طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

صفورا شریعتیمحمد مهدی دودانگهمرتضی صادقیصادق صیدبیگیاکوآرکحمید نادریافشین قربانیرضا قره داغیآرش غلامعلی طهرانیالناز پائیزپرهام شکوهیسوگند عندليب
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

گزارش نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی – تخصصی شهرهای جدید


بازدید : 499 بار

25 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

گزارش نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی –  تخصصی شهرهای جدید

تهیه کننده : ساغر صادقی
آنچه در این نشست گذشت را در طراگاه بخوانید.


نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی‌–تخصصی شهرهای جدید با موضوع: حمل و نقل و ترافیک در شهرهای جدید، روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۴ الی ۱۷ در نگارخانۀ پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار گردید.

 


این جلسه به دبیری علمی «دکتر شهاب الدین کرمانشاهی» استادیار دانشگاه تهران و با حضور اعضای پنل «مهندس محمدرضا توکلی»، مدیرکل دفتر حمل و نقل ترافیک شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، «مهندس محمد رئوفی» دبیر سابق شورای عالی حمل و نقل و ترافیک و نیز «دکتر امیر جعفرپور» مدیر دفتر حمل و نقل و ترافیک سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌های وزارت کشور برگزار شد.

 

گزارش نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی

 

دکتر کرمانشاهی جلسه را با طرح پرسش‌هایی ازاعضای پنل آغاز کرد: مسائل شهرهای موجود ما چیست؟ 
برای آلودگی هوا، راه بندان و ترافیک نظیر اینها چه راهکارهایی وجود دارد؟ آيا شهرهای جديد از نظر شبكه حمل و نقل به شهرهای آمريكای شمالی نزديک هستند؟ کدام مهم تر است: شبكه داخلی شهر جديد يا ارتباط شهر جديد با شهر مادر؟ آيا سهم هزينه‌های حمل و نقل در سبد خانوارهای شهرهای جديد اختلاف معناداری با خانواده‌های شهرهای موجود دارد؟ آمار و ارقام مرتبط با تصادفات و تلفات ناشی از آن در شهرهای جديد چگونه است؟
مهندس توکلی در پاسخ به بخشی از پرسش‌های مطرح شده این‌گونه می‌گوید، اهداف عمده ایجاد شهرهای جدید عبارتند از :
۱- جلوگیری از رشد جمعیت کلان شهرها در جهت کاهش مشکلات
۲- ایجاد شهر جدید با استاندارد‌های مطلوب جهت تامین رفاه و دسترسی آن به کلان شهرها
۳- ایجاد تعادل در بازار مسکن و جلوگیری از حاشیه نشینی
هم‌چنین توکلی از شهرهای جدید در دست اجرا آمار دقیقی ارائه نمود: در حال حاضر  ۱۸شهر جدید دولتی با حدود ۴ میلیون جمعیت در ۴۰ هزار هکتار وجود دارد که دراین شهرها هم اکنون ۸۰۰ هزار نفر سکنی گزیده‌اند. 

 

گزارش نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی

 

علاوه بر این، از احداث حدود ۵۰ هزار واحد مسکونی خصوصی خبر داد. هم‌چنین تعداد ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر در دست ساخت است، که براین اساس پیش‌بینی می‌شود جمعیت شهرهای مذکور تا ۵ سال آینده به بیش از ۲/۵ میلیون نفر خواهد رسید.
وی اهداف عمده ایجاد نسل نو شهرهای جدید را، تامین حمل‌ونقل سریع و ارزان‌، توسعه برخوردار از کیفیت محیطی و کیفیت زندگی بالا‌، پیش‌بینی فرصت‌های اشتغال و نقش اقتصادی متکی بر ظرفیت‌های محلی و منطقه‌ای‌، یکپارچگی در سیاست‌گذاری و مدیریت توسعه شهری(محدود کردن گسترش بی‌رویه شهرهای نابسامان موجود(، ایفای نقش فعال در تامین خدمات و زیرساخت‌ها درقالب مشارکت عمومی-خصوصی و در نهایت توجه به نظام مدیریتی برشمرد.

