طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

محمد قديريmostafa ahmadiرضا نجفیانمازیار فخرقاسمیافشین قربانیمیثم ذکریاییپمپ ابارا ابارامحمد فخری داریانمرتضی صادقیمهدی مصلحیمحمد مهدی فخیمیجواد خدایی
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

تهران نفس نمی کشد


بازدید : 612 بار

12 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

تهران نفس نمی کشد

تهران نفس نمی کشد

مهندس مرضیه مجد الاشرافی- کارشناس ارشد معماری

این روزها همه جا صحبت از آلودگی هواست. مشکلی که در آن متغیرهای متفاوتی نقش دارند. سهم هر متغیر هرچند کم باشد اما این معضل در مجموع تاثیر بسیاری در زندگی تک تک ما دارد. هربار که زنگ خطر آلودگی هوا به صدا در می آید اولین راهکاری که به ذهن مدیران شهری میرسد انجام طرح های محدود کننده برای اتومبیل ها، تعطیلی صنایع و کارخانه ها و تعطیلی مدارس و ادارات است. این راهکارها شاید به طور موقتی پاسخگو باشند اما...
به راستی چه عاملی باعث شده در سال های اخیر آلودگی هوا چند برابر شود و با وجود تدابیر شهری و موانع عبور و مرور همواره رو به افزایش باشد؟ نقش طراحی شهری و معماری در این راستا چیست؟ آیا مدیران و مسئولان شهری به همان اندازه که درباره ی راهکارهای موقتی فکر و هزینه کرده اند درباره زیرساخت های شهری و تاثیرات معماری بر کیفیت هوا تدبیری اندیشیده اند؟ چرا معماری سبز و پایدار هنوز به شکل جدی مورد توجه تصمیم گیرندگان و انبوه سازان قرار نگرفته است؟
ساختمان های تهران هر روز قد میکشند و به سوی آسمان کمانه میروند و قدرت نمایی میکنند و سپر مقاومی در برابر جریان های هوایی شمال  به جنوب تهران شده اند. آیا آنان که با بلند مرتبه سازی و تراکم فروشی درآمدزایی می کنند از این زوال تدریجی شهر با خبرند؟
حتما میدانید تهران در دامنه رشته کوهها واقع شده و در این پهنه خاص جغرافیایی بلند مرتبه ها به سان موانعی برای تنفس شهر دست به دست هم می دهند و خفقان ناشی از آلودگی هوا را پایسته میکنند. حصار ایجاد شده از بلند مرتبه ها به زودی پیکر شهر را خسته و ناتوان خواهد کرد و مسمومیت هوایی ،تهران را به شهری نا امن و غیر قابل سکونت بدل میکند. 
ای کاش قبل از نمایش قدرت به زمین، به هوا و به طبیعت شهرمان بیشتر توجه کنیم. اگر چه طبیعت، جبار و قدرتمند است و ساخته های دست بشر هر چند هم که مخرب و آسیب رسان باشند نهایتاً مطیع طبیعت میشوند اما چه بهتر میشود اگر از این تقابل بی نتیجه دست بکشیم و همسو با نیاز های طبیعی شهر و مردمان آن به ساخت و ساز بپردازیم. نمونه های بارز معماری و شهرسازی همسو با اقلیم و جغرافیا را به کرٌات در شهر و روستاهای کوچک و بزرگ ایران به شکل تکامل یافته میتوانیم ببینیم.

 اگر توجه کنیم خواهیم دید که هم پیشینه کافی و مطالعات موردی فراوان در این زمینه وجود دارد و هم نیروی متخصص و آموزش دیده و تحصیل کرده که آماده پژوهش و نتیجه گیری کاربردی است. و تنها به همکاری مدیران شهری نیازمندیم تا گره ای از هزاران مشکلات شهریمان باز کنیم.

 


بازدید : 612 بار

12 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 2 )

elham m
امیدوارم با همکاری وهمفکری مهندسین و صاحب نظران محترم مشکل الودگی هوای تهران حل شود با سپاس فراوان
یک سال پیش
امیر دیزانی
آلودگی نتیجه ی مستقیم توسعه ی نامتوازن در جوامع جهان سوم است، تا زمانیکه مهندسی توسعه در کشور ما شناخته نشود ، آسیب هایی از این دست محتمل به نظر میرسد
یک سال پیش

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 23:01