طراگاه | مرجع دکوراسیون منزل، معماری داخلی و طراحی داخلی

ورود / ثبت نام
FA EN

رویدادهای مهم

Important Event
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهر ...
سومین کنگره بین‌المللی معماری و شهرسازی معاصر خاورمیانه
معماری‌های در حال ظهور
معماری‌های در حال ظهور
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرساز ...
چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران- استان ایلام
آب در معماری اصفهان
آب در معماری اصفهان

« به همکاران خود در طراگاه بپیوندید »

امیر قاسمیشرکت رویا طرح داخلیآزاده شاهچراغیبهرام شکوهیانShaqayeq AbaszadeAbolfazl Nabaviرضا جعفری نژادمحمد داوریfinnwoodعلیرضا شرافتیمحمد اسدالهیپویا ریاضی خواه
هم اکنون ثبت نام کنید یا وارد شوید
« بازگشت

دومین مسابقه ی دو سالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران


بازدید : 1,460 بار

01 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

دومین مسابقه ی دو سالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران

 

دومین مسابقه ی دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (فراخوان و اطلاعات تکمیلی) 

 

دومین دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران در سه بخش مجزا توسط هنر معماری برگزار خواهد گردید. اطلاعیه فراخوان شرکت در این مسابقه از سوی دبیرخانه منتشر گردیده است. موضوعات، شرح طراحی، معیارهای طراحی در بخش اول، موضوع نقد و حوزه های مرتبط در بخش دوم، قوانین و نحوه مشارکت در بخش سوم مسابقه، قسمتی از این اطلاعیه می باشد، همچنین لیست داوران، مشاوران و جوایز مربوطه را می توانید دریافت کنید، چنانچه مایل به شرکت در هرکدام از بخش های این مسابقه هستید ضمن مطالعه اطلاعات تکمیلی، اسناد مربوط به نحوه شرکت و فرآیند برگزاری را می توانید دانلود کنید، دیگر اطلاعیه های هنر معماری درباره این دوسالانه را از طراگاه می توانید دنبال کنید.  

 

دریافت مدارک ثبت نام

دریافت فرم ثبت نام

 

 

 

بخش نخست: مسابقه ی طراحی مدرسه ی شش کلاسه

دبیرخانه و تصمیم گیرندگان دوسالانه تصمیم دارند در طی سال های آتی، در هر اقلیم، طراحی یک مدرسه را به مسابقه گذاشته و طرح برنده را با کمک خیرین به اجرا برسانند. در همین چارچوب، برای این دوسالانه،‌ طراحی معماری مدرسه ی شش کلاسه در کرمان روستای محروم ده نو از توابع جیرفت به مسابقه گذاشته شده است.


شرح طراحی:
جیرفت، وارث یکی از بزرگ‌ ترین و کهن ترین تمدن های شرق به نام "ارت" می باشد. همچنین شهر دقیانوس به‌ عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دوران اسلامی در این منطقه وجود داشته است، اما امروزه این منطقه جزو مناطق محروم کشور ما می‌باشد. از آنجا که هنر معماری بر ارزش‌های بشردوستانه استوار گردیده است، بخش نخست دومین دوسالانه، ضمن تأکید بر اصول حرفه ‌ای، متوجه رفع مصائب انسانی گردیده است. بدین ترتیب، موضوع طراحی معماری مدرسه ی شش کلاسه در روستای "ده نو" از توابع جیرفت جهت برگزاری مسابقه به ‌صورت کشوری اعلام می گردد.
تذکر 1: این بخش از مسابقه تنها شامل طراحی فاز یک می با
شد.


اهداف برگزاری بخش نخست دوسالانه:
1.    نگاهی هنری و معمارانه به امر مقدس مدرسه سازی در کشور
2.    تغییر الگوی مدرسه سازی و کشف توانایی های جدید معماری برای فضاهای آموزشی
3.    توسعه ی مرزهای مشترک معماری و آموزش
4.    تغییر نگاه و تشویق مسئولین در اجتناب از طراحی و تکرار ساختمان های تیپ در اقلیم ها و فرهنگ های مختلف کشور برای مدارس توسط دفاتر فنی مستقر در نهادهای دولتی و همکاری بیشتر با طراحان و دفاتر معماری خصوصی 
5.    ایجاد فضای رقابتی بین معماران و شهرسازان و اهمیت به زمینه و بومی گرایی در طراحی مدارس برای فرزندان این مرز و بوم با چارچوب اهداف بشردوستانه


