طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ساغر صادقیایزدیار اهیمصطفی اذریکسری سعادت جومهدی علیرضاییعباس اقسامیامید ضرغامیnaser movahedابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)آزاده شاهچراغیهدی شکریانافشین قربانی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

گزارشی از سی و نهمین برنامه‌ی یکصد انتخاب معمار، انتخاب یکصد


بازدید : 436 بار

24 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

گزارشی از سی و نهمین برنامه‌ی یکصد انتخاب معمار،  انتخاب یکصد

 

در تاریخ نوزدهم اسفندماه 1394 طبق روال نشست‌های پیشین انجمن مفاخر ایران، برنامه یکصد معمار،یکصد انتخاب برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی سی و نهم خود را با بررسی پروژه‌های موفق آغاز کرد.

 

 

 

 

 

 

آثار معرفی شده در این نشست شامل :

- خانه صبا اثر «محمد منصور فلامکی» در شهر کرمان

مجموعه‌‌ای مسکونی در مقابله با تمام محدودیت‌های دیکته شده به معمار، با حاصلی از معماری ایرانی با ارزش‌های والای معماری معاصر. مجموعه‌ی‌ پیش‌رو پاسخی است برای ایرانی بودن و تطبیق با نیازهای مسکن در شهرهای بزرگ.

 

- آرامگاه خیام درشهر نیشابور؛ اثر «هوشنگ سیحون»

به اعتقاد او « معاصر بودن »، « ایرانی بودن »، « معماری» سه وجهِ مهم درپروژه‌های معماری است. معماری آرامگاه برگرفته از چهارتاقی‌هایی است که با آتشکده نیاسر شروع می‌شود.  در ضمن این اثر ضمن داشتن ارزش‌های والای معماری کلاسیک ایران، کاملا معاصر و امروزی است.

 

- خانه افشاریان در شهر کرمانشاه اثر «رسول نجفیان»

 یکی از آثار برجسته از معمار جوان ایرانی، که فرصت مناسبی برای تعامل بین کارفرما و معمار فراهم آورده تا ضمن پاسخ گفتن به خواست‌های کارفرما، از ارزش‌های معماری نیز غفلت نشده است. سادگی، خوانایی و زیبایی از ویژگی‌های این اثر است و به‌گونه‌ای طراحی شده که در صورت افزوده شدن جمعیت خانوده، بتوان دو طبقه به آن اضافه کرد،  بی‌آنکه ساختار و معماری‌اش خدشه وارد شود.

 

- ساختمان بانک سپه در شهراصفهان اثر «وارطان آوانسیان»

اثری که در 1338 « شرکت اتو بانک » ساخته شده و در ابتدا با فضای شهری اطرافش مناسب و در خور در پیشانی بنا بوده است. در سال‌های اخیرعلی رغم برخی ناملایمتی‌ها در حق آن، هنوز ارزش‌های معتبری دارد. معمار، ضمن تاکید بر اصول معماری مدرن، از استفاده از کاشی‌های زیبای اصفهان در سقف بنا غافل نشده است و این ترفند اثر را به مصداقی از معماری مدرن اصفهان بدل کرده است.

 

 

- مدرسه فیروز بهرام در شهر تهران، اثر «میرزا جعفر معمارباشی»

 نمونه‌ای از معماری متکی به الگوهای معماری گذشته ایران، با فضاهای مدرن و امروزی که ناشی از برنامه فیزیکی مدارس نوین است. مدرسه‌ای با کارکردهای فراتر از مدرسه و به عنوان نمادی از حضور زردتشتیان در زندگی آموزشی و عمومی کشور. بنای این مدرسه ضمن تاکید برتقارن در معماری اصیل ایرانی، ظرایفی از تزیینات ساده و خالص معاصر را دارد.

 

- اقامتگاه سران (حافظیه) در شهرتهران،  اثر« حسین شیخ زین الدین»

اثری معمارانه که علی رغم فرصت اندک برای طراحی و اجرا، توانسته الزامات و ارزش‌های معماری معاصر ایرانی را در خود لحاظ نماید.  ضمن آنکه، احترام به طبیعت و خط آسمان معمار را بر آن داشته که از ارتفاع زیاد بنا اجتناب کند و ترازهایی را در سطح منهای یک اجرا نماید. معماری برگرفته از اصول ایرانی با تاکید بر ارزش‌های مد، ساده، محکم وزیبا.

 

- کتابخانه‌ی مرکزی اصفهان اثر «محمدرضا قانعی»

 با کاربری عمومی و  تاکید بر آموزه‌‌های معماری ایرانی و علاقمند به خلق عرصه‌های شهری. فضای مقابل بنا، یادآور سکو‌های تاریخی، فضایی شهری است که ضمن احترام به بناها و فضاهای اطراف، شخصیتی مستقل و مدرن دارد. اصراری بر استفاده شکلی از گذشته ندارد و جوهر معماری اصیل را به زبانی مدرن و پاسخگو به نیازهای امروز ترجمه می‌کند.

 

نکته‌ی عیان در این نشست، معرفی آثار کم‌تر شناخته شده از معماران جوان و پیش کسوت بود.

در حاشیه این نشست تعدادی از کتاب‌های عرضه شده، با موضوعات مختلف عرضه و به فروش رسید.

در خاتمه هم از تمامی حضار نظرسنجی در مورد ادامه‌ی این برنامه‌ها در سال آینده شد و با استقبال خوبی مواجه شد. با طراگاه اخبار این برنامه‌ها همراه باشید

 


بازدید : 436 بار

24 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 22:57