طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ابزار تونل جهانAbolfazl Nabaviحسین نوروزیسپهر دانشمرضیه مجدالاشرافینادیا خوشخویایزدیار اهیسهراب رفعتمحمد مهدی دودانگهمحمد مهدی فخیمیجمال احمدی شلحهجواد خدایی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

بازسازی خانه جلال ال احمد و سیمین دانشور


بازدید : 495 بار

04 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

بازسازی خانه جلال ال احمد و سیمین دانشور

 

 

مدیر عامل شرکت توسعه‌ی فضاهای فرهنگی شهرداری تهران از ایجاد خانه‌ی ادبیات در سال 95 خبر داد. خانه‌ی سیمین دانشور و همسرش جلال آل احمد در بن‌بست ارض، کوچه رهبری و خیابان دزاشیب قرار دارد؛ خانه‌ای که جلال آن را در زمانی که سیمین دانشور برای تحصیل در آمریکا بود به دست خود ساخت. این خانه سال‌ها محل گرد آمدن نویسندگان بسیاری بود و تا زمان مرگ جلال، محل زندگی جلال و سیمین بود. بعد از مرگ جلال هم سیمین دانشور به تنهایی در آن زندگی می‌کرد.

 

 

این خانه‌ی بزرگ و زیبا با حیاط پر از درختان سرسبز و حوض آبی‌اش، با دیوارهای پر از عکس و نقاشی از جلال و سیمین بعد از مرگ سیمین دانشور، محل زندگی ویکتوریا دانشور (خواهر سیمین دانشور) و همسرش پرویز فرجام بوده است.

 

 

در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ این خانه از سوی شهرداری تهران خریداری شد و قرار شد این خانه به «خانه‌ی ادبیات» تبدیل شود. با این حال این قضیه به موضوعی مورد مناقشه میان شهرداری و ورثه‌ی سیمین و جلال تبدیل شده است. با وجود تمام مناقشاتی که وجود داشت در سال 94 مرمت بخشی از خانه به انجام رسید. مدیرعامل شرکت توسعه‌ی شهرداری درباره‌ی سرانجام بازسازی این خانه گفت: در سال94 اولویت با پروژه‌هایی بود که بیش از 50 درصد پیشرفت داشتند و از آنجایی که به‌سازی خانه سیمین و جلال کمتر از 50درصد پیشرفت داشته است در دستور کار سال جاری قرار نداشت. وی با بیان اینکه تکمیل این خانه در برنامه‌های اولویت‌دار سال 95 است، افزود: "به‌سازی خانه‌ی سیمین و جلال شش ماه زمان لازم دارد و قول می‌دهیم در سال  95 این خانه به اهالی هنر و ادبیات تقدیم شود". او تاکید کرد: "از آنجایی که سیمین و جلال دو نویسنده‌ی برجسته‌ی کشور بوده‌اند، تصمیم برآن شد که این خانه به «خانه‌ی ادبیات» تبدیل شود تا علاقه‌مندان به داستان‌خوانی و داستان‌نویسی بتوانند از محیط موجود بهره ببرند.


بازدید : 495 بار

04 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 09:14