طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

سمیه ابراهیمیبهرام شکوهیانمحمد احمدیفرزاد دلیری farzaddaliriساغر صادقیایزدیار اهینگار سریع الاطلاقامین جعفری منشمحمد غفاریمحمد مهدی فخیمیسیروس مهراندیشzahra sadeghi
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تهران، در نوروز 95 رنگ آمیزی شد


بازدید : 552 بار

02 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

تهران، در نوروز 95 رنگ آمیزی شد

تحریریه طراگاه - رزیتا فتاحی

مهمترین بخش‌ شهرها همیشه طراحی فضاهای عمومی آن است، یکی از این فضاها خیابان‌های شهری هستند. محل رخداد و فعالیت‌های شهروندان در زندگی و حیات شهری.  به‌همین دلیل است که  طراحی و زیباسازی این مکان‌ها باعث غنی‌تر شدن زندگی اجتماعی وفرهنگی هر ملتی می‌شود.

توجه به عناصر زیادی در پویایی و زنده بودن شهر موثر هستند ازجمله : جداره‌های شهری- خط آسمان – معماری خیابانی- پوشش گیاهای مناسب و محوطه‌سازی که باعث مشاهده‌ی منظره‌های متوالی در نگاه بیننده می‌شود فوق‌العاده اهمیت دارند.

 

 

استفاده از رنگ برخلاف فرم، حجم و نمای ساختمان‌ها در لایه‌ای پنهان قرار دارد و بسیاری از ما انسان‌ها هنگام طراحی فضای شهر این موضوع را زیاد جدی نمی‌گیریم.

اما خوشبختانه این روزها در بیشتر خیابان‌های شهر تهران معماری خیابانی و محوطه‌سازی بسیار پررنگ و زیبا دیده می‌شود. بهره‌گيری از هنر و تجربه‌ی هنرمندان در رنگ آميزی ظاهر شهر می‌تواند شرايط بهتری را برای تامين بهداشت روانی شهروندان فراهم سازد.

 

نوروز95 در تهران

 

سنتی که از قدیم الایام در معماری بناهای تاريخی و نمادهای دينی چون رنگ فيروزه‌ای گلدسته‌ها، گنبدها و رنگ خاکی ستون‌های سنگی و آجرنماها و... به دست هنرمندان بر خاطره کهن ما ایرانیان ردپايی گذاشته است. امروزه در شهرهای صنعتی طراحی نرده‌ها، فضاهای سبز، به کارگيری مواد و مصالح نوآوری شده، نورپردازی‌ها با رنگ‌آميزی می‌تواند نويد دهنده‌ی شرايطی مدرن و مطلوب در گستره‌ی هزار‌توی فرهنگ ايرانی باشد.

 

نوروز95 در تهران

 

این روزها با نزدیک شدن به نوروز نمایش نمادهای فرهنگی سفره‌ی هفت‌سین را درجای جای شهرهایمان شاهد هستیم. نمایش وسایل سفره‌ی هفت‌سین و زیبایی‌هایش درجای جای خیابان‌های شهر تهران، هر بیننده‌ای را مجاب می‌کند که چند لحظه‌ای توقف کند و عکسی یادگاری با این وسایل بگیرد.

 

نوروز95 در تهران

 

در بیشترخیابان‌های شهر مجسمه های با مفهوم دیده می شود، از جمله مجسمه‌ای زیبا که ازدرختی تنومند که در حال افتادن است محافظت می کند و تزئینات جالب تخم‌مرغ‌های رنگی  و ........

 

نوروز95 در تهران

 

این روزها هنرمندی با ذوق روی تمام موانع ورود موتور سیکلت‌ها و دیگر وسایل ساده، با رنگ روح بخشیده است و آن‌ها را تبدیل به صورتک‌هایی جذاب و خندان کرده است.

 

نوروز95 در تهران

 

 امیدواریم که از این دسته معماری‌های خیابانی در شهرهای ایران  بیشتر شاهد باشیم.


بازدید : 552 بار

02 فروردين 1395

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Friday , 26 May , 19:22