طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

mahmood Ghasemiشرکت رویا طرح داخلینادیا خوشخویمنصور اجلیmohammad marvastyشهاب میرزاییانعلیرضا شریفانboshra javaheriایزدیار اهیشروین حسینیآرش غلامعلی طهرانیویدا لطفی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

یکصد معمار، یکصد انتخاب


بازدید : 950 بار

20 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

یکصد معمار، یکصد انتخاب

یکصد معمار، یکصد انتخاب
نشست چهارم، باغ موزه قصر

چهارمین نشست، " یکصدمعمار، یکصد انتخاب" روزچهارشنبه شانزدهم دی ماه 94 توسط انجمن مفاخر معماری ایران، در سالن فرخی یزدی باغ موزه قصر تهران برگزار شد. سلسه نشست های " یکصدمعمار، یکصد انتخاب" به معرفی پروژه های شاخص معماری و شهرسازی در ایران می پردازد و به نقطه نظرات مربوط به این پروژه ها می پردازد. در سه نشست قبل، سی ‌و یک اثر از سوی سخنرانان معرفی شده و در نشست چهارم هشت پروژه جدید به بحث و بررسی گذاشته شد، گزارش کاملی از این برنامه را با طراگاه دنبال کنید.

 

با نگاه کمی دقیق‌ به جریان سه نشستِ نخست احساس می‌شود، چند نکته، آهسته در حال شکل گیری است و انتظار می‌رود، آشنایی با یکصد اثر برجسته معماری ایران، تنها، یکی از نتایج این برنامه ها باشد. اتفاقات مثبت دیگری نیز در این نشست‌ها می‌افتد که امیدواریم در انتهای پروژه، بصورت دقیق و مفصل بررسی و تحلیل شود. حداقلِ این نتایج، حس خودباوری است که در میان نسل جوانتر معمار شکل گرفته است. گزارش‌ها و شنیده‌ها نشان می‌دهد دانشجویانی که در این نشست‌ها حضور داشته‌اند، مسرورند که در کشورشان چنین بزرگانی درحوزه معماری وجود دارند و متاسف هستند که تاکنون اسم و نشانی از آن‌ها را در کلاس‌ها و مجامع آموزشی نشنیده‌اند.شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که طراگاه به این موضوع پرداخته است همین باشد.

 

برخی از این طرح ها، از جمله بناهایی هستند که در چند دهه گذشته در مدارس معماری بعنوان آثار برتر معماری معاصر ایران مطرح بوده و بسیاری از مخاطبان آن‌ها را می‌شناسند ولی به جرات می‌توان گفت دانشجویان امروز دانشکده‌های معماری با درصد بالایی از چهره‌ها و آثار معرفی‌شده آشنا نیستند. امروز هستند کسانی که معتقدند ما در ایران، در جای‌جای این سرزمین دوست‌داشتنی، آثار فاخر و زیبای معماری داریم که متاسفانه «ندیده‌ایم‌شان». و این غفلت بزرگی است. وقتی دانشجوهای ما، به‌راحتی، هر اثر معمولی و نه‌چندان درخورِ معماری کشورهای دیگر را بعنوان الگو برمی‌گزینند و آن ‌را سرمشق خود قرار می‌دهند، ضروری است تلاش کنیم داشته‌های خود را بیشتر بشناسیم و بیشتر بشناسانیم.

 

 در نشست چهارم، سیدرضا آزمایش، فرهاد احمدی، کمال‌الدین ایمانی، ثریا بیرشک، کامران دیبا، سعید سادات‌نیا، آزاده شاهچراغی، محمدحسن طالبیان، فرخ محمدزاده آثار برگزیده خود را معرفی خواهند کرد. گفتگو با کامران دیبا نیز بصورت ضبط‌ شده با اسکایپ است.

 

 

در ابتدا مهمان اول مهندس فرخ محمدزاده، شروع به معرفی آثار مهندس شریعت زاده کردند و به نقد و بررسی یک خانه مسکونی 12 واحدی پرداخت. این مجتمع مسکونی با 12 خانه مجزا، با حیاط و پشت بام، طراحی و به طور کاملا هوشیارانه از شیب زمین در دو سمت کوچه استفاده شده است.
در ادامه مهندس سیدرضا آزمایش، ایشان کمی در مورد سابقه کاری و تحصیلی صحبت کردند و به بررسی برج های دوقلو سامان از کارهای عبدالعزیز فرمانفرمایان در بلوار کشاورز پرداخت که در کنار برج وزارت کشاورزی قرار دارد.