اسناد برای بخش طراحی:
1.    نقشه های زمین در نظر گرفته شده برای این مسابقه، که با همکاری جمعی از خیرین و بشردوستان محترم تهیه گردیده است، قابل دانلود از وب‌سایت www.aoa.ir می باشد.
2.    تصاویری از سایت پروژه و دیدهای اصلی تهیه گردیده است.
3.    برنامه‌ی فیزیکی طرح، مطابق با ضوابط طراحی ساختمان‌های آموزشی (برنامه‌ريزی معماری همسان مدارس ابتدايی و راهنمايی) ابلاغی 1382/07/24 نظام فنی و اجرایی کشور (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور) می باشد. این دستورالعمل را ضمن دانلود از وب‌ سایت رسمی مسابقه، می‌توانید از وب ‌سایت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیز دانلود نمایید.


معیارهای طراحی مدرسه:
1.    احترام و ارزش نهادن به روحیات بومی و فرهنگ مخاطب پروژه
2.    قابلیت اجرا به‌ صورت ساده و با حداقل هزینه ها 
3.    قابلیت اجرا بدون نیاز به پیچیدگی ها و تجهیزات مهندسی خاص
4.    برخورداری از کیفیت محیطی (معماری کامل)
5.    مقاومت در برابر زلزله با استفاده از راهکارهای مهندسی شده و توجه به جزئیات 
6.    وفاداری و پایبندی نسبت به ارزش های دینی، فرهنگی، آیینی و اجتماعی ایران
7.    برخورداری از فضای سبز مطلوب با اثرات آموزشی، روانشناسی و ورزشی مناسب
8.    مدرسه باید موجب شور و احساس سرزندگی در دانش آموزان و تشویق کننده جهت تحصیل باشد
9.    خلاقیت در سازه، خلاقیت در مصالح، خلاقیت در تولید و مصرف انرژی، خلاقیت در مبلمان داخلی
10.    ترجیحاً طرح ها دارای صفت قابلیت گسترش (RE-DEPLOYABLE) باشند.
11.    طراحان نسبت به مبلمان و طراحی فضاهای داخلی مدرسه، توجه لازم را مبذول بفرمایند.
12.    مدرسه از فاکتورهای پایداری (اقلیمی- اقتصادی- اجتماعی) برخوردار باشد.
لازم به ذکر است که طرح های پیشنهادی نیمکت، صندلی و هرگونه تجهیزات آموزشی مطابق با معیارهای نام برده، به‌ عنوان امتیاز مثبت برای شرکت ‌کنندگان تلقی خواهد شد.

بخش دوم: جایزه ی دوسالانه ی نقد معماری ایران

بخش دوم دوسالانه، با هدف تشویق، ایجاد انگیزه‌ی درونی و الگوسازی رقابت سالم در بین منتقدین و نظریه پردازان معماری در ایران راه اندازی شده است. در این بخش به بهترین نقدهای نوشته شده در دو سال اخیر، جوایزی تعلق خواهد گرفت. این نقد محدودیتی در سبک، محتوا، تعداد صفحات و نظریه ندارد، اما می بایست در یکی از حوزه های زیر باشد:
الف) روشنگری و پژوهش در قلمروی معماری و شهرسازی سنتی ایران
ب) نقد معماری و شهرسازی معاصر ایران (ارائه‌ی معیار برای سنجش، ارزیابی و یا نقد یک اثر)
ج) پژوهش متمایز در قلمروی معماری و شهرسازی جهان و آینده ی ایران
تذکر 1: شرکت کنندگان می توانند از اقشار مختلف استادان دانشگاه، دانشجویان و جامعه ی حرفه ای معماران و شهرسازان باشند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
تذکر 2: نقدها می توانند در نشریات مکتوب مختلف و یا رسانه های دیجیتال و خبرگزاری ها پیش از این منتشر و یا هیچ جایی (به هر دلیل) تاکنون منتشر نشده باشند. هیأت داوران در این زمینه محدودیتی قائل نیستند و همچنین مقالات می‌توانند منحصراً برای این دوسالانه نوشته شده باشند.
تذکر 3: نقدهای منتشر شده، لزوماً باید محصول سال 1393به بعد باشد.


