طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیر دیزانیمهراد رمضانیسارا  کلانتریصادق صیدبیگیسهند چوبانبابک مجدپورجلیل موسویکسری سعادت جوفریناز رضویپویا ریاضی خواهمهدی علیزادهامیرحسین امیری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

سفر به عروس شهرهای ایران بهشهر


بازدید : 367 بار

14 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

سفر به عروس شهرهای ایران بهشهر

تحریریه طراگاه - رزیتا فتاحی

شهر بهشهر با زیبایی وصف‌ناپذیر خود در شرق استان مازندران و نزدیک شهر ساری در دامنه جنگل‌های زیبای البرز واقع شده است. این شهر زیبا با مساحت حدود 4000 کیلومترمربع دارای سه شهر به نامهای «بهشهر»، «رستمکلا» و «خلیل شهر» می‌باشد.  شهری زیبا و باستانی با قدمت بیش از 4000 سال دارای بناهای باستانی و تاریخی همچون «غارهای هوتو» و «علی تپه» است.

 

 

 

 

این شهر به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگرفتن در بین دشت‌ها و کوه‌های سرسبز و زیبایی خاصش مورد توجه‌ی شاهان صفوی به ویژه «شاه عباس صفوی» بوده است. مجموعهای از بناهایی چون کاخ، رصدخانه، باغ، حمام و کاروانسرا که هریک به نوبه‌ی خود دارای ویژگی‌های هنری متفاوت بوده در دوره صفویه در این شهر ساخته شده است.

 

شهر بهشهر

 

عمارت باغ شاه (کاخ چهلستون) :

 

عمارت باغ شاه

 

باغی زیبا و باشکوه در مرکز شهر با سروهایی زیبا و بلند قامت چند صد ساله در دل شهر بهشهر به زیبایی چشم نوازی می‌کند. ساختمانی با قدمت حدود 400 ساله در میان این باغ ساخته شده  که دارای معماری عصر پهلوی اول است و بر شالوده‌ی دوره‌های قبل ساخته شده است. با توجه به روایت‌های تاریخی این بنای زیبا در زمان نادرشاه تخریب شده و به جای آن عمارت جدیدی بنا شده است. علاوه بر ساختمان چهل‌ستون چند عمارت و باغ دیگر در حاشیه‌ی بنای اولیه در دوران صفویه ساخته شد که تنها باغ‌چشمه و بخش‌هایی از باغ‌تپه باقی‌مانده است. در حال حاضر این بنا ساختمان شهرداری است،  در محوطه‌ی این بنا،  باغی سرسبز که دارای جوی‌های آب سنگی به همراه حوضچه و فواره بوده است. در نوروز حال‌و‌هوای این عمارت با کاربری شهرداری میزبان تمام مهمانان نوروزی است و با گل کاری‌های زیبا بسیار چشم‌نواز است.

 

شهر بهشهر

 

استخر عباس آباد:

 

استخر عباس آباد

 

مجموعه‌ای تاریخی عباس آباد در قسمت جنوب شرقی بهشهر و در میان ارتفاعات سلسله جبال البرز و جنگل‌های انبوه قرار گرفته است. این مجموعه شامل کوشک داخل آبندان، حمام و برج آجری در محوطه‌ی گل باغ جاده سنگ فرش از قدیم الایام واقع شده اند. عباس‌آباد یکی از بزرگترین مجموعه‌ی فرهنگی تفریحی استان مازندران است که در تمام فصول سال گردشگران داخلی و خارجی است.

 

شهر بهشهر

 

بنای چشمه عمارت:

 

بنای چشمه عمارت

 

بنای تاریخی چشمه‌ی عمارت هم در زمان صفویه به شکل مستطیلی به طول و عرض 25 در 22 متر در دوطبقه ساخته شده است. طراحی خاص این بنا از لحاظ فرم معماری مشابهتی با بنای «فین کاشان» و «هشت بهشت» اصفهان دارد. در مرکز طبقه‌ی همکف جوی آب نمایان است. که از چشمه‌ای آب تامین می‌کند و از چهار طرف جوی آب‌هایی روان است. متاسفانه در حال حاضر تنها کاشی‌ها و بخشی از نقاشی روی دیوارها که گواه از شاهکارهای کم نظیر هنرمندان عصر صفویه است باقی‌مانده است.

 

بنای چشمه عمارت

 

با طراگاه همراه باشید.


بازدید : 367 بار

14 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Friday , 26 May , 19:17