طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

مرضیه مجدالاشرافیشرکت رویا طرح داخلیشرکت رویا طرح داخلیویستابست vista bestاستیل البرز pr@steelalborz.comzahra sadeghiسهراب رفعتامیرحسین امیریافشین قربانیعلیرضا شرافتیامیر دیزانیمرتضی صادقی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

مستند «جین جیکوبز»(Jane Jacobs) در پاییز 2016 به نمایش در می‌آید.


بازدید : 802 بار

18 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

مستند «جین جیکوبز»(Jane Jacobs) در پاییز 2016 به نمایش در می‌آید.

 تهیه کننده : ساغر صادقی


مستند جین جیکوبز (The Jane Jacobs Documentary) با محوریت زندگی شخصی و دنیای حرفه‌ای کاری این نویسندۀ معروف و فعال شهری، قرار است در پاییز 2016 اکران شود. 
تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم " “Matt Tyrnauerو بنیانگذار و مدیر اجراییRobert Hammond  می‌باشد.

 

 


جین جیکوبز سال 2006 در سن ۸۹ سالگی درگذشت. او بانویی روزنامه‌نگار، نویسنده، خبرنگار و کنشگر کانادایی-آمریکایی بود. وی در زمینه مطالعات شهری فعالیت‌های شایان توجهی انجام داده و از اصلی‌ترین نظریه‌پردازان بازآفرینی شهری با رویکرد از پایین به بالا به شمار رود و اولین کسی بود که عنوان کرد، شهرها نیازمند نوعی "طب سوزنی حساس" هستند تا بتوانند بیماری‌هایشان را درمان کنند.
جیکوبز مدعی بود که " شهرهای سالم و بانشاط، شهرهای ارگانیک، خود جوش و خوش اقبالند. آن‌ها بر پایه‌ی تنوع اقتصادی، انسانی و معماری، جمعیت‌های متراکم و اختلاط کاربری‌ها می‌بالند، نه بر مبنای برنامه‌های به سامان شده‌ی توسعه‌ی مجدد که به نام زاغه روبی یا زیبا سازی شهری، کل محلات را بر پارک‌ها و میادین مشخص  آن دگرگون کند"

یکی از نخستین افرادی که پرسش‌هایی را درباره فضای عمومی طرح کرد، جین جیکوبز فعال مشهور حقوق مدنی در نیویورک بود. گرچه در ابتدا توسط تکنوکرات‌های مدرنیسم شهری مورد استهزا قرار گرفت، اما امروزه نه تنها افکارش مورد تایید قرار گرفته، بلکه حتی از جانب سیاست‌مداران به این افکار استناد می‌شود. جیکوبز در کتاب معروفش "مرگ و زندگی  شهرهای بزرگ آمریکایی" ، ماهیت باشکوه شهرهای چند عملکردی، فشردگی و تراکم و جایی که خیابان، همسایگی و جوامع عناصر حیاتی فرهنگ شهری به شمار می‌آیند، را احیا کرد.

 

مستند «جین جیکوبز»(Jane Jacobs)

ازنظر او آرامش فضای شهری از ابتدا و ضرورتاً به وسیله پلیس تأمین نمی‌شود، گرچه با حضور پلیس تضمین می‌شود. آنچه در مدل او ضرورت دارد چشم‌های ناظری است که همواره خیابان و پیاده‌روها را می‌بینند، چشم‌های کسانی که مالکین طبیعی و حقیقی خیابان می‌باشند. در دیدگاه جیکوبز، یک خیابان امن جایی است که حدود بین فضاهای عمومی و خصوصی، مردم و حرکت‌های دائم آن‌ها در پیاده‌روها به صورت واضح صورت گرفته باشد، به همین نسبت دارای بلوک‌های کوچک، کنج‌ها، خرده فضاها و تقاطع‌های متعدد خواهد بود، جاهایی که ساختمان‌ها و کاربری‌های جاذب و جذاب در طبقه همکف با چشم‌های متعدد اتفاقات بیرون را زیر کنترل خود دارند.
 مراسم رونمایی از معروف‌ترین کتاب جیکوبز یعنی "مرگ و زندگی شهرهای بزرگ آمریکایی" در سال 1961 برگزار شد. وی در واقع مخالف سرسخت برنامه‌ریزان مدرنیستی هم‌چون «لوکوربوزیه» و استاد برنامه‌ریزی افسانه‌ای نیویورک یعنی «رابرت موزز» به شمار می رفت. فعالیت‌های جیکوبز همراه با سایرین در راستای جلوگیری از خرابی‌هایGreenwich Village, SoHo, Chinatown  و  Little Italyامری مهم است. کارگردان این فیلم می‌گوید : " این فیلمی است، راجع به گذشته و آینده شهرهای ما ". در واقع سرنخ بسیاری از مشکلات در سیستم‌های شهری توام با هرج و مرج را می‌توان در نوشته‌های این بانوی پیشگو یافت.

 

کانال اصلی تلگرام طراگاه


بازدید : 802 بار

18 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Wednesday , 28 June , 06:22