به لحاظ معماری و زیبایی، به مراتب از ارگ پیروزی غنی‌تر بوده‌، اما در جذب توریست ضعیف‌تر عمل می‌کند

بازدید : 98,238 بار

28 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

برج آزادی و ارگ پیروزی در پاریس، هردو به عنوان نمادی آشنا نزد مردم سراسر کشور مربوطه، با مشخصات ویژه و ارزشمند خود، دارای ارزش و اعتبار بوده اما در مقایسه با یکدیگر، برج آزادی به لحاظ معماری و طراحی، قابل قیاس با ارگ پیروزی نبوده، اما سوال این است که چرا در استفاده و بهره‌برداری در زمینه‌ی جذب توریست و درآمدزایی، بنظر می‌رسد ارگ پیروزی موفق‌تر عمل می‌نماید. با طراگاه همراه باشید.

ذخیره عکس
مقایسه‌ی برج آزادی و ارگ پیروزی

پاریس است و یک خیابان شانزه‌لیزه. البته نه به این معنا که تمام پاریس فقط همین یک خیابان است و دیگر هیچ. بلکه منظور این است که در بسیاری از رمان‌ها که می‌خوانیم بطور حتم در جایی از پیچ‌و‌خم قصه نام خیابان شانزه‌لیزه را می‌شنویم و اکثر قهرمانان داستان‌ها‌، در این خیابان یک پیاده‌روی دارند با همراه و یا بدون همراه‌ و همواره با شنیدن این اسم احساس خوبی در مخاطب ایجاد می‌شود و در واقعیت نیز همینطور است.

ذخیره عکس

 

اگر روزی به پاریس رفتید حتما قدم زنی‌، در این خیابان را تجربه کنید. در انتهای این خیابان به ارگ پیروزی خواهید رسید‌، میدان و بنای برجی مرتفع در آن که به نوعی‌، تبدیل به یک نماد ملی شده است. از دربی کوچک می‌توانید وارد این بنا شوید البته به شرط آنکه هزینه‌ای پرداخت نمایید که این هزینه 8 سال قبل 12 یورو بود.

سپس وارد برج شده‌، که فضایی دخمه مانند داشته و یک راه پله باریک که شما را به بام برج رسانده‌، البته در میانه‌‌ی راه و در همان فضای کوچک داخلی نمایشگاه‌هایی برقرار است و آثار هنری و تاریخی اندکی را مشاهده می‌کنید.

و اما وقتی به بام برج می‌رسید افراد بسیار زیادی را از کشورهای مختلف با رنگ و زبان‌های متعدد خواهید دید و در واقع آن‌جا بود که سوالی ذهن مرا درگیر کرد. ما که بنایی مانند برج آزادی در تهران داریم که با معماری زیبا و بی‌همتای خود نسبت به ارگ پیروزی در پاریس بسیار مجلل‌تر‌، زیباتر و پیچیده‌تر بوده و همچنین با وجود فضاهای متعدد فرهنگی در زیر این بنا‌, شامل یک سالن بسیار با کیفیت برای تئاتر، گالری‌های متعدد، موزه سنگ‌، سالن تشریفات و فضاهای بسیار دیگر، که هر کدام به نوبه‌ی خود می‌توانند برای توریست‌ها جاذبه داشته باشد.

ذخیره عکس

 

مجموعه‌ی مذکور  با جذب توریست از طرفی درآمدزایی کرده و مهم‌تر از آن می‌تواند بستری بسیار مناسب برای معرفی فرهنگ و هنر ایران و ایرانی باشد.

مجموعه‌ی آزادی شامل میدان، برج و فضاهای فرهنگی زیر برج پتانسیل آن‌را دارد که تبدیل به یک قطب فرهنگی در تهران شود اما متاسفانه‌، هنوز بعد از این همه سال حتی بسیاری از شهروندان نیز از مجموعه‌ی فرهنگی زیر میدان بی‌اطلاع بوده و در مقابل  خیابان شانزه‌لیزه و ارگ پیروزی انتهای آن بواسطه معرفی و تبلیغات به محلی جذاب برای توریست‌ها تبدیل شده است.

حتی خیابان شانزه‌لیزه نیز با مدیریت صحیح شهری، فضایی مناسب برای قدم‌زنی و پیاده‌روی مردم شده اما خیابان آزادی به دلیل بی‌برنامگی از لحاظ جذب مردم، توریست‌ها و جوانان‌، به محلی متروکه تبدیل شده و لذا میدان زیبای آزادی با طراحی و معماری شاهکار خود تبدیل به محلی برای افراد بی‌خانمان شده است‌. در صورتیکه ارگ پیروزی به هیچ وجه نمی‌تواند با برج آزادی رقابت کند.

ذخیره عکس
مقایسه‌ی برج آزادی و ارگ پیروزی

میدان آزادی و مجموعه‌ی مربوطه بسیار بی‌نظیر بوده و پیشنهاد می‌کنم شما مخاطبان عزیز یک‌بار دیگر از این مجموعه و فضاهای زیبای زیر‌میدان‌، به طور کامل دیدن کنید و شما هم نظرتان را با طراگاه مطرح کنید و اگر فضاهای خاص دیگری را نیز می‌شناسید با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 98,238 بار

28 خرداد 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مطالب مرتبط »

ویدیوهای پیشنهادی »

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید

تگ هابرجآزادیارگپیروزیپاریستهرانشانزه لیزهتوریستموزهتئاترگالریمعماریفرهنگیهنریبرج آزادی

مطالب محبوب »

Friday , 23 June , 18:27