مشاوران و داوران بخش های اول و دوم:
آقای علی اکبر صارمی به‌ عنوان مشاور عالی دوسالانه در این مراسم حضور خواهند داشت. به‌جز ایشان، برای بخش های اول و دوم دوسالانه،هشت نفر از معماران برجسته ی کشور نیز به قضاوت آثار خواهند نشست، داوران در دو کارگروه به داوری آثار خواهند پرداخت، کار گروه اول شامل سه تن از اساتید و کارگروه دوم شامل پنج نفر از این عزیزان خواهد بود.
داوران بر اساس حروف الفبا:
1.       فرامرز پارسی
2.       عباس ریاحی فرد
3.       بیژن شافعی
4.       محمدرضا حائری
5.       سارا کلانتری
6.       فرشاد مهدی زاده
7.       شهاب میرزائیان
8.       رضا نجفیان


تذکر 1: معیارها، ضوابط و سایر مدارک و نکات در بخش های مختلف و همچنین فرم ثبت نام اینترنتی از تاریخ 1394/10/01 در سایت موسسه هنر معماری قرن (www.aoa.ir) جهت مطالعه و دانلود در دسترس می‌باشند.

دریافت مدارک ثبت نام

دریافت فرم ثبت نام

جوایز: جمعا پانصد و نود میلیون ریال به شرح زیر می باشد.
رتبه ی موضوع طراحی مدرسه ی شش کلاسه نقد معماری ایران

رتبه/ موضوع

طراحی مدرسه­ ی شش کلاسه

نقد معماری ایران

هرکدام از زیر بخش‌های سه­ گانه­ ی الف، ب، ج

رتبه‌ی نخست

350.000.000 ریال

15.000.000 ریال

رتبه‌ی دوم

100.000.000 ریال

10.000.000 ریال

رتبه‌ی سوم

50.000.000 ریال

5.000.000 ریال

 

تذکر 1: به کلیه‌ برندگان، به‌ جز جوایز مادی فوق الذکر، لوح افتخار و گواهی امضاء شده توسط داوران و مسئولین، اعطا خواهد گردید. ضمنا این آثار در کتاب دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (1395-1393) به چاپ خواهند رسید.


