طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

ابتکار توسعه کاوش (ابتکار آریایی)سحرناز سلیمانی پاکفاطمه براتیحسین مژدهیپویا ریاضی خواهامید ضرغامیبیژن شجاعیشرکت بازرگانی رنگین کاج پارس(Foresco _ فارسکو)mahmood Ghasemiالهام صحافیمحمد مهدی دودانگهامیررضا امیری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

طراحی شهر آرمانی، شهر واقعی


بازدید : 521 بار

07 بهمن 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

طراحی شهر آرمانی، شهر واقعی

نشست هشتم از سلسله نشست های ایران شهر – خانه گفتمان شهر و معماری 

ساغر صادقی - تهیه کننده

 

مباحث تامل برانگیزی پیرامون وضعیت فعلی شهر تهران و معضلات موجود مطرح می‌شود. گاهی نگاه نقادانه به سیاست‌های اتخاذ شده‌، ما را مجبور به تغییر روند موجود می کند. طراگاه گزارشی از این روایت را با نشست جذاب دکتر حسین ایمانی جاجرمی‌ منتشر کرده که در ادامه می‌خوانیم.

سخنرانی دکتر جاجرمی در نشست هشتم از سلسه نشست‌های ایران شهر با این جمله آغاز شد که، از مدینۀ فاضلۀ افلاطونی گرفته تا جوامع امروزی، کلیه اندیشمندان و سیاست‌مداران آمال و آرزوهایی در رابطه با شهرها داشته‌اند. 

 

 

اما دنیای امروزی دیگر دنیای ایده‌آل‌ها نیست و مبدل به مقوله‌ای تحت عنوان واقعیت شهری گشته است. دغدغه جامعه شناسی شهری امروز، فرسایش اجتماع است. در حقیقت اخلاق حرفه‌ای تیتر فراموش شدۀ جامعه امروز ماست. حس نوع دوستی و کمک به تولید سرمایه‌های اجتماعی در حال افول است. شهر در حال فروش بوده و فضاهای انسانی دائما کمتر می‌شوند. روند عمومی دولت‌گرایی و خصوصی گرایی روز به روز عرصه را بر اجتماع تنگ تر می کند."

دکتر جاجرمی چند ویژگی اجتماع امروزی را بیان کردند: "۱-حس تعلق ۲- اعتماد ۳- همکاری متقابل بدون حساب و کتاب.

 

معماری شهری

 

با نگاهی به مقالۀ "کلان شهر و حیات ذهنی" از جورج زیمل طرح این سوال پیش می‌آید که آیا وضعیت شهری فعلی ما اجتماع را تخریب می کند؟ پاسخ مثبت است. مساله ای که در آرمان مدرنیته ما در گذشته مطرح بود معادل قرار دادن شهر با روستاست و این یعنی شهر مساوی با پیشرفت و روستایی مساوی با عقب ماندگی! ما همواره خواسته ایم به هر قیمتی جای جای ایران را شهر کنیم فارغ از آنکه شهر صرفا یک ساختار کالبدی نیست. حذف فضاهای اجتماعی محلی که در تهران قدیم به وفور به چشم می خورد نیز از دیگر نگرانی های شهری امروز است. و این سوال مطرح می‌شود که مسئول حفظ فضاهای شهری کیست؟

با نگاهی به گذشته و بازه‌های زمانی گوناگون با مواردی چون تهران عهد طهماسبی، تهران ناصری، تهران عهد رضاشاه و... روبرو می شویم، حال آنکه امروز علاوه بر نداشتن "تهران" با نوعی جهش شهری یا انبوه شهری مواجه هستیم. با توجه به شرایط فعلی بایستی بخش قدیمی شهر را تحت عنوان تهران کوچک یا تهران مرکزی حفظ کرده و در کنار آن، انبوه شهری موجود و معضلات مربوطه‌اش را مدیریت کرد.

مشکل امروز ما فروش فضاهای شهری و تغییر کاربری‌هاست. از نشانه‌های دیگر تخریب اجتماع امروزی، ضعف کار داوطلبانه است و این در حالی است که فقط دو نهاد حق کار داوطلبانه دارند، هلال احمر و بسیج.

پس الزامی است که زمینه‌های مشارکت مردمی در راستای مسائل شهری و سیاست‌های اتخاذ شده ایجاد گردد تا شاهد بهبود روز افزون در این زمینه باشیم. این نشست از جمله برنامه هایی بود که ذهن هر شخص پرسش گر را به فکر فرو می برد. نظرات و پیشنهادات خود را در این باره با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 521 بار

07 بهمن 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 09:14