طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

جلیل موسویویستابست vista bestاکبر تقی زادهبابک مجدپوربهرام قربانیرزیتا فتاحیافشین قربانیابزار تونل جهانشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)شرکت رویا طرح داخلیمرضیه مجدالاشرافیمازیار فخرقاسمی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

زمینه گرایی (contextualism) بخش چهارم


بازدید : 507 بار

09 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

زمینه گرایی (contextualism) بخش چهارم

نویسنده : سهند منشی
زمینه‌گرایی‌، توسعه پایدار در زیست‌گاه‌های انسانی 


اصول پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: «در جمهوری اسلامی، حفاظت از محیط‌زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند‌، وظیفه‌ی عمومی تلقی می‌گردد. از این‌رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط‌زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است.»
واژه‌ی پایدار امروزه به طور گسترده‌ایی به منظور توصیف جهانی، که در آن نظام‌های انسانی و طبیعی تواماً بتوانند تا آینده‌ایی دور ادامه‌ی حیات دهند، به‌کار گرفته می‌شود.

 

 

 

 

توسعه پایدار به معنی ارائه راه حل‌هایی در مقابل الگوهای فانی کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و توسعه می‌باشند که بتواند از بروز مسائلی هم‌چون نابودی منابع طبیعی، تخریب سامانه‌های زیستی، آلودگی جهان و تغییر اقلیم، افزایش بی‌رویه جمعیت، بی‌عدالتی و پایین آمدن کیفیت زندگی انسان‌های حال و آینده جلوگیری کند.

 

زمینه گرایی

«توسعه‌ی پایدار توسعه‌ایی، که نیازهای زمان حال را با رعایت حقوق و توانایی نسل آینده برای مواجه شدن با نیازهای آن برهه زمانی برطرف می‌سازد.» (تعریف کمیسیون «جهان و محیط» از توسعه پایدار) در این تعریف کلمه «توسعه» دارای مفهوم گسترده‌ایی است و نمی‌تواند به یک محدوده‌ی خاص محدود شود. چرا‌که درباره‌ی همه کس و همه چیز این دنیا صدق می‌کند. هم زمان حال و هم آینده. ثانیا هدف توسعه تداوم توسعه است. این تعریف دارای دو مفهوم می‌باشد.
الف) مفهوم نیازها‌: شروطی برای برقرار کردن یک استاندارد قابل قبول زندگی برای عموم مردم.
      ب) مفهوم محدودیت‌ها‌: محدودیت‌های ظرفیتی محیط برای برطرف کردن نیازهای حال و آینده.


به منظور دست‌یابی به توسعه‌ی پایدار راهبردها و اصول چهار‌گانه زیر باید رعایت شود:
1 .به کارگیری و پایدار ساختن مصرف منابع تجدید‌پذیر
2. بهینه‌سازی و ممیزی استفاده از منابع تجدید‌ناپذیر و به حداقل رساندن منابع طبیعی به تناسبی که کمتر از رشد طبیعی آن‌ها باشد.
3. حداقل تولید ضایعات و آلودگی‌های قابل جذب در مقیاس ظرفیت محیطی محلی و جهانی باشد.
4. تامین نیازهای پایه‌ایی انسان و اجتماع و ایجاد محیطی سالم برای نسل‌های آینده.


توسعه از یک سو با صنعت‌، تکنولوژی و از سوی دیگر با تخریب آلودگی‌های محیط‌زیست ارتباط نزدیکی دارد. امروزه دیگر حتی از دیدگاه دوستاران و متخصصین محیط‌زیست نمی‌توان متوقع بود که هم‌راستا با توسعه‌ی صنعتی که از ملزومات پیشرفت و رونق اقتصادی بشر است محیط‌زیست بکر و دست نخورده‌ی باقی بماند، زیرا که رشد شدید جمعیت نیازها و ملزوماتی را خواستار است که از طریق اینگونه فعالیت‌ها پاسخگو باشد.

 

زمینه گرایی

مدیریت محیط‌زیست به‌دنبال چنین امر محالی نیست. لیکن تقلیل آلودگی‌ها و کاهش اثرات تخریبی آن در حدی معقول و در روند همراه با استفاده از تکنولوژِی‌های توسعه‌ی پایدار (Sustainabale Development) متعادل و منطبق با وضعیت فیزیکی جامعه‌، همراه برای تضمین سلامت‌، رشد و بقای حال و آینده‌ی موجودات زنده و بستر حیات‌شان مد‌نظر بوده است.
در سال 1980 برای نخستین بار نام «توسعه پایدار» در گزارش سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (ICUN) آمد. این سازمان در گزارش خود با نام استراتژی حفظ منابع طبیعی این واژه را برای توصیف وضعیتی به کار برد که توسعه نه تنها برای طبیعت مضر نیست، بلکه به یاری آن هم می‌آید. پایداری می‌تواند چهار جنبه داشته باشد: پایداری منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی. در حقیقت توسعه پایدار نه تنها بر جنبه زیست‌محیط تمرکز ندارد بلکه به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی آن‌هم توجه دارد. توسعه‌ی پایدار محل تلاقی جامعه‌، اقتصاد و محیط‌زیست است.

 

زمینه گرایی

فعالان عرصه‌های مختلف توسعه پایدار برآن هستند، که با زدودن محرومیت از چهره‌ی جهان دنیای آینده به محیطی برازنده برای زندگی توام با آزادی‌، صلح و برابری تبدیل شود. توسعه‌ی پایدار مفهومی شکل یافته نیست، بلکه بیشتر فرآیند دگرگونی سیستم‌های اجتماعی و اقتصادی و طبیعی و مراحل آن را بیان می‌کند.

 

کانال اصلی تلگرام طراگاه

 


بازدید : 507 بار

09 تير 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Friday , 26 May , 19:20