طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بهرام قربانیحسین نوروزیمحمد مرتجیرضا مفاخرboshra javaheriشیرین دریاباریقالیکده iran carpetفاطمه براتیسارا  کلانتریآذران پلاستیک azaran-plasticعلیرضا شریفانهدی شکریان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

12 پروژه‌ی شهرسازی در طراحی شهری، که چشم‌انداز منطقه را تغییر داد


بازدید : 525 بار

23 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

12 پروژه‌ی شهرسازی در طراحی شهری، که چشم‌انداز منطقه را تغییر داد

 

این 12 پروژهی شهرسازی که به انتخاب اساتید معماری منظر دانشگاه هاروارد بوده است، چگونگی تغییر چهره‌ی شهر را نشان می‌دهند. آن‌ها باور دارند که طراحی محیطهای شهری باید تابعی از عواملی چون توپوگرافی، اقلیم، شرایط اقتصادی و بافت کلی منطقه باشد تا یکپارچگی پدید آید.

12 پروژه‌ی برجسته شده نمونه‌های موفقی بوده‌اند که تمامی فاکتورهای نامبرده در آن‌ها دیده می‌شود. 

 

 

 

 

 

       1. طراحی پارک دولاویلت/برنارد شومی (پاریس)

       این پارک بر روی باقی مانده‌های یک کشتارگاه و بازار گوشت قدیمی در پاریس ساخته شده است. طراحی این پارک مقدمه‌ای بود بر گونه‌شناسی نوین معماری منظر.

        بر خلاف پارک‌های گذشته که به دنبال زیبایی و تقلید از باغ‌های طبیعی بودند، شومی به دنبال ایجاد یک فضای منعطف با عرصه‌های عمومی بود.

 

طراحی پارک دولاویلت/برنارد شومی (پاریس)

 

       2. پایانه‌ی بین المللی یوکوهاما/فرشید موسوی (ژاپن)

طراحی این محیط پویا بدون کمک فن آوری‌های کامپیوتری غیر‌ممکن بود. یوکوهاما یکی از اولین پروژه‌های طراحی شده با تکنولوژه‌های دیجیتالی بود. این پروژه‌ی عظیم بر اساس اصول پیچیده ی طراحی شهری در چند سطح ساخته شده و نقش موثری در نقل و انتقالات دریایی و زمینی دارد. ترمینال یوکوهاما یک سیستم گردش خون بسیار قوی در منطقه است.

 

پایانه‌ی بین المللی یوکوهاما/فرشید موسوی (ژاپن)

 

      3. طراحی پارک هزاره شیکاگو/ SOM

این پارک بر روی تعداد زیادی پارکینگ، یک ایستگاه اتوبوس و یک ایستگاه قطار ساخته شده و عنوان بزرگترین پشت‌بام جهان را از آن خود کرده است. این سایت برای یک چشم‌انداز صد ساله در کنار دریاچه‌ی شیکاگو طراحی شده و در حال تکمیل می‌باشد. بسیاری از بخش‌های آن متناسب با زمان ساخت، کلاسیک یا مدرن هستند و آثاری از انواع سبکهای معماری در آن دیده می‌شود. از جمله یک مجسمه‌ی غول آسا از «فرانک گهری» که نمادی از عشق است.

 

طراحی پارک هزاره شیکاگو/ SOM

 

4. طراحی پارک مجسمه‌ی المپیک/شرکت Weiss/Manfredi (واشنگتن)

پارک مجسمه‌سازی در یک سایت قدیمی و با یک فرم زیگ‌زاگ که تابعی از جاده و خط راه آهن است ساخته شده است. بخشی از این پارک با یک شیب ملایم از سطح اصلی حدود 3 متر بالاتر رفته و پس بعد از طی مسیری به سطح اولیه بازگشته است.

