طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

اکبر تقی زادهمنصور اجلیامید ضرغامیناهیده تقویمحمد قديريnaser movahedمحمدحسین صفاریانلیلا عراقیانمازیار فخرقاسمیالهام صحافیuser 5بهمن احمدی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

زمینه گرایی (contextualism) بخش چهارم – قسمت دوم


بازدید : 369 بار

24 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

زمینه گرایی (contextualism) بخش چهارم – قسمت دوم

نویسنده : سهند منشی
زمینه گرایی ، توسعه پایدار در زیست‌گاه‌های انسانی 
طراحی پایدار چیست ؟ 
«طراحی پایدار» در استمرار حرکت توسعه پایدار بدون در نظر گرفتن عامل مدیریتی امکانپذیر نمی‌باشد، چرا که به‌خودی خود «توسعه‌ی فرآیندی تعاملی است که در آن افراد در شبکه‌های کاری یاد می‌گیرند، که چگونه مشکلات را تعریف و حل کنند. (Elliott;1994) در ابتدا مدیریتی که تابع اصول توسعه پایدار می‌باشد، بایست قائل به تفکیک مفاهیم مرتبط با توسعه پایدار و توسعه سنتی باشد.

 


توسعه پایدار به ملاحظه‌ی منابع طبیعی پایه به‌عنوان نخستین محدودیت اهمیت می‌دهد، برخلاف توسعه سنتی که «سرمایه و قابلیت دسترسی» به آن را اولین محدودیت تولید در نظر می‌گرفت. سازمان‌های عصر ما نقش‌ها و ماموریت‌هایی فراتر از نقش‌ها و ماموریت‌های سنتی بر‌عهده دارد. «سازمان‌های امروزی از یک نهاد صرفاً اداری، اقتصادی و صنعتی خارج شده و به صورت نهادهای اجتماعی – سیاسی در آمده‌اند، که باید نسبت به مسائل محیط اجتماعی حساس و آگاه باشند.» (الوانی ، 1380) مدیریت و سازمان در دنیای آینده بر اساس اصول توسعه انسانی و معقول تابع عوامل زیر است: 
-تاکید بر توسعه انسانی
-تاکید بر ارزش‌ها و اهداف کیفی
-اولویت انسان
-روابط متقابل انسانی
-شایستگی‌های کلی 
-اعتماد به خویش
-عدم تمرکز و دوری از شهر
-اختیار انسان و تفاهم


«توسعه نیازمند انسان‌های توسعه یافته هم هست، که داشتن آمادگی لازم برای کسب تجربه تازه و تغییر و توجه به محیط‌های دیگر به غیر از محیط بلافصل خود، آزاد اندیش در موضوعات مختلف، علاقه‌مندی به سازماندهی و برنامه‌ریزی در زندگی، اعتقاد به توان اثرگذاری انسان به محیط به‌جای اثر‌پذیری صرف از آن، اعتقاد بیشتر به علم و فن‌آوری، امید به زندگی و... از جمله ویژگی‌های انسان توسعه یافته محسوب می‌شود. » (Fartdo;2000) مدیریت دولتی نوین به‌دنبال اقتصاد بهتر نیست، بلکه به‌دنبال سیاست‌های اجرایی برای بهبود کیفیت زندگی افراد، توسعه و تقویت نهادهای حل مشکلات عمومی جامعه است. «‌عدالت اجتماعی همواره نوعی نگرانی و دلواپسی برای مدیریت دولتی نوین محسوب می‌شود .(Barber;2004) .
«طراحی پایدار محیط» می‌تواند به عنوان یک رویکرد بسیار تاثیر‌گذار در راستای اهداف توسعه پایدار عمل نماید. «توسعه پایدار که در دهه‌ی 70 مطرح گردید، حاصل شناخت عمیق نسبت به محیط پیرامون بوده است. 
از آنجا که بر طبق آمار 50 درصد ذخایر سوختی در ساختمان‌ها مصرف می‌شود، لذا جستجوی راه حل اساسی برای این معضل بدیهی می‌نمود و به‌همین دلیل «طراحی پایدار» و «توسعه پایدار» به خاطر ابعاد انسان مدارانه و انسان گرایانه ارزش و اعتبار خاص یافته‌اند.
معماری پایدار (Sustainabale Architecture) همانند «توسعه پایدار» «نیازهای حال انسان را با توجه به توانایی نسل آینده در دریافت نیازهایش مد نظر دارد.» (بیانیه کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه آینده‌، 1987) توسعه پایدار، توسعه‌ایی است کیفی و متوجه کیفیات زندگی و هدف از آن بالا بردن سطح کیفیت زندگی برای آیندگان می‌باشد. 


