طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیر دیزانیکسری سعادت جولیلا عراقیانمحمد احمدیامیر قاسمینگار سریع الاطلاقرضا جلیلی مدیر فروش و مشاور اجراییرضا صیادیانمیلاد نصرالهیShaqayeq Abaszadeشركت معماري و دكوراسيون زانا(عصر برتر)شیرین دریاباری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

از پاریس به اصفهان صفوی


بازدید : 832 بار

22 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

از پاریس به اصفهان صفوی

از پاریس به اصفهان صفوی

فضاهای گمشده شهری به روایت داریوش شایگان

"معماری همواره تحقق رویاهای بزرگ بوده است"، روز گذشته جامعه ی مهندسان مشاور ایران میزبان یکی از برجسته ترین شخصیت های فرهنگی کشور بود، به نظر میرسد نام  داریوش شایگان کافی است تا چنین جلسه ای بازتاب گسترده ای در رسانه های فرهنگی داشته باشد. طراگاه نیز در قالب گزارش، روایتی از این نشست جذاب را منتشر کرده است که در ادامه می خوانیم.

 

شایگان در ابتدا از علاقه اش به شهرهای تاریخی گفت، شهر هایی که بخشی از رسالت فرهنگ و تمدن بشری را بر دوش می کشند. پیش از این مقاله ای از او منتشر شده بود که به مقایسه ی پاریس و اصفهان به عنوان دو قطب مخالف می پرداخت. شایگان با اشاره به کتاب جستجوی فضاهای گم شده به تجربیات خود از درک فضا در شهرهای بنارس، اصفهان، پاریس و لس آنجلس پرداخت و افزود: «این فقط یک عبور مکانی نیست، بلکه شیوه های زندگی و قالب های ناهمسان را در چنین گذاری تجربه میکنیم»

 

" همشکلی های اجتناب ناپذیری بین فضای بنا شده(مسکن)، فضای ذهنی و اقلیم دل وجود دارد"، شایگان با این جمله ی زیبا و کلیدی، ذهن ما را برای درک تاثیر تغییرات مدرن بر شهرهای امروز آماده می کند. "اگر انسان تمام این فضاهای گوناگون را منعکس کرده، شاید علت آن باشد که تمام این فضاها، ارزشی در نهاد او داشته اند و جزئی از چشم اندازهای روح او بوده اند»

 

داریوش شایگان یک متفکر فرهنگ شناس است، از همین روی از یک مقایسه ی تاریخی در بحث خود استفاده کرد، مقایسه بین پاریس قرن19 و اصفهان عصر صفوی ، قیاس هوشمندانه ای بین دو شهر بزرگ است که هر دو در اوج قدرت و شوکت به سر میبردند، پاریس در قرن 19 درگیر یک پروژه ی عظیم شهرسازی شد، گذاری از شهر قرون وسطایی به یک پایتخت مدرن اروپایی.

 شایگان این تحول را به نشانه ای برای پیروزی سرمایه داری تعبیر می کند. اما ماهیت این تحول را میتوان در سروده های بودلر شاعر بزرگ فرانسوی جستجو کرد:

"پاریس تغییر می کند، ولی هیچ چیز در عمق اندوه من تغییر نکرده است.کاخ نوساز، داربست ها، تخته سنگ ها، محله های قدیمی، همه چیز برایم به استعاره بدل می شود و خاطرات عزیزم از صخره ها گران بارترند"

 

"مدرنیته عبات است از ناپدید شدن هاله ی رازآمیز، به این معنا که ارزش کالای تجاری جایگزین ارزش آیینی اشیاء می شود تا آن را به کالای نمایشی و قابل معامله تبدیل کند" شایگان به این تعبیر والتر بنجامین از مدرنیته اشاره کرد، گر چه در پاریس قرن 19 زندگی نمی کنیم  ولی این جملات حس آشنایی را به خاطر همه ی ما می آورد.

از پاریس به اصفهان صفوی باز می گردیم، جایی که با برداشت کاملا متفاوتی از شهر روبرو می شویم. در اصفهان صفوی، صنعت بزرگ، هنوز ظاهر نشده و تشنج های مدرنیته هنوز ناشناخته اند، معمار در اینجا از ساحت دیگر وجود الهام می گیرد. در اصفهان صفوی از شهرداری و دادگاه و پارلمان و دیگر نهاد های مدنی خبری نیست، اهالی اصفهان مثل شهروندان اروپایی نیستند بلکه مومنانی هستند که زیر سلطه ی دیانت و سلطنت زندگی می کنند.

شایگان برای توصیف این شهر از مثال میدان نقش جهان اصفهان کمک می گیرد جایی که مرکز حکومت، بازار و مسجد در کنار یکدیگر بدنه ی اجتماعی یک شهر را شکل می دهند. استعاره ی بودلر در این فضا هیچ معنایی ندارد زیرا شئ هنوز به کالا تبدیل نشده است و  سراسر فضاهای شهری در جو جادویی یک هاله غوطه می خورند. شاعر این شهر نه بودلر بلکه حافظ است. کسی که جهان را در فاصله ی  بین مبداء و معاد تعریف می کند.

 

راستی شهر ما به کدام یک شبیه تر است؟ اصفهان صفوی یا پاریس قرن19؟ آنچه که در شهر ما گم شده است، فقط فضا نیست بلکه هاله ی جادویی سنت و فرهنگ است که دارد از زندگی ما رخت بر می بندد و ما عریان از هویت خود به زیر تیغ مدرنیته می رویم تا زندگی ماشینی و نمای رومی و بلند مرتبه سازی جای خاطرات شیرین گذشته مان را بگیرد. این نشست از جمله برنامه هایی بود که با طرح سوالات کلیدی ما را به فکر وا میدارد تا به شهرمان از منظر دیگری نگاه کنیم. نظرات و پیشنهادات خود را دراین باره با طراگاه در میان بگذارید.


بازدید : 832 بار

22 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Saturday , 24 June , 11:20