طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ایرج اعتصامboshra javaheriساغر صادقینازنین سادات ملکوتیمحمد قديريشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)صفورا شریعتیشرکت رویا طرح داخلیمرتضی صادقیاکبر تقی زادهمـــهـکامه کــرمانـیمحمد مرتجی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی برج جدیدی بلندتر از برج خلیفه


بازدید : 470 بار

24 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی برج جدیدی بلندتر از برج خلیفه

 

«سانتیاگو کالاتراوا» (Santiago Calatrava) در ماه فوریه‌ی گذشته برنده‌ی رقابت طراحی برج عظیمی در دوبی شد. این برج که به عنوان نمایشگاه، هتل و یک مجتمع تجاری تمام عیار طراحی شده به زودی رکورد عظمت برج خلیفه و برج ایفل را خواهد شکست.
در حال حاضر طراحی این برج در مرحله‌ی برنامه‌دهی قرار دارد و طراحان کاربری‌های فانتزی و جدیدی برای آن در نظر گرفته‌اند که تا زمان بهره‌برداری محرمانه خواهد بود. طراحی برج دوبی با ایده‌ای از معماری کلاسیک و فرهنگ مردم منطقه انجام شده و از طرفی دارای به روزترین تکنولوژی‌های برتر دنیا است.

 

به عبارت دیگر کالاتراوا با نگاهی به گذشته و جست‌و‌جوی هویت به طراحی جدید‌ترین و شگفت‌انگیزترین برج دوبی پرداخته است. او که برنده‌ی رقابت این دوره بود عقیده دارد، تکنولوژی ابزاری برای درک بهتر هنر و زیبایی‌شناسی در معماری است. معمار پیش‌بینی می‌کند که این پروژه مورد توجه مردم دوبی و همه‌ی دنیا قرار بگیرد چرا که نمادی از فرهنگ رو به توسعه است. 

 

بلندتر از برج خلیفه

 

تعداد طبقات این برج بلند‌پروازانه هنوز اعلام نشده اما آنچه به طور قاطعانه بیان شده ارتفاع کلی این برج است که بلند‌تر از برج خلیفه خواهد بود (ارتفاع برج خلیفه:828 متر). مدیر پروژه‌ی این برج بیان می‌کند که کانسپت این طرح با استعاره‌ای از مناره و فرهنگ اسلامی در نظر گرفته شده و فرم آن با ظرافت و جزییات، شمایی از انسان مونث را تداعی می‌کند.

 

بلندتر از برج خلیفه

 

برج در قسمت های متصل به زمین دارای تزیینات مشابه گره‌چینی هندسی و نقوش بناهای اسلیمی است. ساقه‌ی بلند و باریک برج کالاتراوا نشان از مهارت و دانشی است که به یاری این طرح آمده.

 

بلندتر از برج خلیفه

 

بخشی از وظیفه‌ی سازه‌ای این برج به عهده‌ی کابل‌هایی است که آن را به زمین متصل می‌کند و ارتفاع آن را تحت کنترل قرار می‌دهد. نکته‌ی قابل توجه، ظرافت این کابل‌ها در حین استقامت آن‌ها است، که طراح آن را استعاره‌ای از برگ زنبق می‌داند. کابل‌ها در نهایت ظرافت با مدرن‌ترین تکنولوژی و مصالح به وجود آمده‌اند. همچنین این ساختمان از جهت‌های متفاوتی مورد تست تنش‌های جانبی ناشی از باد وزلزله قرار گرفته و با بالاترین استانداردهای ایمنی جهانی بررسی شده است.

 

بلندتر از برج خلیفه


از دیگر ویژگی‌های معمارانه‌ی این طرح، چشم انداز 360 درجه‌ی آن است که به تمامی شهر و نواحی اطراف هم اشراف دارد و اتاق‌های این برج را به نمایشگاهی از آسمان بی‌کران تبدیل می‌کند. بالکن‌های چرخشی این برج در بخش VIP  هتل، شکوه و جلال باغ‌های معلق بابل را بازنمایی خواهد کرد.

 

بلندتر از برج خلیفه

 

از جهت نورپردازی نیز مورد طراحی دقیق معماران قرار گرفته تا حس تعلیق و سبکی را در نگاه مخاطب به وجود آورند و این برج را در شب به یک فانوس دریایی غرق نور تبدیل کنند که در میان زبانه‌های آتش است. از دیدگاه زیست محیطی هم، این برج در درجه‌ی کیفی مناسبی قرار گرفته و اصول معماری پایدار در طراحی بخش‌های داخلی آن تاثیرگذار بوده‌است.

 

بلندتر از برج خلیفه

 

منتقدان پس از انتشار عکس‌های این پروژه آن را بیش از حد پر زرق‌و‌برق خواندند و پیش‌بینی کرده‌اند که این برج می‌تواند بازدیدکنندگان بسیاری را از اقصی نقاط دنیا داشته باشد.

 

بلندتر از برج خلیفه


بازدید : 470 بار

24 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 23:01