طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امین جعفری منشboshra javaheriایزدیار اهیMahnaz sharifiمحمد قديريمرتضی صادقیرضا نجفیانصفورا شریعتیآزاده شاهچراغیسپهر دانشفرامرز گشایشیامین قشقایی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

گزارش اختصاصی طراگاه از نشست "طراحی رشت در مسیر بازآفرینی" با حضور شهردار رشت "


بازدید : 649 بار

15 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

گزارش اختصاصی طراگاه از نشست "طراحی رشت در مسیر بازآفرینی" با حضور شهردار رشت "

تهیه کننده: ساغر صادقی

نشست دوم از دفتر هشتم سلسله نشست­‌های موضوعی شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری ایران‌ با عنوان طراحی «رشت در مسیر بازآفرینی» در روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ از ساعت ۱۴ با سخنرانی دکتر محمدرضا قانعی، مدیر پروژه بازآفرینی شهر رشت، دکتر محمدعلی ثابت‌قدم، شهردار رشت و با حضور سیدرضا هاشمی و سیدجواد میرحسینی به‌عنوان اعضای پنل و دکترمحمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری، به عنوان دبیر علمی نشست، در محل سالن اجتماعات شرکت مادرتخصصی برگزار گردید. با طراگاه همراه شوید.

 


دکتر محمدرضا قانعی جلسه را با نکاتی من باب تاریخچه رشت و شناخت این شهر آغاز نمود :
شهر رشت پر جمعیت‌ترین شهر شمال کشور و از جمله کلان‌شهرهای ایران، از جمله شهرهای مهاجر‌پذیر در استان گیلان محسوب می‌شود، که همین امر بر سرعت رشد جمعیت در این شهر نسبت به سایر نقاط استان افزوده است.
 رشت، که ابتدا "رشت بازار" نام داشت، بازاری بوده حدفاصل لاهیجان در شرق، فومن در غرب و به تدریج طراحی این شهر، در دوران صفویه رو به توسعه و آبادی نهاده، با تشکیل حکومت صفویه در سال ۹۰۸ ه.ق، همجواری با دولت روسیه و از سوی دیگر، وجود موانع در غرب و جنوب ایران و همچنین تجارت راه ابریشم، از نقش سیاسی حکومت شرق و غرب گیلان کاسته شده است. در نتیجه شهر رشت به تدریج، در حکم قطب شهری گیلان شناخته شد و همراه با بندر انزلی محور ارتباط فلات مرکزی با شمال ایران قرار گرفت. نام قدیمی محلات شهر رشت، كه اكثراً بیانگر پیشه ساكنین آن است، در سفرنامه‌ها هم آمده و از جمله محلات قدیمی شهر رشت می‌توان از : ساغری‌سازان، رودبارتان، خمیران، زاهدان، زرجوب، كیاب و ... نام برد. 

 

رشت در مسیر بازآفرینی

 

این بافت قدیمی، ضمن آنكه جزئی از میراث فرهنگی است و آثار، بقایا و سنن وآداب و رسوم دوران قدیم را تداعی می‌كند، اما متاسفانه معضلات قابل توجه در زمینه بافت شهری نیز به دنبال دارد.ساختار کلی طرح بازآفرینی همان محور شرق به غرب می‌باشد که روزگاری از لاهیجان به سمت فومن بود و اینک این محور در طرح بازآفرینی از محلۀ ساغری‌سازان تا تالاب عینک می‌باشد. این محور خط اصلی طرح را تشکیل می دهد و سایر پروژه‌ها در امتداد این محور تعریف می‌شوند. از پروژه‌های بهسازی، مرمت و احیا نیز می توان به خانۀ آوانسیان، خانۀ سمیعی اشاره کرد.
دکتر قانعی گام‌های توسعه شهر رشت را این‌گونه برشمرد :

  • می رشت(رشت برای رشتی ها) : ۱۳۹۸-۱۳۹۴
  • امی رشت(رشت برای ایرانیان) : ۱۴۰۴- ۱۳۹۸ 
  • شیمی رشت(رشت برای دنیا) : ۱۴۱۰-۱۴۰۴

 

رشت در مسیر بازآفرینی

 

عنوان" فرهنگ شهر" به دنبال نام شهر، می‌تواند این شهر را به برندی در حوزه برندینگ شهری بدل کند تا با گذشت زمان تبدیل به ماموریتی برای این شهر شده و همگان را مجدانه برآن دارد تا در فرهنگ مبنا ماندن این شهر کوشا باشند. 
احداث محورهای پیاده‌ راه در مرکز شهر و میدان شهرداری رشت از اقدام‌های قابل توجه انجام شده و موفق در این شهر است. ساماندهی رودخانه زرجوب نیز اقدام ارزشمند دیگری است، که با مشارکت سایر دستگاه‌های زیربط در حال انجام است. تمرکز بر تالاب عینک به عنوان مرکز گردشگری و کانون فعالان محیط زیست، ساماندهی مبادی ورودی شهر و ارتقای سیستم حمل و نقل عمومی و اختصاص خط ویژه اتوبوس‌های پرسرعت از دیگر اقدام‌هایی است که شهرداری رشت انجام داده، تمامی آن‌ها راه کارهای ارتقای کیفیت زندگی شهری است. 

 

رشت در مسیر بازآفرینی

دکتر قانعی تاکید کردند : تحقق بازآفرینی شهری پایدار میسر نمی شود، جز از طریق توسعه اجتماع محور و مشارکت مردمی، شهرنگر و زمینه‌گرا و یکی از رموز موفقیت چنین پروژه‌هایی، قرارگیری مردم در بستر مشارکت و حذف نگاه صرفاً دولتی در حوزه‌ی مدیریت شهری است. 

 

کانال اصلی تلگرام طراگاه


بازدید : 649 بار

15 ارديبهشت 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Saturday , 24 June , 11:37