 

نفر سوم خانم دکتر آزاده شاهچراغی بودند که به طرح توسعه پارک جمشیدیه که به نام باغ فردوسی به مساحت حدود 3هکتار پرداختند و این باغ توسط پاسبان حضرت و تیم طراحی شان در سال 1371 انجام شده بود و به تعبیر ایشان جلوتر از زمان طراحی شده بود. دکتر شاهچراغی بعضی از دلایل انتخاب این پروژه را حفظ معماری زمین، طراحی تماتیک (موضوعی )، بداعت در معماری سنگی، طراحی یک یکم و  هم سازی با طبیعت عنوان کردند. همچنین با پرداختن به موضوع استراتژی این طرح که کاهش هزینه ها و ارتقا تعاملات اجتماعی بوده است با جمله زیبای " همچو به یار خویش    به طبیعت بنگر" سخنان خود را به پایان رساندند.

سعید سادات‌نیا نیز با اشاره به 25 سال کار اجرایی و دستاوردهای کلی خویش، با اشاره به بافت تاریخی شهر تهران از جمله حصار طهماسبی با حدود 400 سال قدمت، باز زنده سازی بافت های مسئله دار و خالی از سکنه، وجود ساختمانهای مهجور در حال تخریب دوران پهلوی و قاجار، به معرفی خانه ای از وارطان هوانسیان در خیابان سعدی  پرداخت که در حال حاضر به عنوان خانه گفتمان شهر و معماری در حال فعالیت می باشد.

در ادامه برنامه، فیلمی کوتاه از گفتمان گروه انجمن مفاخر با مهندس کامران دیبا پخش شد و ایشان در مورد فعالیت ها و نقطه نظراتشان در حوزه  معماری توضیح کوتاهی دادند.
نفر پنجم مهندس محمدحسن طالبیان، به بررسی کارخانه اکسیر دارو در لرستان از کارهای کوروش فرزامی پرداختند و متذکر شدند که در این پروژه معمار بسیار حق انتخاب و اجرا داشته است، همچنین این روزها پارک محوطه به پارک اکسیر شهرت یافته است.

مهندس فرهاد احمدی، با بیان اینکه ساختن مسکن بسیار جذاب و مهم است، ششمین پروژه را به معرفی فرامرز شریفی با ویلایی در لواسان به نام خوئی و 1200 متر زیربنا اختصاص داند. ایشان از شیب زمین بطور ماهرانه استفاده کردند و واحدهایی شمالی-جنوبی طراحی کردند .

مهندس کمال الدین ایمانی کتابخانه ملی را با عنوان یک پروژه بزرگ و نتیحه یک کارتیمی، از مهندس شریعت زاده و  شرکت مشاور پیرراز معرفی نمودند، بی شک هفتمین پروژه نشست چهارم، را همه دیده ایم و می دانیم که قدم زدن در فضاهای داخلی این کتابخانه، تجربه متفاوتی از حرکت در محیط است.

آخرین پروژه را مهندس ثریا بیرشک به بازسازی و طراحی عمارت سنتی در اصفهان توسط مهندس ایرج کلانتری اختصاص دادند. ایشان تمام نقطه نظرات کارفرما آقای بشارت را درمورد طراحی این بنا و بازسازی عمارت قدیمی لحاظ کردند، از جمله دید داشتن به گنبد مسجد شاه اصفهان، داشتن بالکن هایی عریض برای استراحت افراد خانه، بزرگ کردن حوض حیاط قدیمی و تبدیل آن به استخر. تمام نکات معماری با دقت و ظرافت به کار رفته بودند و به نوبه خودش یک کار منحصر به فرد شده است .

همچنین در پایان نظرسنجی از حضار درباره آثار معرفی شده انجام شد که بیشترین رای متعلق به باغ فردوسی پارک جمشیدیه اثر مهندس ابوالفضل پاسبان حضرت بود. گزارش های آتی نشست " یکصد معمار، یکصد انتخاب" را از طراگاه دنبال کنید.

 

 

 


بازدید : 950 بار

20 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Saturday , 24 June , 11:32