 

گزارش نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی

 

وی نسل نوی شهرهای جدید را پارس(بوشهر)‌، تابناک(فارس)‌، کوشک(هرمزگان)‌، فردوس(سمنان)‌، تیس(سیستان و بلوچستان) و خوارزمی(تهران) عنوان کرد.
توکلی از شهرسازی ریل پایه TOD (Transit-Oriented Development) با رویکرد توسعه پایدار سخن گفت و تحقق شهرسازی ریل پایه را در گرو گسترش پياده مداری، توسعه حمل و نقل همگاني، عدم محدود بودن توسعه حمل‌و‌نقل همگانی مدار به سامانه‌های ريلی «ال ار تی» و تامين رفاه مردم و حفظ محيط زيست دانست.
او تاکید داشت، در پروژه‌های اجرایی شهرهای جدید مهم‌ترین اقدام، تامین دسترسی است.
دکتر امیر جعفرپور، مدیر دفتر حمل‌و‌نقل و ترافیک سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌های وزارت کشور، بر اساس داده‌های بانک مرکزی و مرکز آمار و سازمان مدیریت، سهم حمل‌ونقل در سبد هزينه‌های خانوار را برابر ۱۰.۴ درصد شمرد. 

 

گزارش نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی

 

وی در تحلیل دلایل عدم موفقیت سیستم‌های حمل‌ونقل شهری اظهار داشت، دلايل عدم موفقيت در موضوع حمل و نقل عمومی عبارتند از‌: مناسب نبودن طرح فعلی واگذاری اتوبوس، عدم هوشمند‌سازی حمل‌ونقل عمومی، عدم وجود مطالعات مناسب و كافی در بسياری از شهرها، عدم وجود نظارت مستمر بر عملكرد سازمان‌ها، ضعف بهره‌گيری از نيروی انسانی متخصص و مرتبط و نهایتا ضعف نوسازی ناوگان فرسوده به علت نبود بودجه.
دکتر جعفرپور در رابطه با وضعیت محيط زيست و انرژی نیز عواملی چون نبود فهرست انتشار آلاينده‌های هوا به‌جز در شهر تهران، ضعف نوسازی ناوگان فرسوده به‌علت نبود بودجه، استانداردها و در نتيجه قيمت بالای ناوگان قابل جايگزينی با فرسوده‌ها ذکر کرد.
دکتر شهاب الدین کرمانشاهی ضمن جمع‌بندی آنچه که ارائه شد، اذعان داشت جف اسپک (Jeff Speck)‌، مدافع پیاده‌مداری و برنامه‌ریز شهری کسی است که وابستگی به اتومبیل را هدر دهنده وقت و تهدید کننده‌ی حیات می‌نامد و از طریق قابل راه رفتن کردن و مطبوع کردن شهرهایمان برای زندگی ‌سخن می‌گوید. او ادعا می‌کند، بدترین چیزی که آمریکای شمالی به سایر دنیا ارسال کرد، شیوۀ برنامه‌ریزی‌اش بود. از پیامدهای حومه‌گرایی در آمریکا افزایش تصادفات و مرگ‌و‌میر بوده است و این همان اتفاقی است که هم‌اینک در حومۀ کلان‌شهرهایمان می‌افتد! تمامی طراحی‌های شهری ما، الگویی سواره محور داشته و عابر‌پياده را به‌عنوان شهروند درجه یک می‌شناسیم! در واقع از الگوی پیاده‌روها است که می‌توان به طرز تفکر یک شهر پی‌برد.

 

گزارش نشست هشتم از سلسله نشست‌های علمی

 

در پنل گفت‌و‌گو هم مهندس محمد رئوفی دبیر سابق شورای عالی حمل‌و‌نقل و ترافیک، مشکل اساسی در حمل و نقل را در ضعف مدیریت دانست.
 او گفت‌: تاثیر اقتصاد ناکارآمد و نتیجه‌ی مهاجرت به شهرهای بزرگ منجر به این شده که هنوز که هنوز است، مقررات راهنمایی و رانندگی در کلان‌شهری چون تهران رعایت نمی‌شود.
 تا زمانی که حمل‌و‌نقل همگانی "قابل اعتماد" وجود نداشته باشد، شهروندان به استفاده از اتومبیل‌های شخصی برای کوتاه‌ترین مسیرها هم‌چنان ادامه می‌دهند و بدین منظور دو مورد به‌عنوان راه‌کار بایستی اجرایی گردند:
 ۱- بایستی درون خود شهرها مطالعاتی برای ساماندهی وضع موجود پیاده‌رو‌ها وخط‌کشی معابر و ... انجام گیرد.
 ۲- اگر قرار است سرریز شهرهای حومه به کلان‌شهرها بریزند، وضعیت دسترسی‌ها به چه صورت باید باشد. وابستگی به خودرو، کيفيت پايين پياده‌روها و عدم وجود ايمنی از فاکتورهای ضعف در سیستم شهری ما است.


با طراگاه همراه باشید‌.

کانال اصلی تلگرام طراگاه


بازدید : 499 بار

25 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Wednesday , 28 June , 23:43