طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

رضا نجفیانامیر دیزانیnaser movahedامیر قاسمیسپهر دانشحمید عرفانیاناسماعیل سحاب رحمن پناهمحمد فخری داریانمازیار فخرقاسمیآیدین صادقیآرش غلامعلی طهرانیروزبه عالمیان
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تحولی در طراحی معماری، با استفاده از سازه ای نو


بازدید : 450 بار

17 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

تحولی در طراحی معماری، با استفاده از سازه ای نو

 

طراحی معماری همواره با گذشت زمان رو به تغییر و پیشرفت است، حال با خلاقیت در طراحی سازههای معماری، سازهای نو را به دوستداران هنر معماری در طراگاه معرفی میکنیم :

بلوک‌های بتنی‌ تاشو «QuaDror» سازه‌ای جدید هستند که می‏توانند روش ساخت و ساز ما را در طراحی معماری متحول کنند. نام‌گذاری این بلوک‌های بتنی‌ تاشو تقریبا دشوار است، چراکه در زمینه‌ها و جاهای بسیار مختلفی‌ می‏تواند به کار گرفته شود.

 

 

 

مهندسان معماری ممکن است این بلوک را “ هندسه فضایی مشبک” بنامند، یک مفصل ساختاری که کمی‌ به یک خرک شباهت دارد. اما تفاوت‌های بسیاری دارد، در حالیکه می‏تواند تغییر شکل بدهد و از نظر زیبای‌شناسی‌ جذاب باشد، می‏تواند کاملا تخت شده و کل سازه را به شدت مقاوم و مستحکم سازد. طراح این سازه، اختراع خود را در کنفرانس طراحی‌ آفریقا به‌نام «design indaba» به معرض نمایش گذاشته ‌است. طراح عقیده دارد که این سازه می‏تواند برای تقویت پل‌ها، ایجاد دیوار‌های عایق صدا در بزرگ راه‌ها، ایجاد مسکن فوری در زمان مصیبت‌های طبیعی و یا ساخت خانه‌های کم هزینه و یا در نهایت برای خلق آثار هنری مورد استفاده قرار گیرد.

 

تحولی در طراحی معماری، با استفاده از سازه ای نو

 

اولین بار طراح از این فرم برای طراحی‌ یک لوستر روشنای برای یک شرکت کریستالی استفاده کرد. وی می‌گوید: در ابتدا مسائل زیبای شناسانه باعث شد که من از این فرم استفاده کنم، اما پس از مدتی به توانایی‌ها و قدرت‌ نهفته در این فرم در عین سادگی‌ و قدرت بالای سازگاری‌اش پی‌بردم. این فرم از چهار قطعه L شکل مشابه ساخته شده، که تمام  زوایاشان همانند است و مثل نشانه‌ی «ینگ/یانگ» به هم پیچیده شده و یک لولای ویژه درگوشه دارد. این لولا اجازه می‌دهد که این قطعات کاملا از هم باز شده و یا بطور کاملا تخت بسته شوند. این سازه همیشه با زمین موازی است و از هر چهار طرف یک شکل به نظر می‌رسد.

 

تحولی در طراحی معماری، با استفاده از سازه ای نو

 

مهندسان شرکت مهندسی‌ سازه « Arup » کاملا این فرم را بررسی‌ کرده  و قدرت استحکام آن را برجسته و فوق‌العاده اعلام نموده‌اند. هرچه بیشتر این طراح به همراه همکارانش بر روی مدل‌های مقوایی و چوبی این سازه کار کردند به نتایج جدیدتری رسیدند. و در نهایت ۵ کاربرد اصلی‌ را مشخص نمودند: جداسازی فضاها، ستون و پایه‌بنا، ساختمان‌سازی، پنجره‌بندی، و هنر‌های تجسمی. به عنوان مثال زوایایی که این بلوک‌ها با هم درست می‌‏کنند برای سپر کردن امواج صوتی بسیار مناسب است و می‌‏تواند چه در کنار‌  بزرگ راه‌ها و چه در فضاهای مسکونی یا اداری با هدف آکوستیک‌سازی به کار رود.

تحولی در طراحی معماری، با استفاده از سازه ای نو

 

برای مقاصد پایه‌بندی و تقویت‌کنندگی، این سازه می‏تواند برای حمایت پل‌ها، میز‌ها و یا هر چیز مشابه‌ای مورد استفاده  قرار گیرد. کلا هر سطح افقی که نیاز به حمایت و تقویت داشته باشد می‌‏تواند از این سازه به عنوان پایه و سیستم حمایتی استفاده کند. این سازه‌ها می‏توانند به ارتفاع ۸۶ بلوک روی هم انباشته شوند که یک ساختمان چند طبقه را می‏سازند. اما هوشمندی این سازه زمانی‌ آشکار می‏شود که از آن برای ساخت خانه‌های اضطراری استفاده شود. طراح می‌گوید: "من شروع به جستجوی مکان‌ هایی کردم که این ساختمان می‏تواند به راحتی‌ به عنوان چارچوبی قرار گیرد و با یک سقف پوشانده شده و مسکنی برای مردم پدید آورد. من می‌خواستم چیزی را بوجود بیاورم که نیروهای طبیعی را تحمل کند، نیروی کمی‌ برای ساخت نیاز داشته باشد و بتواند از مواد محلی برای پوشاندن سقف و دیوار‌ها استفاده کند."

 

تحولی در طراحی معماری، با استفاده از سازه ای نو

 

در مقایسه با سازه‌های دیگر این سازه مقاومت بسیار بیشتری در برابر نیرو‌های عمودی و یا افقی دارد؛ و به خاطر اینکه تخت می‌شود، حمل و نقل آن بسیار به صرفه تر و ارزان تر است. طراح می‌گوید هدف او این است که این سازه را در اختیار افراد مناسبی قرار دهد که باهم بتوانند کاربرد‌های بیشتر و موثرتری را برای این سازه هندسی تعریف کنند.


بازدید : 450 بار

17 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Thursday , 29 June , 20:30