طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

کسری سعادت جوسپیده بهروزیامیررضا امیریفاطمه براتیuser 5عباس اقسامیپرهام شکوهیهومن بالازادهسهند چوبانشرکت رویا طرح داخلیفریناز رضویسلیمانی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

همایش میدان در گذر زمان


بازدید : 484 بار

02 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

همایش میدان در گذر زمان

خانه‌ی هنرمندان تهران – نشست میدان در گذر زمان

تهیه کننده‌: ساغر صادقی

در یکصد‌وشصت‌وپنجمین جلسه از گفتمان‌های نقد معماری و شهرسازی با موضوع «میدان در گذر زمان» با سر دبیری مهندس سعید سادات‌نیا و سخنرانی دکتر اسماعیل توکلی‌مهر مفاهیم جالبی در خصوص موضوع میادین شهری و قدمت و سابقه‌ی آنها در ایران و جهان مطرح گردید. با طراگاه برنامه این نشست را دنبال کنید  و همراه باشید با گزارشی از این نشست...

دکتر توکلی مهر: "متاسفانه معماران کمتر به مسائل شهری از جمله میدان توجه ‌دارند." وی مطالعه‌ی کتاب "رشد، انحطاط و آینده‌ی شهر"را به معماران و شهرسازان توصیه کرد. در ادامه به معرفی برخی از میادین موفق شهری دنیا پرداخت.

این مردمان یک شهرند که بر فضاهای شهری اثرگذارند. می‌دانیم شهرها با میادین اصلی آنها شناخته می‌شوند. برای مثال در یونان کلاسیک، شهر و زندگی سیاسی هم معنا بودند. آگورا محل جریانات هنری، بازار و محل تجارت و گفتگو بود که جوانان از آن محیط بلاغت و فصاحت را می‌آموختند و تمرین می‌کردند. پس میدان به عنوان محیط آموزش تلقی می‌شد.

 

مردمان ایتالیایی شهروندانی گردشگر دارند و عادت به حضور مداوم در فضاهای جمعی خود از جمله میادین دارند، بطور نمونه میدان سن مارکو. شهر sienna در توسکانی ایتالیا، شهری ثبت شده بعنوان میراث جهانی، تمام ویژگی‌های معماری ارگانیک را دارا بوده، از توپوگرافی شهر تبعیت کرده و همیشه مملو از گردشگر و مورد استفاده جهت برگزاری فستیوال اسب‌دوانی است. میدان del fiorre در رم در طی روز بازار گل وگیاه و بازار ماهی‌فروشان است و بعد از ساعت کاری کلیه دست‌فروشان و غرفه‌داران میدان را تخلیه کرده و زندگی شبانه‌ی آن با رستوران‌ها و کافه‌های اطراف دوباره ادامه می‌یابد. میدانی که شور زندگی، بیست و چهار ساعته در آن جریان دارد و روح مکان نام گرفته است. برعکس انگلیسی‌ها که عادت به تجمع در میدان نداشته و بطور کلی میادین انگلیسی بیشتر مسکونی‌اند همچون میدان ترافالگار. فرانسوی‌ها مالکان میادین اشرافی چون پالاس رویال بوده و آمریکایی‌ها نیز میادین‌شان، در طول تاریخ همواره دست خوش تغییرات و سلیقه‌های ادواری بوده است، همچون میدان دوپوند و یا راکفلر و تایمز که نماد اقتصاد آمریکا بوده‌اند. در شهری چون توکیو فضای شهری مانند سایر کشورهای مشرق زمین با مراکز مذهبی و زندگی خیابانی پیوند خورده و زندگی شهروندان در یک فضای شاد و تیاتری جریان دارد. میادین آمریکای جنوبی پیوند عمیقی با اعتراض داشته و از آن نمونه می‌توان به میدان آرماس سانتیاگو اشاره داشت. میادین در چین و روسیه نیز با تاثیرپذیری از دستور حاکمان شکل گرفته‌اند، مانند میدان سرخ مسکو یا دروازه‌ی آسمانی پکن.

اما در کشور ما ایران میدان به معنای فضای تجمع یا فضای شهری جایگاه خاصی نداشته  و آنچه از گذشته داریم اغلب خرده فضاهایی است که برای فعالیت‌هایی چون عذارای شکل گرفته‌‌اند. اما میدان به معنای واقعی را می‌توان نقش جهان اصفهان و یا گنجعلی خان کرمان دانست. اما این سوال مطرح می‌شود که مشکل میادین ما چیست؟ بیشتر میادین شهری ما مغلوب ترافیک بوده و در واقع به فلکه‌ی دوار ترافیکی مبدل شده‌اند و مردم حتی جرات رفتن به جزیره‌های وسط میدان را نیز ندارند.

 

 


بازدید : 484 بار

02 اسفند 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Wednesday , 28 June , 09:56