طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد مهدی دودانگهآیدین صادقیجمال احمدی شلحهمحمدحسین صفاریانجلیل موسویبلوک سبک لیپرنیلپر info@nilper.irامید حیدری پوریآرش غلامعلی طهرانیکمال کمونهکمیل مهدی نژادمصطفی اذری
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

غیر محرمانه از سیمای شهر


بازدید : 1,348 بار

19 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

غیر محرمانه از سیمای شهر

غیر محرمانه از سیمای شهر

گزارشی از مناظره مهدی حجت و مهدی چمران

شبکه دوم سیما این روزها برنامه جالبی را با نام غیر محرمانه روی آنتن می برد، برنامه ای که با طرح یک موضوع چالشی، متخصصین امر را به بحث و گفتگو درباره آن دعوت می کند. موضوع این هفته برنامه روز جمعه هجدهم دی ماه 1394 ساعت 21، به وضعیت ساخت و سازهای شهری و موضوع هویت اسلامی-ایرانی اختصاص داشت. دکترمهدی حجت از اساتید به نام معماری و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در برابر مهندس مهدی چمران، استاد معماری و رئیس شورای شهر تهران قرار گرفت تا دو دیدگاه متفاوت درباره معماری، وضعیت و راهکارها را به بحث بگذارند. با طراگاه گزارش کامل این برنامه را دنبال کنید.

 

مهندس چمران با اشاره به سخنان رهبری در مورد سبک زندگی ایرانی اسلامی، سخن خود را آغاز کرد و در ادامه به نقد بی هویتی در معماری جامعه پرداخت و اضافه کرد: " ساختمانی که ساخته می شود باید هم ایرانی باشد و هم اسلامی، نه اینکه معماری مراکش و هند را برایمان القا کند". او در پاسخ به سوالی در مورد سبک امروز معماری، وضعیت امروز معماری ایران را با واژه "بی سبکی" توصیف کرد و افزود "باید ناهنجاری ها را درست کنیم  یا به تعبیری بی برنامه بودن، بدون هدف کار روی ساختمان ها انجام دادن را باید درست کنیم. اینکه چه طور بسازیم و چرا می سازیم؟"

 

دکتر حجت با اشاره به لزوم دوری از موقعیت های ظاهری معماری به سخنان مهندس چمران پاسخ گفت. اما واقعیت این بحث در کوچه ها وخیابان های شهرهای ما درحال وقوع است. شاید کسی بهتر از چمران نمی توانست دراین باره صحبت کند: " که ما به دنبال داشتن معماری سنتی با همان روشهای قبل نیستیم و بلکه با استمرار و به روز شدن و استفاده ازمعماری سنتی، به دنبال داشتن سبک معماری ایرانی–اسلامی هستیم که با زبان امروز بتواند به کار بیاید".

 

البته بخشی از این بحث با اختلاف نظر اساتید مدعو در مورد واژه سبک یا شیوه گذشت. این بحث در مورد تعاریف به واژه های هویت ایرانی و سبک اسلامی نیز کشیده شد و با صحبت های ایشان در مورد هویت معماری و آسیب هایی که تا کنون به آن رسیده است ادامه پیدا کرد .

 

مردم ما از خانه های خود راضی نیستند، زیرا  از آنان در مورد محیط زندگیشان پرسیده نمی شود. این بخشی از سخنان چمران در این باره بود ولی به نظرمی رسد که معماری خوب از معماران با سواد حاصل می شود. این بدان معناست که بخشی از مشکل را باید در دانشگاه ها پیگیری کرد. حجت در پاسخ به سوال چمران درباره دانشجویان معماری گفت: متاسفانه آنهایی که دربحث ساختمان سازی وارد شدند، دنبال مد رفتند که راحت تر بفروشند، با تشریفات و آذین کردن، ساده تر معامله کنند. مهندسان ممکن است که زیر نقشه های اجرایی را امضا کنند ولی حضوری پررنگ ندارد.

 

این بحث به این نقطه رسید که معماران نتوانسته اند انتخاب های مناسبی برای مردم فراهم کنند و ظرف متناسب با زندگی آنها را بسازند. دکترحجت در این باره اضافه کرد: "که معماری تصویر زندگی است. همان طور که لباس برای انسان نشان دهنده شخصیت اوست، معماری نیز نشان دهنده هویت یک جامعه است".

 

قابل پیش بینی بود که این بحث به شهرسازی نیز کشیده شود و این اتفاق با اشاره مهندس چمران به اسلامشهر افتاد. رعایت نشدن حریم شهرها ازجمله مشکلاتی است که درتداخل حریم شهری تهران و اسلامشهر قابل مشاهده است، این مساله را می توان از مصداق های نابه سامانی شهرها دانست.

 

سخن پایانی دکتر حجت در مورد تجمل گرایی و ارتباط آن با آشفتگی موجود در معماری ایران، توسط یکی از حضار مورد اشاره قرار گرفت و حجت این سوال را با مثال  نماهای رومی پاسخ داد. قسمت های بعدی این برنامه را از طراگاه دنبال کنید.

 

گزارشی از رزیتا فتاحی و امیرحسین دیزانی


بازدید : 1,348 بار

19 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 22:56