قوانین عمومی حاکم بر دوسالانه:
1.    شرکت در تمامی بخش‌ های دوسالانه برای عموم معماران، طراحان، معماران داخلی و هنرمندان آزاد است.
2.    اثبات مالکیت اثر بر عهده ی شرکت کننده است.
3.    حق چاپ پروژه ها و مقالات، با ذکر نام صاحب اثر برای مؤسسه ی هنر معماری قرن محفوظ خواهد بود.
4.    تکمیل و ارسال فرم شرکت در دوسالانه (برای شرکت‌ کنندگان تمامی بخش ها) که روی سایت مؤسسه ی هنر معماری قرن و نیز در فصلنامه ی هنر معماری (از شماره ی 39 - زمستان 1394 به بعد) موجود است همراه با فایل پروژه های ارسالی، الزامی و جزو بخشی از فرایند ثبت نام، قلمداد می گردد.
5.    مدارک ارسال شده به هیچ وجه مسترد نخواهند شد.
قوانین و روش ارسال آثار به دوسالانه برای بخش های اول و دوم:
1.    فایل‌ های طرح مدرسه (بخش نخست دوسالانه) می‌بایست حداکثر در 5 شیت A3 بر روی لوح فشرده (CD یا DVD) رایت و به دبیرخانه ی دوسالانه ارسال گردند.
این فایل ها، شامل اسنادی می باشند که طرح را توصیف می کنند. اسنادی از قبیل پلان ها، مقاطع، نماها، پرسپکتیوها و تصـاویر سـه بعدی و نیـز تـرجـیحاً، اتودهـا و اسـکیس هـای دسـتی و دیتیل هایی که ممکن است در امر داوری و ارائه ی طرح مؤثر باشند. همچنین ارسال شرح مختصر و مفیدی از ایده ‌ی طراحی از طرح در فایل ارسالی، با فرمت Word و ترجیحاً به‌ اندازه‌ ی یک صفحه‌ ی A4 ضمیمه شود. لازم به ذکر است مقیاس نقشه ها آزاد می ‌باشد. همچنین صفحات A3 باید دارای کیفیت چاپ بالایی باشند که برای این امر توصیه می گردد در حین طراحی، کیفیت خود را بر روی رزولوشن 300dpi تنظیم نمایید و از تکنیک های پست پروداکشن بهره ببرید.
تذکر 1: لطفا تصاویر خام طرح‌ ها را نیز در فایلی جداگانه بر روی همان لوح فشرده رایت و ارسال نمایید. عدم ارسال این فایل منجر به حذف طرح می گردد.
تذکر 2: مسئولیت صحت رایت لوح فشرده بر عهده ی ارسال کنندگان می باشد. توصیه می کنیم پیش از ارسال، از صحت رایت و باز شدن فایل ها در سیستم های مختلف اطمینان حاصل نمایید.
2.    فایل مقالات نقد معماری (بخش دوم دوسالانه) می بایست با فرمت داکس (DOCX) در برنامه ی ورد (WORD)، تحت پلتفرم (Office)، به همراه یک کپی (اسکن) از محل انتشار آن (در صورت انتشار پیش از این تاریخ) تهیه و از طریق لوح فشرده به دبیرخانه ارسال گردند. لازم است شرکت‌ کنندگان محترم جهت شفافیت محل انتشار نقد خود در نشریات و وب‌ سایت‌ها، دقت کافی را مبذول بفرمایند تا حقوق ناشرین محترم رعایت گردد.پیشنهاد می کنیم همراه فایل ورد یک نسخه از نقد خود را با فرمت PDF نیز ارسال نمایید. توصیه می کنیم در ارجاع تصاویر داخل متنی در مقالات و یا ترسیم نمودارها و جداول دقت و کیفیت لازمه را مبذول بفرمایید.
3.    به‌علت این ‌که داوری آثار در تمامی بخش ها، بدون اطلاع از نام شرکت کنندگان صورت می گیرد، لازم است تا مشخصات فردی و علمی از قبیل لوگو، امضا و یا هرگونه نشانه ی خاص از طرح یا شرکت و گروه طراحی در آثار ارسالی وجود نداشته باشد و مشخصات شناسایی تنها در فرم ثبت نام موجود در فصلنامه‌ ی هنر معماری 39 و همچنین موجود در سایت هنر معماری (www.aoa.ir) قید گردد.
4.    محدودیتی در تعداد طرح ها و نقدهای ارسالی وجود ندارد.

 

نکته ‌ی مهم: دبیرخانه از پذیرش هرگونه شیت، فوم برد و پرینت نقد به‌ صورت فیزیکی معذور است. لطفاً از پرینت، پلات، چاپ و ارسال این موارد به دبیرخانه جداً خودداری فرمایید. شرکت در دوسالانه، در همه ی بخش ها، تنها از طریق رایت این اطلاعات بر روی لوح فشرده می‌باشد. تنها شرکت کنندگان در بخش طراحی مدرسه (بخش نخست) می توانند ماکت آثار خود را (در صورت تمایل) به دبیرخانه ارسال نمایند. لطفاً در صورت وجود هرگونه پرسش با دبیرخانه تماس حاصل نمایید.

 

بخش سوم: نمایشگاه آثار منتخب معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران در دو سال اخیر به انتخاب هنر معماری

 بخش سوم دوسالانه به برگزاری نمایشگاه آثار منتخب معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران که در طی دو سال اخیر(از مهر 1393 تا مهر 1395) به بهره برداری رسیده اند، اختصاص دارد. این آثار، توسط دفتر فصلنامه هنر معماری انتخاب و در گالری های تهران به نمایش درخواهند آمد.
داوطلبین حضور در نمایشگاه دوسالانه می بایست مدارک پروژه های اجرا شده ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی خود را (تصاویر اجرایی به‌ همراه مشخصات پروژه، فرم ثبت نام و مدارک مربوط به ایده، فرایند طراحی، پلان، نماها، مقاطع و... را حداکثر در 5 شیت 50 × 70) در قالب لوح فشرده (CD یا DVD) طراحی و ارسال نمایند.
کلیه ی مهندسین مشاور، دفاتر معماری، معماران انفرادی و… می توانند با آثار اجرا شده ی خود در این بخش از دوسالانه شرکت نمایند.
آخرین مهلت ارسال لوح فشرده به دبیرخانه: روز یکشنبه مورخ 31 مرداد 1395 - ساعت 17.
تاکید می گردد شرکت‌ کنندگان این مدارک را نیز همچون دو بخش نخست، از طریق لوح فشرده به آدرس دبیرخانه ی دوسالانه ارسال نمایند. لطفا از چاپ و ارسال طرح ها به صورت شیت های چاپ شده جدا خودداری فرمایید.