 

طراحی پارک مجسمه‌ی المپیک/شرکت Weiss/Manfredi (واشنگتن)

 

5. فرودگاه بین المللی پکن/ فاستر و شرکا

این فرودگاه به عنوان یکی از بزرگترین ترمینال‌های جهان مطرح است و مقیاس غول‌آسایی دارد. عوامل محیطی و عملکرد اصلی این سایت به شدت بر طراحی این اثر معماری دخالت داشته است.

 

فرودگاه بین المللی پکن/فاستر و شرکا

 

6. تراس نیویورک/James Corner ، Diller Scofidio

شاید این پروژه شناخته شده ترین اثر در این لیست باشد. این پارک یک فضای ساخته شده در بالای خط اصلی راه آهن شهر است که پس از چند دهه استفاده‌ی نامناسب از این فضا بالاخره به یک محیط شهری دلپذیر تبدیل شد. در این پارک نیمکت‌ها، فضاهای نشیمن و مسیرهای ویژه‌ی پیاده‌روی پیش‌بینی شده است.

 

تراس نیویورک/James Corner ، Diller Scofidio

 

7. پارک کلاید وارن/جیمز برنت (تگزاس)

این پارک به عنوان یک باغ گیاهشناسی طراحی شده که مسیرهای مورد نظر برای پیاده ها در چندین نقطه با بزرگراه‌های شهر تداخل دارد. این پارک 5.2 هکتاری در مرکز شهر و در مجاورت حوزه‌ی هنری شهر قرار گرفته و شامل بخش‌های گوناگونی از قبیل رستوران، پارک سگ‌ها، زمین بازی، فضای سبز و باغ بومی است.

 

پارک کلاید وارن/جیمز برنت (تگزاس)

 

8. پارک Big u / گروه Big (نیویورک)- در دست احداث

این پارک در محل طوفان‌های شنی نیویورک و به عنوان راه حلی برای جلو‌گیری از آسیب‌های محیطی طراحی شده است. به گفته‌ی "بیارکه اینگلس" این منطقه نیاز به دیواری دارد که دیوار نیست. به عبارتی طراحان با استفاده از ایجاد یک سری امکانات شهری و فضاسازی محیطی از وقوع طوفان‌های غیر‌قابل کنترل جلوگیری می‌کنند.

 

پارک Big u / گروه Big (نیویورک)

 

9. پل خیابان یازدهم/OMA/ واشنگتن دی‌سی - در دست احداث

در این طرح یک پل بزرگ ماشین رو که بر روی رودخانه‌یAnacostia   قرار داشت به عنوان پارکی عمومی طراحی شده است. این پارک دارای فضاهای متنوعی مثل آمفی تئاتر، کافه، پلازا و فضای سبز است.

 

پل خیابان یازدهم/OMA/ واشنگتن دی‌سی

 

10. آبشار ویلامیلت/مایر (اورگان) - در دست احداث

این سایت دومین فضای وسیع طراحی شده در ایالات متحده است. در قرون نوزدهم و بیستم این فضا کاربری صنعتی داشته است و با مداخلات طراحان به یک محیط عمومی با کاربری تفریحی تبدیل شده است.

 

آبشار ویلامیلت/مایر

 

11. بندر غذایی West Louisville /OMA  (کنتاکی) - در دست احداث

این بندر که در گذشته یک پایانه برای فروش و توزیع مواد غذایی بوده است که فضای جدید با برنامه‌دهی طراحان در کنار سازه‌های قدیمی و صنعتی قرار گرفته و متناسب با آن‌ها شکل پیدا کرده است.

 

West Louisville

 

12.  پارک  Freshkills / James Corner ، Diller Scofidio(نیویورک) - در دست احداث

این پارک 2200 هکتاری بزرگترین محل دفن زباله در جهان بوده است. این زمین به عنوان پروژه‌ی مسابقه‌ای با معماران در میان گذاشته شده و طرح برنده شده در سال 2001 اعلام و در سال 2006 اجرا شد. پیش‌بینی می‌شود که این طرح در دو دهه‌ی آینده تکمیل شود.

 

Freshkills

 

     کانال اصلی تلگرام طراگاه 


بازدید : 525 بار

23 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Saturday , 27 May , 10:42