طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

بابک مجدپورمحمد غفاریرزیتا فتاحیمصطفی اذریمهدی علیزادهویدا لطفیشرکت رویا طرح داخلیالهام صحافیشرکت رویا طرح داخلیسینا علیزادهمهدی مصلحیسیروس مهراندیش
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

نوروز 95 و گشایش راه شاهی اصفهان


بازدید : 412 بار

12 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نوروز 95 و گشایش راه شاهی اصفهان

 

 

 پس از بیست سال از شروع عملیات مرمت راه شاهی اصفهان، نوروز 95 این مسیر به روی گردشگران شهر باز می‌شود. مرمت این اثر که از سال 76 آغاز شده بود با اعتباری حدود 8 میلیارد و در 4 دوره به انجام رسیده است. این راه تنها مسیر ورود مقامات عالی رتبه صفوی بوده که با اتمام مرمت‌های صورت گرفته، می‌تواند راه ورودی مسافران و بازدید‌کنندگان باشد.

 

 

 

به گفته مرمت‌گران در این مدت بدنه‌های اصلی و دیوارها بازسازی شدند و کف‌سازی مسیر به طول 180 متر و عرض 5 متر با اجرای کانال‌های تاسیساتی انجام شده است. همچنین محل‌های نگهبانی سابق با مرمت و احیای دوباره، به بلیط فروشی تبدیل شده‌اند. این مسیر پشت عمارت عالی قاپو در خیابان استانداری و در ضلع غربی میدان نقش جهان، روبه روی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده است.

 

 

راه شاهی که دیوارهایی با ارتفاع پنج متر دارد صرفا برای عبور و مرور افراد خانواده شاهی و بزرگان دربار بوده ‌است. به طور حتم آنان که در قصر یا دولت‌خانه شاهی در رفت و آمد بوده اند، داستان‌های شنیدنی بسیاری از این دالان داشته‌اند که اکنون تنها شاهد آن‌، دیوارهای به جا مانده‌ است. عالی‌قاپو این بنای با وقار در ابتدا معماری ساده‌تری داشته تا اینکه در دوره‌ی شاه عباس صفوی طبقاتی به آن افزوده شده و ایوان ستون‌دار آن ساخته شده ‌است. تزیینات تالار و ایوان به دست معماران و هنرمندان حاذق ایرانی از جمله «رضا عباسی»، مینیاتوریست عصر صفوی انجام شده است.

کاخ موزه‌ی عالی قاپو در تاریخ 15 دی ماه 1310 به ثبت ملی رسیده است. این بنای ارزشمند در ایام نوروز از حضور گردشگران استقبال خواهد کرد.

 


بازدید : 412 بار

12 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Friday , 23 June , 00:57