علم معماری به عنوان عاملی تعیین کننده، در بهبود کیفیت فضای زیست انسانی در رویکرد «معماری پایدار» در تغییر محیط پایداری را در سه چیز جستجو می‌نماید:
1.پایداری محیطی
2.پایداری اقتصادی 
3.پایداری اجتماعی‌ (کیومرثی‌، 1380)


«طراحی پایدار» با باقی گذاردن زمین به بهترین شکل برای نسل آینده، با این تعریف فعالیت انسان تنها زمانی از نظر محیطی پایدار، که بتواند بدون تقلیل منابع طبیعی یا تنزل محیط طبیعی اجرا شود. پایداری محیطی با هدف حفظ محیط زیست بر موارد زیر تاکید دارد:
-کاهش اتلاف و پخش انرژی در محیط
-کاهش تولید تاثیر گذارنده‌ها بر سلامت انسان
- استفاده از مواد قابل برگشت به چرخه‌ی طبیعت
-رفع سموم مواد


پایداری محیطی در عرصه کار معماران نیز با هدف زیر تعیین می‌شود :
-مصرف منابع انرژی در کمترین
-استفاده از منابع تجدید‌پذیر
-حفاظت و عرضه انرژی و بازیافت کامل آن بدون ایجاد آلودگی 


اصول طراحی پایدار بر این نکته استوار، که ساختمان جزئی کوچک از طبیعت پیرامونی است و باید به عنوان بخشی از اکوسیستم عمل کند و در چرخه حیات قرار بگیرد و در واقع ساختمان پایدار ساختمانی، که کمترین تاثیرات ناسازگار بر محیط طبیعی را در طول عمر ساختمان و استقرار منطقه‌ایی و جهانی دارد.
طراحی پایدار طراحی مردمی  است و لذا کیفیت فضاهای داخلی ساختمان اهمیت ویژه‌ایی می‌یابند.
 کیفیت مطلوب بدون توجه به طبیعت، نورگیری مناسب فضاها و تهویه مطبوع فراهم نمی‌آید. در ضمن این‌که از آن‌جا که پایداری و ماندگاری خود ساختمان به‌عنوان یک پدیده مد نظر است، لذا ساختمان با کیفیت بالا، استفاده از مصالح با قابلیت ماندگاری طولانی هم باید در نظر گرفته شود. رسیدن به چنین شرایطی با استفاده از مدیریت کارآمد و به‌کارگیری آخرین تکنولوژی‌ها صورت می‌گیرد. دستیابی به استانداردهای بالای کیفیت و امنیت که در واقع سلامت انسان‌ها را تامین می‌کند، از مهم‌ترین اهداف معماری پایدار است. 
«نکته مهمی که در این نوع معماری مورد توجه قرار می گیرد آن است که تمام این عوامل دخیل در آسایش مرتبط با هم و به صورت یک سیستم واحد در نظر گرفته می‌شود. آن‌چه در زیر‌مجموعه‌ی آسایش در معنای عام قرار می‌گیرد عبارتند از : آسایش‌، آرامش‌، امنیت‌، ایمنی و سلامت‌» (کیومرثی‌، 1380)
طراحی پایدار تلاشی است، در جهت ایجاد حداکثر آسایش افراد با بالا بردن کیفیت زندگی و ایجاد کمترین لطمات به محیط پیرامون، تامین آسایش در طراحی پایدار با ایجاد کمترین آلودگی محیط‌زیست و با استفاده از عوامل طبیعی میسر می‌شود.

 

   کانال اصلی تلگرام طراگاه
                                                          

 


بازدید : 369 بار

24 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 09:13