طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ایمان حسومیویستابست vista bestمحمد داوریسحرناز سلیمانی پاکالهام صحافیشهاب میرزاییانحامد شکریاننیما کیوانیپمپ ابارا اباراMahnaz sharifiنگار سریع الاطلاقامیر قاسمی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طرح برگزیده‌ی بخش مسکونی جایزه معمار آسیا در سال ۲۰۱۵


بازدید : 636 بار

22 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طرح برگزیده‌ی بخش مسکونی جایزه معمار آسیا در سال ۲۰۱۵

پروژه‌ی مسکونی آجری کهریزک، طرحی از استدیو CAAT

تهیه کننده : ساغر صادقی

پروژه‌ای مسکونی در منطقه کهریزک تهران، به متراژ 1660 متر‌مربع توسط گروهی خلاق، به عنوان طرح برگزیده بخش مسکونی جایزه معمار آسیا در سال ۲۰۱۵ انتخاب شد.

این پروژه موفق در سال ۲۰۱۵ به اتمام رسید و هدف آن بهبود شرایط زندگی در منطقه کهریزک، واقع در جنوب‌غربی تهران بوده است، منطقه‌ای با ساکنین کم درآمد.

 

 

فرم ساختمان با توجه به اقلیم گرم و خشک و آب و هوای محیط پیرامونش طراحی شده و نور و تهویه مناسبی را برای ساکنین ساختمان فراهم می‌آورد. لازم به ذکر است که عواملی چون موقعیت، فقر و سطح پایین زندگی ساکنین در اولویت‌های این طرح قرار گرفته‌اند.

 

پروژه‌ی مسکونی آجری کهریزک

 

طراحی پروژه‌ی مسکونی کهریزک، با نگرش ایجاد تیپولوژی مسکن ارزان‌قیمت و با کیفیت برای اقشار متوسط و ضعیف طراحی شده و جالب توجه و منحصر به فرد است. تیم معمار این پروژه معتقد: " شکاف زیادی مابین سبک زندگی مردم این منطقه و نوع مصالح وجود دارد. در اکثر ساختمان‌های این منطقه، بالکن‌ها دارای عملکردی روتین در نما هستند، حال آنکه در این پروژه دید متفاوتی وجود داشته است. "

 

پروژه‌ی مسکونی آجری کهریزک

 

معماران این اثر بیشتر توجه خود را معطوف به قسمت‌های جنوبی نما کرده‌اند و با نوع خاصی از آجرچینی شیب دار، بالکن‌هایی طاقچه مانند پدید آورده اند. ساختار آجرها، موجب پخش نور روی سطح پنجره شده و برخی از آن‌ها نیز به طور کاربردی به قفسه کتاب و یا طاقچه اختصاص دارند، در عین‌حال که موجب ورود هوای تازه و نور طبیعی به فضای درونی از طریق نما می‌گردند.

 

پروژه‌ی مسکونی آجری کهریزک

 

در این طراحی ادغام بافت، زمینه و تطبیق عملکرد مد نظر بوده است و حتی چیدمان آجرها نیز از الگوهای هندسی سنتی ایرانی الهام گرفته شده‌اند. انتخاب متریال هم یک پارامتر قابل توجه در این پروژه است، که عملاً انتخابی مقرون به صرفه با حمل و نقل راحت برای پروژه به شمار می‌رفته است. استفاده از بلوک خاک رس که در کارخانه ای نزدیک محل پروژه ساخته شده منجر به کاهش هزینه حمل نقل گشته، که از دیگر نکات ساخت این پروژه است.

 

پروژه‌ی مسکونی آجری کهریزک

 

هم‌چنین ساخت بنا نیز پس از آموزش کارگران منطقه‌ای، توسط افرادی عادی انجام شده، ضمن این‌که پیش از شروع کار، نمونه‌ای به عنوان آزمایش توسط آن‌ها اجرا و از مهارت کافی کارگران بومی منطقه اطمینان حاصل گردید. گفتنی است که ساخت‌و‌ساز تمام فازهای پروژه با قیمتی پایین به اتمام رسید و فروش آن‌ها نیز با قیمت عرف منطقه متناسب بوده است.

 

پروژه‌ی مسکونی آجری کهریزکپروژه‌ی مسکونی آجری کهریزک

 

    کانال اصلی تلگرام طراگاه


بازدید : 636 بار

22 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Saturday , 27 May , 03:05