طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد داوریحسین مژدهیابزار تونل جهانسهند چوبانقالیکده iran carpetتینا شاه محمدیمهراد رمضانیآرش غلامعلی طهرانیطاها رضاییmohammad marvastyساغر صادقیhosein baharestani
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

توجه شهرداری به معماری خانه‌ی کودکی دکتر مصدق


بازدید : 711 بار

15 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

توجه شهرداری به معماری خانه‌ی کودکی دکتر مصدق

 

محمد مصدق، نخست وزیر دوران پهلوی که به خاطر سال‌ها فعالیت سیاسی، مبارزات علیه انگلیسی ها و ملی شدن صنعت نفت و همراهی با آیت الله کاشانی، مورد غضب شاه واقع شد و سرانجامش تبعید و مرگ در تنهایی بود، نقشی موثری در تاریخ معاصر داشت. مصدق در خانه‌ای به دنیا آمده و دوران کودکی خود را در آن گذرانده،که هیچ نام نشانی از او ندارد.

 

 

 

 

 

این خانه‌ی صدو پنجاه ساله در محله‌ی سنگلج، در میان انبوهی از خانه‌های قدیمی و نوساز، خاطرات خود را پنهان کرده که در ضلع شرقی خیابان وحدت اسلامی، پایین‌تر از چهارراه ابوسعید قرار دارد. «میرزا هدایت الله» وزیر دارایی دوران ناصرالدین شاه، پدر محمد مصدق در این خانه زندگی می‌کرده و مصدق هم در این خانه به دنیا آمده است.

 

توجه شهرداری به معماری خانه‌ی کودکی دکتر مصدق

 

حدود صد سال است که این خانه به مالکیت خانواده‌ی «اخوت» درآمده و هم اکنون سومین نسل خانواده در آن زندگی می کنند. خانه ششصد متر عرصه دارد و حدود پانصد متر اعیانی. این خانه دو کله است، هم شمالی است و هم جنوبی. ورودی جنوبی آن، وروی اصلی آن است که در بالای سر در آن کاشی معرقی با این متن  نصب شده است :لا اله الله،محمد رسول الله .

 

توجه شهرداری به معماری خانه‌ی کودکی دکتر مصدق

وقتی از قسمت جنوبی وارد شوید، نمای ساختمان کاملا دیده می‌شود. ساختمان دو طبقه قاجاری، با ستون‌هایی که پشت بام را به بهارخواب و بعد به حیاط متصل می‌کند؛ شکوه خاصی دارد. البته درختان حیاط هم بسیار زیبا و حوض آبی رنگ داخل حیاط هم نمای قدیمی خانه را تکمیل می‌کند. درها و پنجره‌ها همگی چوبی، با رنگ کرم هستند. بخش‌هایی از دیوارها کاشی قاجاری داردکه بسیار نفیس و گرانبها است. در هر طبقه یک اتاق مرکزی  قرار دارد که بقیه اتاق‌ها به آن راه دارند. از راه‌پله بسیار زیبایی که در پاگرد به دو راه‌پله در چپ و راست منتهی می‌شود، دسترسی طبقات امکان پذیر است. ساختار کلی طبقه پایین و بالا شبیه است اما طبقه بالا مجلسی تر طراحی شده است. سقف چوبی زیبا، گچبری با رنگ‌های شاد، شومینه و سقف بلند وپنجره‌های نورگیر که به بهارخواب و حیاط دید دارد، بر زیبایی و شکوه خانه افزوده‌اند.

 

توجه شهرداری به معماری خانه‌ی کودکی دکتر مصدق

 

قسمت شمالی خانه ، بعد‌ها ساخته و به بنای اصلی الحاق شده است که تاریخ آن را حدود 1314  می‌دانند. خوشبختانه به دلیل علاقه مالک، بخش عمده‌ی این خانه سالم است و تنها نیاز به مرمت جزئی دارد. گفتنی است، شهرداری تهران آمادگی خود را برای تملك و حمايت و حفاظت از ساختمان اعلام كرده است و منتظر پاسخ مالكين محترم می‌باشد.


بازدید : 711 بار

15 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 1 )

elham m
ممنونم از مقاله زیباتون اطلاعات جالبی بود موفق باشید
پاسخ مدیریت
باعث خرسندی تیم طراگاه است که توانسته رضایت شما مخاطب محترم، را با محتوا تولیدی جلب نماید.
یک سال پیش

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Saturday , 24 June , 11:27