تذکر 1: هیچ‌ گونه محدودیتی در مورد آثار وجود ندارد و تنها می‌ بایست آثار در طی دو سال اخیر (از مهر 1393 تا مهر 1395) به بهره برداری رسیده باشند.
تذکر 2: به کلیه‌ ی راه یافتگان به بخش نهایی نمایشگاه، لوح افتخار و گواهی امضاء شده توسط دفتر هنرمعماری اعطا خواهد گردید.
تذکر 3: آثار منتخب همچون سایر بخش ها در کتاب دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (1395-1393) به چاپ خواهند رسید.

 

  زمان بندی

آخرین مهلت ارسال آثار (برای تمامی بخش ها)، روز یکشنبه مورخ 31 مرداد 1395، ساعت 17 می‌ باشد. این تاریخ به‌ هیچ عنوان قابل تمدید نخواهد بود. زمان برگزاری مراسم و محل آن متعاقباً اعلام خواهد گردید. تأکید می گردد، فرآیند اخذ مدارک در این دوسالانه به‌صورت دریافت CD یا DVD می‌باشد. فرم ثبت نام را همراه با لوح فشرده ارسال نمایید.

مراسم اعطای جوایز و برگزاری نمایشگاه آثار در سال 1395 متعاقباً اعلام خواهد شد.
هنر معماری متعهد می گردد که طرح های منتخب مدرسه، نقدهای برتر ارسال شده و آثار راه یافته به بخش نمایشگاه را در کتابی با عنوان "دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران (1395-1393)" به چاپ خواهند رساند.

 

تمایزهای دوسالانه معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران در هنرمعماری

1.    استوار بر ارزش های حقیقی، بشردوستانه و مطابق با نیازهای واقعی کشور
2.    برای نخستین بار، دریافت کلیه‌ی آثار به‌صورت لوح فشرده
3.    برای نخستین بار، اعطای جایزه‌ی نقد معماری ایران
4.    برای نخستین بار، نمایشگاه آثار برتر در گالری های تهران
5.    برای نخستین بار، چاپ کتاب دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران شامل طرح های منتخب مدرسه، نقدهای برتر ارسال شده و آثار راه یافته به بخش نهایی نمایشگاه
6.    استفاده از جوانان پیشرو و آوانگارد به‌عنوان داور

 

اصلاحیه‌ دومین دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران

1. دریافت کلیه ی آثار در تمامی بخش های طراحی، نقد معماری و نمایشگاه به‌صورت لوح فشرده (CD یا DVD)
2.تکمیل تیم داوران و اضافه شدن معماران جوان
3. چاپ کتاب دوسالانه ی معماری، شهرسازی و طراحی داخلی ایران شامل طرح های منتخب مدرسه، نقدهای برتر ارسال شده و آثار راه یافته به بخش نهایی نمایشگاه

 

حامیان
                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                              

پل های ارتباطی با دبیرخانه ی دوسالانه

         تهران، خیابان مفتح شمالی، پایین‌تر از مطهری، خیابان زهره، خیابان قابوسنامه، پلاک 1، طبقه همکف، واحد 6                               
         تلفن: 021883426960-02188342961    وب‌ سایت: www.aoa.ir    پست الکترونیک: aoapub@ymail.com                     
          Instagram: HONAREMEMARII    telegram public channel: @HONAREMEMARII 

 

 


بازدید : 1,460 بار

01 دي 1394

چاپ صفحه

ایمیل

نظرات

نظرات ( 0 )

هیچ نظری ثبت نشده است

ثبت نظر شما

قبل از ارسال نظر ، قوانین و ضوابط سایت را مطالعه کنید
Sunday , 28 May , 09:09